Merhaba arkadaşlar bu kadar bilgi içerikli yazının arasına eğlenceli bir yazı ile ara verelim ne dersiniz? Erasmus gidenlerin ağzında dillerde roman olur anlat anlat bitmez dilerim ki sizleri bıktırmadan tadında bir Erasmus serisini güzelce tamamlarız.

Yurt dışına çıkma isteği üniversiteye adım atan her öğrencide filizlenmeye başlayabilir. Ama şu bir gerçektir ki eğer Endüstri Mühendisliği okuyorsan bu bir istekten çok zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. Gitmen görmen lazımdır, dilini geliştirmen gerekiyordur. Bende hem bu bölümü kazanmam hem de içimdeki bu yurt dışı aşkı ile yollara düştüm 🙂

sam_5009

Endüstri Mühendisi olabilmenin can alıcı noktaları olan planlama, organizasyon, maliyet hesaplama, araştırma özelliklerini tam da burada göstermem gerekiyordu ve bende başladım program oluşturmaya; Evettt! İlk rota ne Fransa ne İtalya, kesinlikle İskandinav Ülkeleri olmalıydı, yurtdışına ayak basalı bir ay dolmadan mart ayının deli soğuğunda bu soğuk ülkelerin tadını çıkarmak o zaman bizim için tam bir çılgınlıktı. Üç kız daha ne olduğunu kavramadan bir hafta içinden gece gündüz demeden tüm tur programını hazırlamıştık bile İsveç-Finlandiya-Estonya-Letonya-Litvanya.

Bu ülkelere gitmek için havaların ısınmasını beklememelisiniz. Evet mont ile akraba oluyorsunuz gözleri kapatma imkânınız olsa onu da yapacaksınız ama bir yerden sonra soğuk  umurunuzda bile olmayabiliyor.

sam_4828

Aslında konudan çok sapmak istemiyorum ama engel olamıyorum bu yazıyı yazarken o kadar heyecanlandım ki sanki tekrar o anları yaşıyorum Stockholm da gece sokakta kalmış ne yapacağına dair hiçbir fikri olmayan ama bir o kadar da mutlu…

Şimdi sizlere deli araştırmalar sonucunda çok az bir bütçe ile bu 5 ülkenin tadını çıkarabileceğiniz kullandığım önerebileceğim her türlü bilgiyi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle Ryanair Hava Yolu şirketi ile aşağı yukarı 20 TL ye denk gelen Polonya-İsveç uçak bileti ile başlayıp tüm şaşkınlıkları üzerimize toplayalım.

sam_4830

Ben Stockholm ‘a gitme fırsatı buldum İsveç gerçekten pahalı olduğu için başka illerine geçmek bütçemi çok sarsacağı için direk Finlandiya ya geçmem en mantıklı seçimdi. Stockholm ile Finlandiya arasında Baltık Denizi olduğu için ulaşım hava yolu ve deniz yolu aracılığı ile yapılıyor. İsveç halkı özellikle deniz yolunu tercih ediyor. Çünkü ultra lüks olan büyük gemilerde gerçekleşen ulaşım aslında yerli halk için bir günlük alışveriş ve eğlence merkezi 🙂 Aklınıza gelebilecek her şey; ünlü müzik gruplarının canlı gösterisi, restoranlar, ünlü markaların bulunduğu mini avm, eğlence, dans, dileyene casino 🙂  yaklaşık 22 saat süren bu yolculuğumun biletini 100 TL gibi bir ücretle aldım.   (http://www.vikingline.com/en/) Aldığım en pahalı biletlerden biriydi ama hizmete göre de en ucuzu.

sam_4974

Finlandiya- Turku şehrinden Başkent Helsinkiye yine 20 TL gibi bir bilet ücreti ile geçiş yaptım.

( http://www.onnibus.com/fi/index.htm )

Helsinki- Estonya(Talinn) arası yine deniz ulaşımı gerektirdiği için VikingLine firmasını kullanarak 50-100 TL arası bir bilet ile geçiş yaptım. Estonya(Talinn)-Letonya(Riga) arası yolculuğumu da “Ecolines” firması ile yaptım ama dilerseniz Lux Express fiyatlarına da bakabilirsiniz (https://ecolines.net/international/en     –    https://luxexpress.eu/  ) Bunun fiyatı da aşağı yukarı 20-30 TL arasındaydı. Riga dan Litvanya(Kaunas) ya geçişimi yine ecolines firması ile yaptım. (30 TL). Eee artık Polonya ya dönüş vakti geldi 🙂 Otel ve ulaşım biletleri max 700 TL gibi bir fiyata tamamlanmış oldu. Ayrıca bu turda ki tüm konaklamalarımı www.booking.com ile gerçekleştirdim.

Son paragraflar biraz gitmeyi planlayanlar için oldu ama dilerim ki bu bilet fiyatları okuyanlar için ilham kaynağı olur. Şehirler ile ilgili daha detaylı yazmak isterdim ama yeterince uzattım 🙂 daha detaylı bilgi almak isteyenler yorum bırakabilir.

Keşfedilecek daha çok yer var 🙂

img_20160412_185716-kopya

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Menekşe Savaş

1994 Tokat doğumluyum. Öğrenim hayatımı İstanbul da ilköğretim ve lise olarak tamamladıktan sonra üniversiteyi Isparta da kazandım. Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrenci olarak devam etmekteyim