Endüstri Mühendisliği

Merhabalar,

Bu yazımda endüstri mühendisliği bölümünü okuyan yada okumak isteyen arkadaşlara bir nebze olsun ne yapmaları gerektiğini anlatmak istediğim konulardan bahsedeceğim. (Aslında sadece endüstri mühendisliği değil diğer tüm mühendislikleri ilgilendirebilir.)

Mühendis Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri,   bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir.

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri mühendisliği ya da sanayi mühendisliği (İngilizce: Industrial engineering), insan, malzeme ve makineden oluşan bütünleşik sistemlerin kuruluş ve devamlılığının yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalı.Peki bunları bilmek iyi bir endüstri mühendisi olmak için yeterli midir? HAYIR!! 4 + 1 yıl hazırlıkla birlikte 5 yıllık olan bu bölümde zaman çok kıymetli. Bunun için neler yapılmalı;

1- “İngilizce” bir çoğumuz için sevmediğimiz yada önemsiz gördüğümüz bir dil olması ile birlikte ingilizce bilmeden mühendis olabilir diye düşünülebilir. Dünya’nın ortak dili olan ingilizce iyi bilinirse kurumsal firmalarda diğer endüstri mühendislerinden önde oluruz.

Neler yapılmalı? 

*İmkanımız var ise hazırlık bittikten sonra work and travel büyük katkı sağlayacaktır.

*İngilizce zorunluluk olarak değilde, çok severek yaptığımız bir iş olarak görmemiz, ingilizceyi daha kolay öğrenmemize neden olacaktır.

*Genel olarak türkçe altyazılı filmler ve diziler izlememizi önerirler. Aslında altyazınında ingilizce olmasıyla, bilmediğimiz kelimeleri öğrenip tekrar tekrar izlememiz ingilizce öğrenmemiz için daha çok faydalı olacaktır.(Bu uygulamayı Tübitak uzay müdürü Lokman bey söylemişti. Çok faydası oldu benim için..) 

*İngilizce kitap okumak çok büyük fayda verecektir. Bunu daha çok severek yapmak için çok sevdiğimiz filmlerin kitaplarını okumaktan çekinmeyelim. Başta bizim için zor olması aslında zihnimizi yorarak gelişmenin hızlı olduğunu gösterir.

*Hergün düzenli çalışarak bize daha çok etkili bir çalışma performansı göstermemize neden olur. 

*Reader at work 1-2 adlı kitaplar gibi kaynaklarla çeviri yapmamız verilen soruları metinlerden görmemiz bizim için faydalı olacaktır.

2- Yaz tatillerinde 3-4 ay tatil gerçekten çok fazla arkadaşlar. 1-2 hafta tatil yeterli olmasıyla geri kalan vakti bir endüstri mühendisinin yanında bulunmak yada bir fabrikada veya işletmede, çay fotokopi işlerine itiraz edilmeden devam edilip kendimize bir şeyler katmak için ilerleyen zamanlarda sorumluluk almaktan kaçınmadan mühendislerle projelere katılmak çok faydalı olacaktır.Bu yapılan gönüllü stajların tecrübesiyle üniversitenin zorunlu stajlarını ise büyük kurumsal firmalarda yapmak kariyer gelişiminde çok büyük faydası vardır.

Stajların mesleki eğitime çok büyük katkı sağladığını söyleyebilirim. Kurumsal firmaların uzun dönem staj proğramlarınada katılmanız iş alım sürecinde sizi tanımalarına ve tercihlerinde ilklerden olma imkanı sunuyor.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, soru ve görüşleriniz için bana fbilgin@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.