Merhaba. Sizlerle üretimde yapabileceklerimizle alakalı bir yazı dizisi oluşturmak istiyorum. Acaba hangi konu ile başlasam diye düşündüğümde bir Endüstri Mühendisinin üretime girdiğinde yapacağı ilk işin İş Etüdü yapmak olduğunu fark ettim. Bundan dolayı bu yazımda İş Etüdünün önemini ve İş Etüdü sonucunda neler yapabileceklerimizi siz değerli mühendis arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.

Bizler Endüstri Mühendisleri olarak daima elimizdeki verilerle konuşan insanlarızdır. Bizim işimizde az, çok, belki vb. gibi ucu açık, kesin olmayan ifadeler olmamalıdır. Her işin mutlak bir matematiksel değeri olmalıdır. Bizleri mühendis olarak diğer insanlardan ayıran vasıfta bu değil midir zaten?

Peki, nasıl matematiksel olarak kesin konuşacağız? Tabi ki sihirli bir değneğimiz olan İş Etüdü ile. İş Etüdü ilk olarak 1760 yılında Cenevreli bir mühendis olan Peronnet tarafından uygulanmıştır. Fakat asıl değerini Adam Smith ile kazanmıştır.

İş Etüdünde bir işletmede girdiden çıktıya kadar yapılan bütün operasyonların belli sayıda gözlemlerle süreleri ölçülür. Daha sonra bu gözlemlere eklemeler yapılarak operasyonun net süresi elde edilir.(Daha sonraki yazımda detaylarını anlatacağım.) Bu net süreler sayesinde gözlemlenen işin ne kadar sürede olacağını hesaplamış oluruz.

Bundan sonrasında elimizdeki verilerle Endüstri Mühendisinin yapacağı çoğu işi yapmaya hazırızdır.  Mesela ilk olarak sistemin akış diyagramını (Flow Chart) ve ürün ağaçları(Bill of Material) çıkartarak işe başlayabiliriz. Daha sonra iş akış diyagramı(Flow Process Chart) oluşturarak sistemin akış şemasını oluştururuz. Bunu da yaptıktan sonra operasyon süreç şemalarıyla(Operation Process Chart) her bir ürünü oluşturan bütün işlemleri ve kontrolleri belirlemiş oluruz. Bütün bu diyagramları kullanarak Hat Dengeleme de yapınca güzel bir işlem yapmış oluruz. Hat Dengeleme yaptıktan sonra yapacağımız iyileştirmelerde yine hep iş etütlerinden faydalanacağız.

Son olarak konuya bize kattıkları açısından baktığımızda da, üstlerimize sunduğumuz fikir ve önerilerin matematiksel oluşu söylediklerimizin önemini ve bizim önemimizi daha da arttırmaktadır.

Umarım sizler için faydalı olmuştur. Diğer yazımda görüşmek üzere, inançla kalın…

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz