Bir Endüstri Mühendisinin Kalite Maliyeti

Herkese merhabalar, yazıma bir soruyla başlamak istiyorum. Kalite maliyeti nedir? Hepimiz okuldaki derslerde veya birtakım araştırmalarımızda mutlaka bu soruyla karşılaşmış veya çözüm arayışı içinde bulunmuşuzdur. Tek bir kelimeyle özetlemek gerekirse kalite maliyeti, kaliteye  ulaşmak için harcadığımız maliyettir. Ancak bu yazımda ürünün veya hizmetin değil, o ürün ve/veya hizmeti sunan mühendislerin yani bizlerin kalite maliyetini anlatacağım.

Böyle bir yazı yazma isteğim nereden geldi diye sorarsanız, aslında ilk olarak kalite maliyetleri hakkında yazacaktım. Ancak hizmeti sunan veya ürünü üreten biri, kaliteli olmadığı sürece o üründen de pek bir kalite beklenmez. Önceki araştırmalarımdan oluşturduğum yazılarda, işletmeleri işletme yapan, onların marka değerini yücelten şeyin bilgi olduğunu sizlere aktarmaya çalıştım. Bilgisini en iyi şekilde kullanan bir işletme çalışanlarını da bu bilgiyi taşıyabilecek, gerekli bilgi ve donanımlara sahip bireyleri almayı tercih edeceklerdir elbette.

Endüstri mühendisi olmak isteyip, belirli bir hayal peşinde koşan bizlerin ise bu konu hakkında yapacağımız en önemli unsur bilgimizi sürekli geliştirmek olmalıdır. İşte tam da burada kalite maliyeti devreye girmekte. Hiçbir şey ama hiçbir şey koşulsuz veya şans olarak nitelendirebileceğimiz bir şekilde bizlere sunulmamaktadır. Çünkü bilgi asla ve asla şansa dayandırılamaz. Bilgiyi kazanmak ve bilgiyi somut hale dökebilmek çalışma, disiplin ve deneyler sonucu ortaya çıkmaktadır.

kalite ile ilgili görsel sonucu

Bilgiyi kazanmak için, hayallerimizin peşinden koşmak için zorluklar çekmeliyiz. Ben küçükken annem sürekli şöyle söylerdi “İlmin başı soğandan acı, sonu ise baldan tatlıdır”. Kaliteli bir mühendis olmak istiyorsak bunun maliyetlerine katlanmak zorundayız. Çünkü gerçekten bilgi kolay kazanılan bir şey değildir. Ne kadar üstüne düşersek daha fazlasını kazanıp hatta bizi bilgiyi öğrenmeye dürten hisler oluşmaya başlayacaktır. Geçenlerde bir film izlemiştim ve filmde şu söz geçiyordu. Hayallerine ulaşmak isteyen bir adamın arayışı her zaman kavrayışından bir adım önde olmalıdır.

Yazımın başlarında da söylediğim gibi bizim, kendimizin  kalitesi için gereken bizi biz yapan şey bilgidir. Çünkü gerçek bir kalitenin arkasında bilgi durur. Ve kaliteyi ayakta tutan onu bir adım öteye götüren bilgidir. Bir süredir gece gündüz yazılımla uğraşıyorum. Ne zaman bir şeyler öğrensem ardı ardına kesilmeyen bir heves kaplar içimi. Bazı noktalar oldu 5 dk içinde öğrenebildim bazı şeyler oldu 18 saat üzerinde yoğunlaştım da öğrendim. Bu bilgiyi kazanırken maliyetim ise uykularım ve baş ağrısı oldu.

Herkesin bilgiyi öğrenmek için harcadığı maliyetler birbirinden farklıdır. Herkesin zekası birbirinden farklıdır çünkü kimi hemen anlar kimi bir süre sonra anlar. Ancak değişmeyen tek bir şey vardır ; bilgiye ulaşmak sadece ve sadece çalışmak ile sağlanır. Acıları çekeceğiz evet çünkü kazanması zevkli olsun. Bir gün geriye dönüp de baktığımızda bir gülümse bırakırız belki. Unutmayın ki harcadığımız onca emek, gayret ve alın teri mutlaka bize geri dönecektir.

Her şeyden önce kendi kalitemizi sağlamak için çabalamalıyız ve bu da sadece bilgi ile mümkün. Bunun içinde bizleri motive eden şeyler bulmalıyız. Kendimden örnek verecek olursam odamın duvarlarına yapmam gerekeni yani hayalimin peşinden koşmamı, ne olursa olsun pes etmemem gereken sözlerle doldurdum. Sizde kendi kişisel özelliklerinize göre bir şeyler hazırlayabilir ve kendinizi sürekli motive edebilirsiniz.