Endüstri 4.0 bomba gibi geliyor ve Endüstri 4.0’dan söz ederken de akla gelecek ilk sözcüklerden biri de “simülasyon”, dolayısıyla Sanal Gerçeklik oluyor. 1962’de Morton Heilig’in geliştirdiği Sensorama adlı cihazla başlayan Sanal Gerçeklik yolculuğunda bugün Oculus Rift’e ya da Google Glass projesine ulaşan bir noktaya geldik. Endüstri 4.0 bir çok alanda kendini göstermekle birlikte ilk akla gelen ise dönemimizde yaygın olan sanal gerçeklik üzerine yapılan video oyunları oluyor. Sadece eğlence sektörüyle badaşlaştırmak doğru değil. Çünkü kavram askeri uygulamalarından sağlık sektörüne; eğitimden turizime, mimariye ya da satış-pazarlamaya kadar pek çok farklı alanda uygulanabiliyor ve kullanılıyor.

Peki Endüstride kullanılıyor mu ?

Tabi ki Endüstride de kullanılıyor. Endüstriyel üretimdeki planlama, tasarım, üretim, servis, bakım, test ve kalite kontrol gibi her noktada sanal ortamlardan yararlanılabiliyor. Bunun üzerine yapılan oyunlar da mevcut. Bu olaylarda Endüstri 4.0 ı temelini oluşturuyor.

Sadece simülasyon üretimde mi kullanılıyor?

Şaşıracaksınız ama satışta bile kullanılıyor. Özellikle otomotiv sektöründe test sürüşleri yapılıyor. Hatta üretilecek aşamada personele bile eğitim verilebiliyor.
Ben bir şey yapmadan önce yapacağım şeyi parçalar halinde aklımda şekillendiririm ve hatamı düşünme aşamasında yaparım.Beynimde her şeyi yaptıktan sonra uygulamaya koyarım demiş Tesla.
İşte bunu daha da kolaylaştıran da simülasyonlar. Düşünsenize daha uygulama yapmadan her hatanı görüyorsun simülasyonla sonra uyguluyorsun. Zamandan, paradan.. her şeyden kazanç sağlıyorsun. Muhteşem bir şey değil mi? Endüstri 4.0 da hayatımızı kolaylaştırmak için geliyor.
Zaman geçtikçe ihtiyaçlar farklılaşıyor ve artıyor. Önceden işe gitmek için at arabası kullanırken şimdi motorlu arabalar var. Yakın zamanda da uçan arabalar ve simülasyonlar sayesinde de işe gitmene bile gerek kalmayacak. İş ayağımıza gelecek. Nasılını yazının ilerleyen kısımlarında göreceğiz.
Bir çok şirket Endüstri 4.0 ı uygulamaya koyuldu bile. Örneğin Sıemens in karanlık fabrikaları, HTC nin Sanal Gerçeklik gözlükleri, Caterpılların arttırılmış Gerçeklik Demosu…Daha çok örnek verilebilir.
Elimizi çabuk tutmalıyız yoksa diğer Endüstri Devirlerini kaçırdığımız gibi bunu da kaçıracağız. Simulasyonların nerelerde kullanıldığına örneklerle bir göz atalım mı?

Caterpillar Artırılmış Gerçeklik Demosu

Eğitimden bakıma ve üretime, endüstri değişmekte ve gelişerek 4.0 versiyonuna dönüşmektedir. Veri hacmi büyük bir hızla artmaya devam edecek ve etkin bir kullanılması için optimize yöntemlerin kullanılması gerekecektir.  Önümüzdeki çok yakın bir gelecekte, gerçek ve sanal dünya giderek artan oranda bir araya gelecek ve çok daha maliyet etkin çözümlere imkân sağlayacaktır.

HTC Sanal Ve Arttırılmış Gerçeklik 

‘‘Bu kolaylık, operatörlere, fiziksel olarak gereken değişiklik ve ayarlamaları yapmadan önce, bir sonraki üretim için makine ayarlarını optimize ve test etme imkânı sağlayarak, makinelerin ayarlanma sürelerini azaltacak ve kaliteyi yükseltecektir.’’
‘‘Gerçek ve sanal dünyanın bu şekilde karışımı Endüstri 4.0 devriminin en kuvvetli taraflarından bir tanesidir.’’

Industry Empire


Bir fabrikada olan her şeyi bu oyunla yapabiliyoruz.
Yenilikçi bir arazi edinimi özelliğiyle; parsellerce arsa alıp yeni fabrika alanının büyüklüğünü ve biçimini belirleyebiliyoruz.
Fabrikayı kurup işletiyoruz.
Makineleri ona göre düzenleyebiliyoruz.
Üretmiş olduğun mallarla dolu kamyonları uzak şehirlere gönderebiliyoruz.
Ticaret yapıp bölgeni büyütebiliyoruz.
Hatta kamyona kasaları bile yükleyebiliyoruz.
Kısacası iş deneyimi kazanıyoruz.

Belki de şu an içinde bulunduğumuz dünyada bir simülasyondan ibaret olabilir. Kim bilir?

Saygılarımla..