Elon Musk’ın Yakın Gelecekteki Projeleri

Merhabalar;

Son zamanlarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan ismi şüphesiz ki Elon Musk. Yapay zeka, enerji devrimi, uzay çağı, ulaşım sistemleri ve en çok da otomotiv teknolojileri ile ilgili ortaya koyduğu her projeyle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Kendisi için, gerçekleştirdiği ya da planladığı her projesinde insanlığın geleceğine ilişkin hemen hemen her konuda söz sahibi desek sanırım yanlış olmaz.

Daha çok Tesla ve Space X projeleriyle kendisini tanıdığımız Elon Musk, aynı zamanda birçok farklı alanda proje gerçekleştiriyor. Oldukça geniş bir proje yelpazesine sahip olan Musk, uzay araştırmalarından yeraltı çalışmalarına kadar birçok alanda projeye sahip. Daha önceleri çılgın ve akıl almaz gelen tüm projelerinin, gelişen teknloji ile yakın gelecek için mümkün projeler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tesla’nın 2025 yılında Apple’ın değerini geçmesi beklenirken, Elon Musk bununla yetinecek gibi gözükmüyor. Hız kesmeden yeni projelere imza atan Musk, kendisinin öncülüğünde gelişen dev projeler ortaya koymaya devam ediyor. Gelin şimdi hep birlikte önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi planlanan Elon Musk projelerinde ufak bir zaman yolculuğuna çıkalım.

  • 2018

2018 yılının Tesla’nın altın çağı olacağı söyleniyor. Önümüzdeki yıl çıkacak Tesla Model 3 siparişleri de bunu şimdiden doğrular nitelikte. Kısa sürede rekor sipariş sayılarına ulaşan Tesla, yeni modeli için elektrikli otomobillerin iyice yaygınlaşmasını sağlayacağını belirtiyor. Tesla’nın başından beri daha uygun fiyatlı araç üretme hedefi de, Model 3’ün 35 bin dolarlık fiyatı ile gerçekleşmiş oldu. Fiyatının düşük olması aklınıza teknik verilerinin kötü olduğunu getirmesin. 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlarken, tek şarj ile 346 km yol kat edebildiği söyleniyor. Ayrıca şirket, yeni modeli ile birlikte 15 bin yeni şarj istasyonu kurarak, istasyon sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

  • 2019

2019 yılı için Elon Musk’ın en büyük hedeflerinden biri Tesla’nın müşteri kitlesini arttırmak. Daha fazla kitlelere ulaşmak isteyen Tesla, ağır iş kamyonları ve elektrikli tırlar için kolları sıvamış durumda. İlk elektrikli tır olan Tesla Semi’nin tanıtımını yaparak müşterilerinin karşısına çıkan Elon Musk, Tesla Semi için oldukça iddaalı. Musk, mermi olarak tanımladığı Tesla Semi için, aeorodinamik olarak 2 milyon dolarlık Bugatti Chiron’dan bile daha iyi bir tasarıma sahip olduğunu ifade etti. Fiyatının yine uygun tutulacağı söylenen Semi’nin, 0-100 kilometre hızlanmasının yüksüz halde 5 saniye olacağı açıklandı.

Elon Musk’ın 2019 yılı için planları bununla sınırlı değil. Yine Elon Musk’ın kurduğu şirketlerden biri olan Boring Company, Los Angeles için yeni bir trafik çözümü geliştirdi. Şirket, araçları yer altındaki tünellerden götürmeyi planlıyor. Burada asıl can alıcı nokta, araçları sürücüler kullanmayacak. Raylar üzerinde gerçekleşecek olan sürüş, araçların metro kadar hızlı gitmesini sağlarken, istedikleri trafik ışığında tekrar yüzeye çıkmalarını sağlayacak.

  • 2020

Açıklanan planlarda bir değişiklik yaşanmassa, 2020 yılının yine Tesla Yılı olacağı görülüyor. Tesla’nın yaptığı açıklamalara göre bu yıldan itibaren üretecekleri otomobillerinde menzilin 1000 kilometreye kadar çıkacağı iddaa edildi. Bunun yanında Tesla yepyeni bir spor otomobille karşımıza çıkacak. Yeni modelinin ismi Tesla Roadster olarak belirlenirken Roadster, Bugatti Chiron gibi oldukça güçlü spor araçlara elektrikli motoruyla kolaylıkla kafa tutabilecek. Hatta yayınlanan teknik verilere göre daha iyisi olacağı gözüküyor. Ayrıca Bugatti Chiron’un 3 milyon dolarlık fiyatının yanında Tesla Roadster, 250 bin dolarlık fiyatıyla da güçlü bir meydan okuyacak gibi görünüyor.

  • 2021

Musk, 2021 yılında Çin’de lithium-ion pil üreteceği, Tesla Gigafactor isimli yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyor. 2014’te temelleri atılan ve 5 milyar dolara mal olacak fabrikanın ilk etabı tamamlandı. Ayrıca Tesla Gigafactor, dünyanın en büyük ikinci fabrikası olacak. Gigafactor sayesinde pil maliyetlerinde en az %30 azalma bekleyen Tesla, yılda 500 binden fazla Tesla Otomobile yetecek kadar pil üretmeyi de hedefliyor. 6500 kişi çalıştıracak fabrika, bulunduğu eyalete 20 yıllık bir süre içerisinde 100 milyar dolarlık ekonomik katkı sağlayacak.

  • 2022

Yazımın başında Elon Musk’ın proje yelpazesinin oldukça geniş olduğunu söylemiştim fakat şimdiye kadar hep otomobil projelerinden bahsettik. Otomobillerden sıkıldıysanız, 2022 yılı için hazır olun. Kıtalar arası ulaşımın devrine tanık olacağımız bu yıl, aynı zamanda Mars yolculuğunun ilk temellerini de atacak. Uydumuz Ay’a Base Alpha adında kalkış istasyonları inşa edilecek. Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, uçak bileti aldığımız fiyatlara roket yolculuğu yapabileceğiz. Oldukça etkileyici değil mi ? 🙂 

  • 2024 ve Sonrası

Yavaş yavaş günümüzden kopmaya başladığımızın farkındayım. Bahsettiğimiz çılgın ve akıl almaz yıllardan biri de 2024 olacak. 2024 yılından itibaren Space X’in geliştirdiği roketler sayesinde insanlar Mars’a gidip gelebilecek.

Bunun yanında 2030 yılı ve sonrası için ise yapay zekanın, beynimizi bir makineye çevirmesine tanıklık edebiliriz. “Yapay zeka hepimizi öldürecek!” diyen Elon Musk, bakalım karşımıza nasıl projelerle çıkacak. Ayrıca Los Angeles ve New York arasında inşasına başlanan Hyperloop, Elon Musk’ın bitmek tükenmeyen yenilikçi projelerinden biri. 650 kilometrelik mesafeyi 30 dakikada kat edebilen hızlı tren kapsüllerinin, 2030lu yıllarda hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Elon Musk’ın projeleri ile yaklaşık 15 yıllık bir zaman yolculuğuna çıktığımız bu yazımda, mutlaka hayata geçirilemeyen ya da başarısız olacak olan projeler çıkacaktır. Ancak her başarısız olan projenin yerine, yine benzer şeylerin ortaya çıkacağından şüphemiz yok. Gün geçtikçe artan teknoloji bizleri yeni bir çağa hazırlıyor. Sürekli şaşkınlık ve hayranlıkla izleyeceğimiz bir süreç bizleri bekliyor, hazır olun! 🙂