“Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur…”

M.Kemal ATATÜRK

Bu sözün belki de en büyük kanıtı Atatürk’ün bizzat kendisiydi. Her şey bitti derken yenilmesi imkansız orduları yok etti. Yeniden genç ve güçlü bir devlet kurdu. Böylesine güçlü bir lideri bu vatana kazandıran Zübeyde Hanım’ın ölüm yıl dönümünde hayatından bahsetmek istedik sizlere.

1857 ‘de Lankaza’da doğmuş, çocukluğu ve ilk gençlik yılları burada ailesi ile birlikte geçmiştir. Ali Rıza Efendi ile 1870 yılında evlenmişlerdir.

Zübeyde Hanım yaşadığı dönem için fazlasıyla bilgili, muhafazakâr, geleneklerine bağlı ve kültürlü bir hanımefendidir. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için, okur yazar oluşu nedeniyle “Zübeyde Molla” olarak anılırdı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aydın, ileri görüşlü ve daha birçok özelliğe sahip olması ailesi tarafından sağlamıştır. Zübeyde Hanım oğluna “Mustafa’m”, “Sarı Mustafa’m” diye hitap eder; çoğu zaman bunu az bulur, “Paşam” veya “Sarı Paşam” diye hitap eder veya anardı. Bu ana, oğluna daha beşik çocuğu iken vatan ve millet sevgisini telkin eden ninnilerden başlamış, onu her çağında duygularla büyütmüş, öğrenime yönlendirmiş, ilim ve irfan aşılamıştır. Yetişen, makamını bulan kurtarıcı oğlunu o, Mustafa Kemal yapmıştı.

Mustafa Kemal henüz 7 yaşındayken Ali Rıza Efendi vefat etti ve geçim sıkıntısı yaşayan Zübeyde Hanım çocuklarıyla birlikte bir süre Lankaza’daki aile çitliğine kardeşlerinin yanına dönmüş, daha sonra kendisine talip olan Ragıp Bey’le yaklaşık 36 yaşında iken ikinci evliliğini yapmıştır.

Zübeyde Hanım için Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı dönemde sıkıntılı, sancılı günler olacaktır. Mustafa Kemal’in “öldüğü” asılsız haberini duyan ve zaten hasta olan Zübeyde Hanım, iyice hastalanır, kısmen felç olur.

I922 yılında Zübeyde Hanım’ın, hastalığı da giderek artıyordu. Kısmi felç ve romatizmadan dolayı ağrıları artan Zübeyde Hanım’a İzmir’in havasının iyi geleceği düşünülerek, İzmir’e gidip bir süre kalması için ikna edildi. Bu seyahatin bir diğer amacı da Mustafa Kemal’in evliliği düşündüğü Latife Hanım’ı Zübeyde Hanım ile tanıştırmaktı. Uygun bir kalacak yer bulmak için İzmir’e giden Başyaver Salih (Bozok) Bey, Zübeyde Hanım için Latife Hanımların Karşıyaka’daki yazlık evlerini hazırladı.

Buradayken hastalığı giderek artan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 günü vefat etti.

Bir millet O’na hep minnettar kalacak.

Zübeyde Hanım’ı Saygıyla Anıyoruz…

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nurgül İlhan

Endüstri Mühendisi-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnsan Makina Sistemleri Yüksek Lisans

http://nurgulilhan.wordpress.com