Onu tanıyanlarınız var mı bilmiyorum ama bir de benden dinleyin 🙂

O 2008’de Forbes Dünyanın En Zenginleri listesinde ilk sıradaydı. Ve 2016 sonunda ise aynı listede 3. sırayı aldı.

Peki ama o kim? Bu günlerde 87 yaşında tatlı bir dede olan Buffett;  Omaha, Nebraska, ABD doğumlu bir hisse senedi yatırımcısı.

Peki nasıl bu kadar zengin oldu? Şimdi size ondan biraz bahsedip tanışmanıza vesile olayım:)

Onun iyi bir yatırımcı olmasına şaşmamalı; bazı çocuklar daha küçükken belli eder kendini. Buffett da daha 6 yaşındayken dedesinin bakkalından satın aldığı altılı Coca Cola şişelerinin tanesini 5 cent karla satarak para kazanmaya başlamıştı. Lise döneminde ise gazete dağıtarak, golf topları ve pul satarak para kazanıyordu. Buffett hisse senedi piyasasına ve yatırıma ise borsa simsarı olan babasının yanında vakit geçirerek başladı. Daha 10 yaşındayken bir New York gezisinde New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etti ve çok etkilendi. Bu ziyaretten sonra 11 yaşındayken bir şirketin 3 hissesini satın alarak finans dünyasına girdi; sonra bu hisseleri ilk değer kazandıklarında sattı; birkaç sene sonra bu hisseler çok değer kazanınca borsaların günlük al-sat’lardan ziyade uzun vadeli bir yatırım olduğunu anladı.

1956 yılında doğduğu şehir Omaha’da ilk yatırım ortaklığı Buffett Associates Ltd’yi kurdu; 1962 yılında ise Berkshire Hathaway tekstil şirketi dahilinde Buffett Partnership’i kurdu. 1962 de Buffett ve ilk yatırım ortaklığı milyoner olarak anılmaya başladı. Ortaklığın başında %12 hisseye sahip olan Buffett yavaş yavaş hisselerin neredeyse tamamını alarak şirketi kontrol altına aldı. Şirketi devraldığında Berkshire Hathaway küçük bir tekstil şirketiydi ve hisse başına 19$ dı. 2014 yılına başlarkense bir Berkshire hissesinin değeri tam 167.000$. Buffett bu şirketi bir sigorta şirketine dönüştürerek yatırımlar yapmaya ve Coca Cola gibi değerli şirketlerde hisseler almaya başladı. Yaptığı akıllıca yatırımlarla Berkshire şuanda dünyanın en büyük 2. holding şirketi ve 63 şirketten oluşuyor. Buffett ise tüm bu başarılarını doğru zamanda, doğru yerde dünyaya gelmiş olmasına ve işine duyduğu tutkuya bağlıyor.

Bu anlattıklarım onun bir nevi biyografisi. Peki bana göre o kim?

O muhteşem biri, çünkü;

***Basit düşünüyor; anlamadığı hiçbir şeye yatırım yapmıyor. Yatırım yaptığı bir şeyin 7 yaşında bir çocuk tarafından da 77 yaşında bir birey tarafında tek seferde anlaşılacak kadar basit olmasını istiyor.

Ve basit yaşıyor, asla lüks budalası değil. Hala 55 yıl önce aldığı dünyanın en zengin insanına göre oldukça mütevazi evinde, korumalar ordusu olmadan yaşıyor; istediği yere kendi kullandığı otomobiliyle gidiyor.

***Dünyanın en zenginlerinden biri olarak çocuklarına muhteşem bir miras vadetmiyor. Onlara balık tutup vermiyor, balık tutmalarını istiyor. “Benim çocuklarım,” diyor, “dünyadaki yerlerini kendileri oluşturacaklar ve onlar ne yapmayı seçerlerse seçsinler yanlarında olduğumu biliyorlar.” Fakat insanın varislerine sırf kendi kanından oldukları için ömür boyu gıda vesikası sağlamasının onlara “zarar” verebileceğine ve “anti sosyal bir davranış” olduğuna inanıyor.

***Asla bencil değil; kazandıklarını topluma geri verme düşüncesinde. “…Benim durumumda yüzde 99’dan fazlası topluma gidecek, çünkü toplum bana olağanüstü iyi davrandı.” diyor. “Vasiyetimin yürürlüğe girdiği andan itibaren en geç 10 yıl içinde Berkshire’da bana ait olan bütün hisseler yardım amaçlı harcanacak.” diyerek topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor.

***İşini o kadar seviyor ki hala işe dans ederek gidiyor 🙂

***O paranın amaç olmadığını iyi bilenlerden. “Bazı maddi şeyler yaşamımı daha keyifli kılıyor; fakat birçoğu da hiç zevk vermiyor. Pahalı bir özel uçağım olduğu için mutluyum, ama yarım düzine ev sırtımda yük olurdu. Çoğu kez geniş bir mülkiyet koleksiyonu, sonunda sahibini sahipleniyor. En değer verdiğim varlık, sağlığımın yanında, ilginç, farklı ve eski dostlarımdır.

Yazıma son verirken onun gibi usta bir yatımcıdan birkaç tüyo vermeden geçmek olmaz; bir zamanlar duvar panomda da asılı duran bir Buffett efsanesi;

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere; tüyolara dikkat 🙂

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
  • Nisa Turunç

    “Doğru zamanda, doğru yerde..” bu cümleyi gerçekten hayatımızın ana noktalarından biri haline getirip öyle hareket etmeyi düşünenlerdenim. Ellerine sağlık ablacım 🙂