Günlük hayatta aynı işlemin bazen birçok kez yapıldığına şahit oluruz. Örneğin bir bankanın ATM ‘sinin yaptığı işlem para sayıp istenilen parayı müşteriye vermesi. Bu işleme ne kadar alışırsanız alışın sürekli yapılınca ister istemez sıkılırsınız ve gerçekten çok yorucu bir hal alır. İşte bu sürekli tekrarlanan işlemler için bir sistem oluşturulmuştur.

Bir zamanlar sadece insanlar tarafından yapılan veya insanlar tarafından yapılması imkansız olan bazı işlerin günümüzde insan aracılığı olmadan işlerin otomatik olarak yapılması ve başka bir ifade ile yapılan bir işin insan ile makina arasında paylaşılmasına otomasyon denir.

Toplam işin paylaşım yüzdesi otomasyonun düzeyini tespit eder. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyon sistemleri “yarı otomasyon”, makinanın yoğun olduğu sitemlere de “tam otomasyon” denir.

Otomasyon mekanik, elektronik ve bilgisayar tabanlı sistemlerin imalatı gerçekleştirmesi ve kontrol etmesi ile ilişkili bir teknoloji sistemidir. Otomasyonun ana amacı hızlı ve ekonomik üretim değil, rekabette güçlü olabilmek, hizmet kalitesini artırmaktır.

endüstriyel-otomasyon-görsel-1

Otomasyon kelimesinin İngilizcesi automation, kökeni Fransızca’dır. Eski Yunan dilindeki “automatos” kelimesi, yani kendi kendine hareket eden “spontane” kelimesinden gelir.

Endüstriyel otomasyon 3 grupta incelenir.

1)Endüstriyel kumanda sistemleri: üretim birimlerinin çalışma koşullarını mantıksal kurallara göre düzenleyen ve gerçekleyen sistemlerdir. Bu tür devrelerde mantıksal ilişki, zamanlama ve sayma işlevleri kullanılarak amaca uygun kumanda işaretleri üretilir.

endüstriyel-otamasyon-görsel-2

2)Endüstriyel kontrol sistemleri: bir üretim sürecini, her türlü bozucu etkiye istenen değerde çalışmasını sağlamak üzere kurulan sistemlerdir. Kontrol sisteminin temel görevi, herhangi bir nedenle oluşan hatayı (kontrol edilen büyüklük ile istenen büyüklük arasındaki fark)belirli değerler arasında tutmaya çalışmaktır.

endüstriyel-otamasyon-görsel-3

3)Endüstriyel veri iletişim sistemi: bilginin güvenilir ve hızlı şekilde birimler arasında gerçek zamanlı olarak akışının sağlayan sistemlerdir. Ayrıca özel yazılımlarla gerçek zamanlı süreç izleme, uzaktan kumanda ve kontrol işlemleri gerçekleştirilir.

endüstriyel-otamasyon-görsel-4

Otomasyon Nerelerde Karşımıza Çıkar?

Güvenlik uygulamalarında

Bilimsel çalışmalarda

İş yerlerimizde (bilgisayar, yazıcı, …)

İmalatta

Cebinizde (cep telefonu)

Taşıma işlemlerinde (lojistik)

Evde (buzdolabı, kombi, çamaşır makinası, bulaşık makinesi, akıllı cihazlar…)

Sağlık uygulamalarında

Elektrik hizmetinin verilmesi

Hava tahmini

Arabalar

İnternetten arama yapabilmek, sosyal siteler

Fotoğraflar ve videoya kayıt etmek

Otomatik vezne makinesi (ATM)

Avantajlar Dezavantajlar
iş kazalarının azalması Uygulamaya ilk kez başlanması maliyetlidir.
Üretim maliyetinin düşmesi İşsizlik durumu ortaya çıkar.
Rekabet gücünün artması Yatırım harcamaları fazlalaşır.
kalite artışı
Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim