O Tesla ve SpaceX’in arkasındaki beyin. Ayrıca Amerika’nın en genç milyarderlerinden.

Onunki gerçek bir Silikon Vadisi başarı hikayesi.

Onun diyarına daha yakından bakmak için Elon Musk ile tanışın.

backenduser-4-2015-06-24-12-48-03

 

        Elon Musk  Pretoria’da  28 Haziran 1971 tarihinde Kanadalı diyetisyen bir anne(Maye) ve  Güney Afrika doğumlu mühendis bir babanın(Errol) oğlu olarak dünyaya geldi. Üç kardeşten en büyüğüydü.  Kimbal ve kız kardeşi Tosca ile çocukluğunu  Güney Afrika’da geçirdi. Karakterinin en çarpıcı yanı okuma dürüstlüğüydü. Öğlenden sonraları okuldan çıkıp tek başına kitapçıya gitmeye ve anne babası işten dönene kadar orada vakit geçirmeye bayılırdı. Kardeşi Kimbal onun çoğu zamanını  kitap okuyarak geçirdiğini hatta günde on saat kitap okuduğunu söylüyor.

  Mükemmel bir çocukluk geçirdiği söylenemez. Sıkıntılı bir aile yaşamı oldu. Okul ortamına hiçbir zaman uyum sağlayamadı fakat, diğer sıra dışı insanların hayatlarında da olduğu gibi  erken yaşlardan itibaren tutkulu bir şekilde kendi kendine öğrenen birisi oldu.

ellllsls

 

        İlk bilgisayarı  Commodore VIC-20  eline geçtiğinde o henüz 9 yaşında bir çocuktu. Elon’un bilgisayarı beş kilo baytlık bir hafıza ve BASIC Programlama dili hakkında bir  kitapla birlikte gelmişti.  Dokuz yaşındaki  Elon bu kitabı 3 günde bitirdi.

10 yaşında IBM’in özel sınavına katıldı. En yüksek puanı elde ederek bilgisayar programcılığına olan yeteneğini kanıtladı.

 

bvh

     İnsanlar Elon  Musk ile   1984’te tanıştı. Daha 12 yaşındayken kendi yazdığı  uzay oyununu yaklaşık 500 dolara bir bilgisayar dergisine satarak ilk yazılım satışını yaptı. Blastar isimli bilim kurgu ve uzay temalı oyunun çalışması için 167 satırlık kod gerekiyordu.  Musk’ın oyunu bilgisayar biliminde bir harika sayılmazdı fakat o zamanlar 12 yaşındaki diğer çocukların yaptıklarını geride bırakmaktaydı.

                       Bryanston Lisesi’nden sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra  Pretoria Erkek Lisesi’ne  geçip oradan mezun oldu.

1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı

ABD’ye taşınmak istiyor ve şöyle diyordu:

“Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

1989’da Ontario, Kingston’daki Queen’s Üniversitesine kaydoldu. Burada gelecekteki eşi ve beş çocuğunun annesi olacak kadın Justine ile tanıştı.

 Musk üniversiteden  lisede olduğundan daha hırslıydı. Çeşitli dersler öğrenmiş, konferanslara katılmış  ve bugünkü davranışları hakkında bilgi veren rekabetçi özelliklerini sergilemeye başlamıştı.

1992 yılında Queensteki ikinci yılını tamamladıktan sonra bir burs sayesinde Pensilvanya Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Burada daha da açıldı, çünkü kendi gibi  düşünen insanlarla tanışmak onu mutlu etmişti.

Penn’de güneş enerjisine ve enerji üretmek için yeni yollar bulmaya olan ilgisi gün geçtikçe arttı. Bu konular hakkında yazılar bile hazırlıyordu.

Pensiyvanya Üniversitesi’nden Ekonomi lisans diploması ve yine aynı üniversiteden Fizik yan dal diploması aldı.

Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

 

jnj

 

 Elon üniversiteden sonra ne yapacağnı düşünmeye başladı. Bir ara bilgisayar oyunu işine girmeyi düşündü. Ancak oyunlarını iyi bulmuyor  ve bu işin dünya üzerinde etki yaratmayacağını düşünüyordu.

Silikon vadisindeki tüm girişimcilerden farklı olduğunu ispatlamak istiyor ve şöyle diyordu:

“Ben sadece bir yatırımcı değilim. Gelecek  için önemli ve faydalı olduğunu düşündüğüm teknolojileri gerçek kılmak istiyorum.”

Hayatta ne yapmak istediğini düşünmeye başladı ve şu soruyu başlangıç noktası olarak kullandı:

“İnsanlığın geleceğini en çok ne etkileyecek?”

Üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

 

elon-musk-featured1

Elon’un ilk girişimi kardeşi Kimbal ile beraber  Zip2 projesine başlamak oldu. Zip2 fikri dahiceydi , çünkü bir iş  kolları dizisi oluşturacak ve bunu da haritalar ile ilişkilendirecekti. 1999’da, Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Musk işleri yoluna koyma konusunda iyiydi. Düzgün bir iş fikri vardı ve bunu gerçek bir hizmete dönüştürmeyi iyi biliyordu.

 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı.

X.com süreci sancılı olmuştu. Musk lider olmayı arzulamıştı ancak etrafındakiler Musk’ın CEO olarak nasıl çalışabileceğini görmek istemediler. Musk’a göre hepsi yanılacaktı ve haklı olduğunu kanıtlamak için başladığı yolculuk çarpıcı bir şekilde sonlanacaktı.

bn-gj238_0109te_p_20150109145144

2000 yılında X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Musk’a göre Confinity alt markası X.com içerisinde bir kişiden kişiye ödeme platformu kurulup geliştirilmesinde mutlaka gerekli bir araçtı.

PayPal Silikon Vadisi’ndeki en büyük  işletme ve mühendislik yeteneklerini  bünyesinde barındıran şirket haline gelmişti.

PayPal ın yıllık geliri 240 milyon dolardı ve eBay  yöneticileri  PayPal’ı satın almak istiyordu. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk  PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti. 2002 haziran ayına gelindiğinde  eBay  PayPal’ı  1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın aldı. Musk eBay’a yapılan satıştan 250 milyon dolar kazanmıştı.

“Paypal’dan yola çıkarak şöyle düşündüm: ‘İnsan geleceğini en çok etkileyen başka hangi problemlere çözüm getirebilirim’ ve olaya asla ‘Nasıl daha iyi para kazanabilirim’ perspektifinden bakmadım.”

Diğer ilgi alanlarına yönelmek için yeteri kadar parası vardı.  Elon işte o zaman internete yatırım yapmayı bıraktı.

Bir sonraki Elon Musk yazımda görüşmek üzere.