Endüstri Mühendisliğinin Kasım Ayı Makaleleri

Herkese merhabalar. Bu yazımda değerli dostlarım ve iş arkadaşlarımın yazdığı birbirinden güzel bilgi dolu ve bir o kadarda kıymetli yazıları sizlere tanıtacağım. Bu ayı dolu dolu geçirmek isteyenler ve gözünden bir şeyler kaçmış olanlar hiç üzülmesin. Hepiniz bu yazıdan sonra tek tek o yazılara göz gezdireceksiniz.

1.Kalite Yaşam Döngüsü -Kardelen Deniz

Endüstri mühendisi öğrencisi olduğum için bizlere söylenen şey sürekli müşteri isteğidir. Kalite nedir sorusun cevabı da müşteri isteklerini karşılamaktır. Kardelen Deniz de kalitenin bir işletme için en önemli faktörlerden biri olduğunu ve üretimden servise kadar her bir bölümün aslında bir bütün olduğunu göstermektedir. Ve bu aşamalarda karşılaşılan genel sorunları ele almaktadır. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

2.Tüketici Davranışlarını Belirleme Konjoint Analizi Özlem Karakoç

Günümüzdeki pazar anlayışı içerisinde müşteri ihtiyaçlarını takip etmek biraz zordur. Çünkü siz bir ürünü üretmeyi düşündüğünüzde onu pazara sunduğunuz anda müşterinin ihtiyaçları değişmiş elinizdeki ürün eskimiş olabilir. Ancak bu değişen pazar içerisinde müşteri ihtiyaçlarını elde tutmak ve pazarda yerini almak için sizlere “Konjoint Analizi” ni öneriyoruz. Yazıya ulaşmak için Tıklayınız.

3.Giffen Malları ve Veblen Malları Nedir? -Maide Çağlar

Endüstri 1 ve Endüstri 2 zamanında işletme sahiplerinin genel bir söylemi vardı. Her arz kendi talebini doğurur denilirdi. Daha sonrasında bir talep kanunu karşımıza çıktı. Bu talep kanununda Arz ve Talep ters orantılıdır. Ancak bu kanunun geçerli olmadığı bazı ürünler vardır. Maide Çağlar bize bu malları yani Giffen ve Veblen Mallarını anlatıyor. Yazıya Ulaşmak İçin Tıklayınız.

4.OEE ve Chokote -İlker Mert Akbulut

İşletmeler kayıtta tutulan veya tutulmayan ekipmanlar ve makineler için birçok harcama yapmakta. Bu harcamaları yapmak yerine performanslarının arttırılmasını gerektiğini savunan bir uygulamayı yani OEE ve Chokote uygulamalarını İlker Mert Akbulut Sizler için anlatıyor. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

5.Catwoe Analizi-Elif Demirel

İşletmenin neleri başarmak istediğini belirlemeyi, sorunları gözlemleyerek birbirleriyle olan ilişkilerini anlamayı, sorunu yaşayan alanları  ve çözümün iş dünyasına dahil olan insanlar üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı, sorunla ilgili riskleri tespit ederek bir durum etrafında 360 derecelik bir bakış açısı sağlamayı mümkün kılan bir tekniği Elif Demirel sizler için anlatıyor. Yazıya ulaşmak için Tıklayınız.

5.Yöneylem Araştırması-Duygu Doğan

Optimum çözüm arayışları içerisinde kullanılan ve Endüstri Mühendisliği Derslerinde yer alan yöneylem araştırmasını hakkında biraz daha bilgiye sahip olmak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayınız.

6.Kararlarınızı Şansa Bırakmayın-WRA Tekniği-Büşra Kara

Kararlarınızı Şansa Bırakmayın AHP Tekniği  yazısının devamı olan bu yazıda WRA tekniğini ele alıyor. AHP ve WRA karar verme süreçlerinde analitik bir yaklaşım ortaya koymaktadır. WRA da ise önem derecesine göre puanlama yapıp bir sıralamaya belirli değerlerle çarparak sonucaulaşıyoruz. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

7.Königsberg Köprüsü ve Çizgeler Teoremi-Burak Yıldız

Burak Yıldız, 18.yy da ortaya çıkmış bir problem olan Königsberg Köprüsünün ne anlama geldiğini anlatan ayrıca Çizgeler kuramının ne olduğunu anlatan bir yazıyla karşınıza çıkıyor.Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

8.İş hayatına Zorlu Bir Adım-Assessment Center-Özlem Karakoç

Hepimiz staj veya iş için bir mülakata girmişizdir. Bu mülakat sürecinde söyleceklerinizden duruşlarınıza kadar her bir hareketimizi kontrol ederiz. Mülakata girenler için böyle bir sıkıntı varken mülakatı yapanlar içinde doğru kişiyi seçmek bir hayli zordu. Doğru kişiyi seçmek içinde Assessment yöntemini uyguluyorlar. Özlem Karakoç’un anlattığı bu yazıya ulaşmak için tıklayınız.

9.Sorun Çözmede ‘DAADİ’ Yöntemi-Büşra Kara

Hataları en aza indirmek bir Endüstri Mühendisi’nin temel amaçlarından biridir. Hataları keşfetmek ve onları çözmek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan DAADİ yöntemini Büşra Kara anlatıyor.Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

10.Nasıl Çalışır ? -Eray Türit

Çalışacağımız işletmelerde karşılaşacağımız makinelerin nasıl çalıştığını anlatan Eray Türit, Bu ay 3 farklı makinenin nasıl çalıştığını bizlere anlatıyor. İlk yazısı Giriş . 2.yazısı Plazma Metal Kesme Makineleri. 3.yazısı Otomobil Motorları. 4.yazısı Katalik Konvertör.

Kasım ayında yayımlanan bir çok kategoride birbirinden değerli yazılarımız mevcuttur. Bu yazı da sadece Endüstri Mühendisliği kategorisinde yayımlanan yazıları sizlere tanıtmak içindir. Kasım ayında sizler için yazı yazan her bir yazarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Umarım faydalı olur. Aralık ayında görüşmek dileğiyle. Esen Kalın.