Dijital Pazarlama Eğitimleri 3 – Dijital Pazarlama Aşamaları

Herkese merhabalar;

Yine bir dijital pazarlama yazısı ile karşınızdayım. Dijital pazarlama hakkında yazmaya devam etmek istiyorum çünkü günümüzde birçok marka kaliteli ürünler ortaya koysa da dijital pazarlamaya gerektiği kadar önem vermediği için piyasada kalıcılığını sürdüremiyor.

Teknolojinin sürekli gelişmesi, gelişirken de yeni trendler ortaya çıkarması bizleri istesek de istemesek de sürekli dijital dünyaya bir adım daha yaklaştırıyor. Pazarlama alanında ise bu dijital dünyaya ayak uydurabilmemiz için 4 temel adım mevcut. Gelin şimdi bu 4 temel adıma detaylı bir göz atalım.

   1.ELDE ET (ACQUİRE)

İlk aşamada ulaşmak istediğimiz potansiyel müşteri kitlesini hedef almalı ve sonuç odaklı çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Online ortamlarda yapılan pazarlama çalışmalarında herkese ulaşmaya çalışmak genellikle olumlu sonuçlar getirmez. Bu yüzden potansiyel müşteri kitlesinin ilgisini çekebilecek içerikler sunarak onları satış yapılacak ortama çekip kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturabiliriz. Bu konuda bir önceki yazımda bahsettiğim tekniklerden faydalanabiliriz.

   2.KAZAN (CONVERT)

Bu aşamada, potansiyel müşteriler satış gerçekleştirilen platformlara geldikten sonra onları kazanabileceğimiz ve gerçek müşteriye dönüştürebileceğimiz çalışmalar yapmalıyız. Bu çalışmalar her zaman sadece satış rakamlarını arttırmaktan ibaret değildir. Örneğin, kişisel bir web sitesi için yazar ile iletişime geçilmesi ya da bir blog sayfası için okunma ve takip sayıları satış rakamları kadar önemli iki etkendir.

Özgün ve kaliteli içerik üretimi, sitenin işe yararlılığını arttırmak, kullanıcıyı ikna edici yazılar paylaşmak, müşteri segmentlerini belirleme ve site içerisinde müşteri taleplerini karşılayabilecek iyileştirmeler yapılması bu aşamadaki en önemli işlemlerdendir.

   3.ÖLÇ – OPTİMİZE ET (MEASURE&OPTİMİZE)

Sıra geldi şimdiye kadar yaptığımız tüm çalışmaların işe yarayıp yaramadığını görmeye. Dijital pazarlamanın en büyük avantajı işte bu kısım. Doğrudan müşteriyle aranızdaki ilişkiyi ölçebilir, doğru bildiğimiz yöntemlerin müşteriler üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını ya da müşterileri gerçekten etkilediğimizi kolaylıkla görebiliriz. Bunu görmek için sitemizin performansını ölçmekle başlamalıyız.

Web Analytics programlarını kullanarak elde et ve kazan adımlarında yaptığımız çalışmaların sonuçlarını görebiliriz. Bu sonuçlara göre eksiklerimizi, hatalarımızı ve hangi adımları iyileştirmemiz gerektiğini belirleyebiliriz. Ayrıca site içerisinde çeşitli testler ve anketler oluşturarak kullanıcıların fikirlerini alabilir, taleplerini direkt olarak öğrenebiliriz. Kullanıcı testleri ya da anketleri iyileştirme aşamasında en hızlı ve etkili yöntemlerdendir.

4.SAHİP ÇIK & BÜYÜT (RETAİN&GROW)

Son aşamada ise mevcut ve yeni kazanılan müşterileri memnun ederek daimi müşteri olmalarını sağlamalıyız. Müşterilere yönelik güncel satış stratejileri, iyi bir müşteri hizmetleri, müşteri memnuniyeti ve dinamik fiyat politikası müşterilerin kalıcı olmalarını sağlamak için kilit noktalardır. Bu adımları uygulayarak var olan müşteri sayısını arttırabilir, markamızın hızlı ve doğru adımlarla büyümesini sağlayabiliriz.

Bu yazımda dijital pazarlamanın 4 temel aşamasını inceledik. Gelecek yazımda dijital pazarlama uzmanlığından ve gerekliliklerinden bahsedeceğim. 

Görüşmek Üzere…