EKİM EĞİTİM İLK HAFTA DEĞERLENDİRMELERİ

Aşağıda Ekim Eğitim Grubumuza Katılan Arkadaşlarımızın İlk Hafta Geri Bildirimlerini Okuyacaksınız

DEĞERLENDİRMELER

FUNDA BALKIŞ

Selam benim güzel akademimin ik’sı 🙂 Şaka maka ben de artık sizdenim, sizlerleyim. Ve gercekten umdugum gibi, bir yere karşı sorumluluk duymak, ufak da olsa bir şeyler yapmak beni çok mutlu ediyor. Kendimi daha iyi ve önemli hissediyorum. Yoğun olmayı seviyorum, böylece daha planlı oluyorum çünkü. Burda birseyler yaparken, mecbur degilim belki, ama mecbur olduğum islerden önce buradakileri yapmak istiyorum. Okuyorum, yazıyorum, anlatıyorum ve cevaplar alıyorum. Birçok iş tez, projelere, sınavlar arasında bir de bunu ekledim demiyorum, diyemiyorum zaten. Çünkü gerçekten nefes aldığım bir yer oluyor Whatsapp grubumuz, facebook grubumuz. Bir hafta oldu ve ben gayet keyifliyim.Çevreme akademiden bahsedince inanılmaz havalı oluyor bunu sizde bilin sevgili ik 🙂 Her zaman hep birlikte gülebilmek, ilerleyebilmek, büyüyebilmek, başarmak temennisindeyim. Hepinize kucak dolusu sevgiler, Kütahya’dan selamlar.

HAVVA HİLAL GENCER

Merhaba arkadaşlar,

Kısaca şu bir haftayı özetleyecek olursam benim açımdan o kadar dolu geçtikii.Oryantasyon süreci diye hemen geçmemek lazım,tanımadığın insanlarla duygularını,düşüncelerini paylaşabilmek o kadar güzel bir hismişki anlatamam.Industryolog akademiyi ilk keşfettiğim zamanlarda  yazar arkadaşlar hep aile gibi bir ortam da bir sürü yeni bilgi öğrendiklerini yazmışlardı.O zaman o kadar imkansız gelmiştiki bana,öylesine falan yazdıklarını bile düşünmüştüm.Ama bu bir hafta gibi kısa bir sürede bile o kadar haklı olduklarını anladımki.Tanımadığın,sesini bile duymadığın insanlarla sanki 40 yıllık arkadaşınmış,abinmiş,ablanmış gibi konuşabiliyorsun,yazdıkları hakkında yorum yapabiliyorsun,yaşam tecrübelerinden yararlana biliyorsun.Harika bir his.

Bence akademinin hayat felsefesinden biride aile olarak büyümek ve büyürken çevredekileride bu ortama çekerek daha da büyük bir aile olarak ilerlemek ve kocaman entellektüel bir aile oluşturmak:)Bana da bu ailenin bir ferdi olma şansı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

BURÇİN ATICI

Merhaba industryolog akademisi ailesi;

Akademiye katılalı 1 hafta oldu ama o kadar alıştım ki grup arkadaşlarımla falan sanki çok uzun zamandır tanışıyormuş gibiyim. Grup içerisinde sıcak samimi bir ortam var. Açıkcası akademiyi sadece instagram üzerinden takip ediyordum. Daha sonra akademideki bazı arkadaşların videolarını yayımladınız ve benim çok ilgimi çekti. Neler yaptıklarını falan anlattılar hoşuma gitti. Benim de artık mesleğimle alakalı bir şeyler yapma zamanım gelmişti hatta geçiyordu. Bende akademiye başvurmaya karar verdim. Başvurdum ve geri dönüş yapıldı. Çok şaşırdım ve merak da etmiştim. Bu yüzden akademideki bazı arkadaşlara sorular sormaya başladım hatta bazılarının başının etini bile yemiş olabilirim. Ama gerçekten hepside çok yardımcı oldular beni hiç geri çevirmediler. Arkadaşlar böyle böyle yapcaz sosyal medya üzerinden yürütcez dediklerinde yok artık nasıl yapcaz ki diye düşünmüştüm. Bu 1 haftalık süreçte anladım ki gerçekten de yapılabiliniyormuş. 1 haftalık süreçte doğru bildiğim yanlışları öğrendim. bir konu hakkında düşüncelerimi nasıl dile getireceğimi daha iyi öğrendim. Mesleğimle alakalı güzel yararlı bilgiler edindim. 1 hafta da olsa kendimi birazcık geliştirdiğimi düşünüyorum. Bu oryantasyonun 1 ay süreceğini düşününce de kendime neler katabileceğimi tahmin bile edemiyorum. ilk katıldığımda bu kadar çok sevebileceğimi düşünmemiştim ama gerçekten çok sevdim aile gibi olduk burada. Bana kattığın her şey için ve katacakların için teşekkürler industryolog akademi 🙂

FATMA DUMAN

İlk başlarda Akademi’de olmak bana çekici gelmiyordu. Fakat oryantasyon sürecine girdiğimden beri buranın sıcak bir ortam olduğunu anladım. Buradaki herkes yardımsever ve bizim gelişmemiz için tüm bilgileri, tecrübelerini bize aktarıyor. Özellikle yayınlanan makaleler bizim sürekli düşündüğümüz ama bir türlü kabul etmediğimiz, ertelediğimiz konular üzerinde yoğunlaşıyor. Hepimizin kendinden bir parça bir düşünce bulmamızı sağlıyor. Bazen de whatsapp grubundan verilen öğütlerle kendimize sorular soruyoruz. Acaba ben her şeyi erteliyor muyum? Benim kendime mi inancım yok? Kısaca Akademi bana şu 1 haftada birçok şeyi öğretti. En önemlisi de iletişimi ve bilgi paylaşımını öğrendim. Emeği geçen herkese başta Murat abiye teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.. 🙂

MAİDE SİNA GÜZEL

Gerçekleri söylemek gerekirse, çekimser başladığım haftayı öyle mutlu ve kendime güvenerek bitiriyorum ki anlatamam. İlk makale etkinliğinde ne yapacağım, ben ne diyeceğim, Nası cümleleri toparlarım diye düşünürken , şuan günün makalesi gelse de ben de kendi düşüncelerimi söylesem diye can atıyorum. Başka görüşleri okuyup arkadaşlarımı takdir etmek, yorumuna gelen beğenilere baktıkça mutlu olmamak imkansız. Kısa sürede bu kadar kolay adapte olmam da emeği geçen akademi ailesine çok teşekkür ediyorum. Bir haftayı çok mutlu geçirdim başta sanırım yapacağım demiştim ama yanılmışım. Teşekkürler Industryolog Akademi, daha güzel haftalara.

MUSTAFA ÇİÇEK

Merhabalar,

Güzel bir haftayı daha geride bıraktık.İnanın ki çok güzel ve özel bir haftaydı.Ben,akademiye katılmadan önce de hep merak ediyordum.Acaba oradaki insanlar bu işi nasıl profesyonel bir şekilde yapıyorlar?Ancak ekibe katıldıktan sonra anladım ki aile olgusu çok önemli burada.Bey diyeni dövüyorlar 🙂 Birbirimize o kadar kenetlenmiş durumdayız,ki bu insanların hiç birisi daha önce birbirini tanımıyordu.Hepimiz burada tanıştık,arkadaş olduk,yeri geldi kardeş olduk.Birbirimizi geliştirmek için hepbirlikte olduk.Ben inanıyorum ki burada daha nice başarılara imza atacağız.Burada olduğumuz sürece buna inancım tam.

ŞÜKRİYE KAYA

Merhaba Akademi Ailesi

Sizlerle birlikte 2.haftanın da sonuna geliyoruz.Her geçen gün biraz daha hayat dersi olsun,okul dersleri olsun her konuda kendime yeni bir şeyleri katma heyecanım ilk günkünden daha fazla.Fazla aktif olamasam da düşüncelerimizi paylaşmaktan çekinmememiz gerektiğini,bizlerin düşüncelerine her zaman değer verdiğinizi hissettirdiğiniz için en önemlisi de bana bir şeylerin farkında olmam gerektiğini,kendimi daha iyi tanıma fırsatı verdiğiniz için bizlere herkes kilim dokuyun diyordu ama nasıl dokunacağını söylemiyordu siz bizlere kilimin nasıl  dokunacağını öğrettiğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç bildim ve bu yazıyı yazma gereği hissettim her şey için teşekkürler akademi ailesi 🙂

AYŞENUR ŞENGÜL

Merhaba Industryolog!

Bir haftamızın sonundayız şimdi. Bir hafta insana neler katar? hastaysa iyileşir belki bir kitap bitirir. Ama ben içimde dolup taşan bazen etrafımdakileri sıkacak derecede olan paylaşma,yardımlaşma,emek verme,öğrenme olgularını  düşünmeden yaşadım. Çünkü aynı hissiyatta olan arkadaşlarımla tanıştım. Murat abinin bazen hayattan bazen de kariyer anlamındaki sohbetlerini aklıma kazıdım ve hayatıma yerleştirmeye çalışıyorum. Bilginin bencilleştirildiği,paylaşmanın ve birbirini dinleyebilmenin zor olduğu şu zamanlarda “yardımcı olurlar,anlatırlar” diyebildiğim insanları gördüm burada. Bizleri 3 kişilik ekiplere böldükten sonra yepyeni 2 arkadaş daha ve 2  hayat daha kazandım. bir birimizi dinledik,anladık, uzun uzun sohbet ettik. Hatta bazı noktalarla iyileştirmeye çalıştık. tüm bunlar için ve her şey için Murat abi ve akademiye teşekkür ederim! Burada olmaktan ve sizlerle yürümekten çok mutluyum.

KÜBRA ŞAHBAZ

Merhabalar canım Industryolog ailem…
Akademiye yani aileye katılmadan önce ne kadar eksikmişim. Bilgim,bakış açım,ekip ruhum ne kadar eksikmiş.Henüz çok az bir sure olmasına rağmen kendime bir şeyler kattığımı hissetmeye başladım.Özellikle hiç yorum yazamayan ben her gün makalelere özenle yazı yazıyorum ve bir sonraki makaleyi sabırsızlıkla bekliyorum.Hiç tanımadığım insanlarla ekip oluyorum sanki yıllardır tanışmış gibi bir samimiyetle ve en güzeli sorumluluk alıyorum.O sorumluluğu günün sonunda yerine getirmenin verdiği huzurla dolup taşıyorum.  İyi ki sizlerle tanıştım canım Industryolog ailem. İnşallah yüz yüze de görüşeceğiz.

ERDEM AYDIN

“Hayatında ilk defa kendine bir şeyler katmak adına gerçekten çaba gösterdiğin bir hafta hangisiydi?” diye sorsalar bu haftayı söylerim. Geleli diğer arkadaşlara göre daha bir hafta olmadı bile benim gelişim. Ama sanki yıllardır buradayım ve bu akademiyle bir şeyler yapıyormuşum gibi hissediyorum. Bunu hissetmemin en büyük sebebi de buradaki insanların samimiyeti oldu. Daha yüz yüze görüşmek nasip olmasa bile o sıcaklığı nerede olsan hissedersin yani öyle bir samimiyet. Whatsapp grubunda dönen harika eğlenceli muhabbetleri söylemiyorum bile 😀Hissediyorum ki bu bir haftada , yıllarca sürecek arkadaşlıkların ve aile olmanın temellerini atmış bulunmaktayız. İyi ki buradayım ve (alıntı yaparak söylüyorum ki) iyi ki I AM INDUSTRYOLOG ENGİNEER 💪

SEMA DOĞAN

Merhabalar,
Şöyle en yoğun, en verimlisinden 1 hafta geçirmiş olmanın verdiği mutlulukla bir kaç düşüncemi sizlerle paylaşayım. Şu kısacık 1 hafta da neler öğrendim, nasıl güzel ve deneyimli bir ortama girdim, nasıl tecrübeler edindim bahsedeyim biraz. Açık konuşmak gerekirse ilk başta olayın gidişatını anlayamadım. Benim bu düşüncelerimin üstüne gruptan ayrılmalar oldu. Sorguladım acaba ben de mi bıraksam. Sonra da dedim ki pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. İyiki de demişim. Dediğim gibi şu kısacık 1 hafta da kaç tane farklı bakış açısı, farklı dünya görüşü, bambaşka hayatlardan kesitler okudum bilemiyorum. Görüşümü, düşüncelerimi, kendimde varolan fakat tespit edemediğim sorunları bir bir düşündüm İK sayesinde. Şu kısa zamanda bu kadar yol katetmenin verdiği mutlulukla emeği geçen herkese teşekkürler.

BUSE NUR KAYA

Selamlarr diyorum öncelikle,
Ben Industryolog Akademi’yi ilk olarak instagram sayfasında keşfettim.Ve benim için önce sadece bölümümle ilgili paylaşım yapan bir instagram sayfasıydı taaa kii Murat Abi ile tanışana kadar.Bu yaz şehrimizi gezmeye geldiğinde onunla tanıştığımda bize akademi ailesinin bugünlere nasıl geldiğinden,aralarında hiç bir şekilde hiyerarşi olmayıp az önce kullandığım ‘akademi ailesi’kavramının sadece bir tamlama grubu olmadığından,aralarındaki bağdan,samimiyetlerinden,çalışmalarından bahsetti.Ben de burada olmalıyım dedim. Burada bulunduğum süreçte anladım ki akademi sadece düşündüğümden ibaret değilmiş,samimiyet de varmış burada arkadaşlık da öğrenmek ve kendini geliştirmek de.1. sınıfım,daha yolun çok başındayım.Bana bu yolun başında yol gösterenim olduğunuz için teşekkür ederim.

NURDİLEK KASAR

Merhaba Industryolog Academy,

Geçen bir haftamı duygularımla birlikte aktarmak istiyorum.

Fırsat buldukça söylemeye çalışıyorum, yine söyleyeceğim; HAYALLERİMİN YERİ. Hala inanamıyorum tam keşke söyle bir platform olsa bir parçası olsam diyordum. Böyle bir platform oluşturmayı bile düşündüm bulamayınca ama bilgilerimin yeterli gelmeyeceğini bildiğimden kendimi geliştirmem gerek dedim. Sonra akademinin instagram adresinde bir video gördüm birisi katılmış ve yorum yapıyordu akademi hakkında. Hemen harekete geçtim, nasıl katılmam gerektiğini bile bilmiyordum. Katılabilir miyim onu bile bilmiyordum. Instagram adresine mesaj attım nasıl katılacağım hakkında bilgi verdiler hemen mail attım. Industryolog’la böyle tanıştım.

Hastanedeydim, çok kötü bir gün geçiriyordum. Birden bir mail geldi, AKADEMİDENDİ! Maili olumsuz bir cevap almış olmaktan korkarak açtım. Başta olumsuz olarak okudum kaynar sular aktı başımdan. Sonra Oryantasyon ekibi için Ayşe ile iletişime geçmem yazdığını fark ettim. O kötü günümde birden gülümsedim direk Ayşe’ye yazdım, bilgilendirdi. 1 Aylık bir deneme süresi olacak her iki taraf için de dedi. İçimi bir hüzün kapladı, çünkü ben zaten beğenmiştim onları ama ya akademi beni istemezse. O andan beri içimde bir korku var, akademiye veda etme korkusu. Ama bir yandan da en azından 1 ay akademideyim diye teselli ediyorum kendimi. Hiç katılamaya da bilirdim.

Şimdi akademide 1.haftanın sonuna geldik. Durum değerlendirilmesi yapmam gerekirse; hayallerimin ötesinde olduğu çok aşikâr.  Birkaç gün birbirimizi tanıdık arada Murat abimizin güzel tavsiyeleri sözleri oluyordu, onları gördükçe hadi diyordum eğitim başlasın meğer o sözler bile bir eğitimmiş. 23 Ekim Pazartesinde ekipler açıklandı. Hemen ekip arkadaşlarımızı bulup grup kurduk ekip olarak birbirimizi tanımaya çalıştık. Ekibimi çok sevdim, şimdi akademi dışında da bir muhabbetimiz var; resmen akademi daha ilk günden yeni insanlar kattı.

Gelelim hayat derslerine, makalelere… Hayat dersi 1 “Ben sadece insanım.” Kaç kere dinledim bilemiyorum. Sonra onun hikâyesini filan araştırdım hala etkisindeyim. Gerçekten unutmamam gereken bir şeydi. Kalbime kazındı resmen, nasıl anlatırım bilemiyorum ama dokundu bana. Hala da günün belli saatlerinde aklıma gelir bazı olaylar karşısında “Ben sadece insanım.”.

Kırık Cam Teorisi: Bu makale bana doğumumla birlikte gelen içgüdülerimin, çevremden görüp kazandığım bazı davranışların beni ben yaptığını yalnız eğer kendimi geliştirirsem asıl değişimin o zaman olacağını gösterdi. İlk makalenin bu kadar etkileyici olması binlerce kez iyi ki dedirdi.

Hayat Dersi 2: Bu dersi daha önceden bir başka büyüğümden öğrenmiştim ama akademinin bundan bahsediyor olması akademiyi gözümde daha da değerli hala getirdi.

Blogger Olmak: Hayat dersi2 den sonra bu makale sanki “Biz size yol gösteriyoruz, siz de harekete geçin!” der gibiydi. Beni harekete geçmek için resmen itti ama geliştirmem gereken bazı yönlerimi fark ettim bu makalede önce eksiklerimi kapatmam lazım. Sonra ben de birikimlerimi paylaşıp insanlara dokunmak için can atıyorum.

Bütünsel Liderlik “Başarmanın Yolu”: Bu makale Hayat Dersi1’deki gibi kalbime dokundu. Kendime ayna tutup kendimi görmemi sağladı. Bu makalede aydınlanma yaşadım, akademiyi 1 adım daha iyi tanıdığımı akademinin benim düşündüğümden çok daha üst düzey bir platform olduğunu gördüm. Bu makaleyi de altındaki yorumları da bir çok kez okudum. Kendime notlar çıkardım mesela bir şeyler yolunda gitmediğinde yapmam gerektiğini fark ettiğim bazı şeyler.

Yazılımda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim; Bu makale de ilgi alanı olan herkese birer yön gösterildi, Tabi ki bana da ve sanırım sevmeyenler bile yazılımı tekrar bir durup düşündü.

 

Akademi bana 1 haftada bile pek çok değer kattı. Öncelikle dinlemeyi ve anlamayı öğrendim. Sonra hayallerimin peşinden azimle koşmam gerektiğini, sorumluluk bilincim gelişti. Özellikle kendime verdiğim sözlerin önemini kavramamı sağladı. Ekip ruhunu ilk defa proje ödevleri dışında gördüm ve bu bambaşka bir ruh. Her bilginin her sözün önemini kavradım. Küçük büyük edindiğim her bilgi akademide geçirdiğim bu bir haftada hayatıma dokundu. Sanırım bir hafta önceki halimden artık bir adım daha öndeyim. Akademideyim.

GAYE KEZBAN BAYSAL

Merhabalar,

Şimdiye kadar akademiyle hep uzaktan ilgilenmiştim. Çalışmalarını uzaktan takip edip hayran kalıyordum. Sonra bir gün dedim ki ben neden içinde olmayayım. İlk katıldığımda açık söylemek gerekirse bu kadar sıcak bir ortamla böylesine samimi  insanlarla karşılaşacağımı düşünmüyordum. Murat abinin ilk mesajlarından biri olan burada hiyerarşi diye bir şey yok herkes birbirinin abisi ablası birbirinin tamamlayıcısı sözü üzerine akademiden bir şeyler kapmaya başlamıştım bile. İlk gün makaleye yorum yaparken o kadar zorlanmıştım ki. Bu konuda çok beceriksiz olduğumu düşünüyordum.  Fakat Murat abinin olayları yorumlama ve üzerine düşünmemizi sağlayacak makalelerini gördükçe yayınlanacak makaleleri iple çekiyorum. gruplarda paylaşılan konular üzerinde pek çok görüşe tanık oluyorum. Herkes fikrini özgürce söyleyebiliyor  düşüncenin doğruluğundan çok nasıl ifade edildiği ve senin bunu nasıl anladığın önemli oluyor. Akademi ufkumuzu açmak ve düşünce gücümüzün sınırlarını zorlamak adına ben duygusunu bırakıp herkes adına kaygılanıp birlik içinde hareket edebilmeyi öğreten mükemmel bir okul. Şu ana kadar hala akademiyle tanışmamış olan herkese tutup akademiden bahsedesim var. Fakat  burada  geçen 1 haftayı bir kaç cümleyle anlatmak mümkün değil. herkesin içine olup birebir görüp yaşaması gereken çok güzel bir deneyim bence.

FATMA ALTUNBAŞ

Canım akademi,

Katılalı 1 hafta oldu. İlk girdiğim zamanlar ne kadar çekinsem de şimdi diyeceklerimi rahatlıkla söyleyebilirim. Gerek WhatsApp grubu olsun gerek facebook grubu olsun her iki taraftan da aktif olan bir akademi olmasına rağmen ben mi kendime yetmiyorum yoksa yeterince görev mi yok anlamadım. Daha çok şey yapmak istiyorum.Buradayım çünkü burada bir şeyler yapacağıma inanıyorum. Her gün verilecek olan görevleri dört gözle bekliyorum. Bugün bizi ne bekliyor, yeni olarak ne öğreneceğim diye heyecanlanıyorum. Her makaleyi 4-5 kez okuyorum. Kaçırdığım bir şey var mı diye. Öncelikle bize bu makaleleri okutarak yorum yapma, fikirlerimizi dile getirmemizi sağlayacak ortamı yarattığınız için teşekkür ederim. Nice akademili yıllara diyorum 🙂

ŞEYMA ÇETİNKAYA

Merhaba,

Akademiye katılırken içimde bir korku vardı ya yapamazsam ya uyum saglayamazsam diye. Ama bizi öyle bir özveriyle, bilgiyle ve en önemlisi sıcak kanlılıkla karşıladınız ki tüm korkularım geçti. Çünkü bir hata yapsak bize tekme vurmak yerine yerden kalkmamızda yardımcı olucagınızı  anladım.

Akademiyle tanıştığım şu bir haftada her gün kendime yeni bilgiler kattım. Gerek akademi direk olarak bilgi sundu gerekse bize arastırmayı öğretti. Çok kısa bir sürede gerçekten hayatlarımıza dokundu.

Şu an akademi iyikilerim arasında çünkü bana yeni hayaller kurduruyor. Ve hayallerimde başarmam için bir destek ve yol gösteren oluyor.

Rotası belli olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez derler ya. Akademi hem rotamı belirlemem de yardımcı oldu hemde rüzgarım..

SEDA KUNDU

Merhabalar,
Evet oryantasyona başlayalı 1 hafta oldu zaman o kadar çabuk geçti ki nasıl geçtiğini anlayamadım bile. Ama bu 1 hafta gerçek anlamda dolu geçti bu hafta grup olmayı hiç tanımadığımız insanların sevincine ortak olmayı hiç tanımadığımız insanlarla sanki yılladır tanışıyormuşuz gibi muhabbet etmeyi öğretti bizlere. Bu hafta aslında en iyi öğrendiğim şey bir makale hakkında aslında herkesin bir fikri olduğu bir makaleden herkesin farklı sonuçlar çıkardığını gördüm ve kendi fikirlerimi özgürce paylaşabilmeyi. En güzeli de senin bu makale hakkında yorumunu yaptıktan sonra gerçekten okunup beğenilmesi insanı mutlu ediyor doğrusu. Industryolog akademi de olmak insanı gerçekten mutlu ve değerli hissettiriyor.

AYŞE YILDIZ

Merhabalar,

Akademiye katılmak için mesaj attığımda akademinin ulaşılmaz bir şey olduğunu düşünüyordum birden o gruba eklendiğimi görünce sevinçten yerimde duramamıştım başlarda bir şey konuşmaya sormaya çekiniyordum ama  akademinin ortamı o kadar sıcakkanlı sevecen ki aynı zamanda Murat abimiz adı üstünde bir abi benim için bu yüzden hemen alışı verdim, artık gerçekten bu aileden olduğumu hissediyorum ,hayatımın bir parçası oluverdi akademi.Ayrıca her gün bize verilen makalelerin gerçekten kişisel gelişimizi etkilediği kanısındayım herkesin yorumlarını okumak bile insana değişik bakış açıları kazandırıyor .Şu an bir haftayı geride bıraktık gelecekte ne olur ne olmaz arkasını bile aramıyorum çünkü her şey akışında akademideki hayatımda her şey yolunda❣