Dijital Pazarlama Eğitimleri 2 – Dijital Pazarlama Teknikleri

Merhabalar;

Bir önceki yazımda dijital pazarlamayı ve önemini anlatmaya çalışmıştım.Bu yazımda ise dijital pazarlamayı doğru kullanmak için başvurabileceğimiz tekniklerden bahsedeceğim.

Dijital pazarlama, son zamanlarda en önemli ve en çok tercih edilen pazarlama yöntemi haline geldi. Büyük bir okyanus haline gelen dijital medyada var olmak ve kalıcılığını sürdürebilmek işletmeler için oldukça zor bir süreç. Bu süreç ne kadar zor olsa da, doğru kullanıldığında en verimli sonuçları alabileceğiniz platformdur. Geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla çok daha hızlı ve doğru sonuçlar alınan dijital pazarlama, kendi içerisinde birçok farklı yöntem içeriyor. Gelin şimdi dijital medyada kullanabileceğimiz pazarlama tekniklerini inceleyelim:


1. İÇERİK PAZARLAMA

İçerik pazarlaması en popüler dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Çünkü içerik pazarlaması ulaşılmak istenen hedef kitleyi doğrudan elde etmeyi amaçlar. Burada insanlarda ilgi uyandıracak, kullanıcılara katkıda bulanacak özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak çok önemlidir. Müşterilere özgün,akıcı ve yararlı içerikler sunarken, içeriklerin reklam kokmasını engellemek oldukça zordur. Ancak bunu başardığınızda muhteşem geri dönüşler alırsınız. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri de müşterilerin güvenini kazanmaktır. Güven kazanmak için de hedef kitleye yönelik ilgi çekici ve kullanıcı amaçlarına yönelik bilgiler paylaşılmalıdır. Bu müşterinin gözünde oldukça değerlidir.

 2.SOSYAL NETWORK ARAÇLARI

Pazarlama alanında sosyal medyanın gücü her geçen gün artmaktadır. İnsanların sosyal medyaya gün içinde ortalama iki saatlerini ayırdıklarını ve birçok sosyal medya kanalında aynı anda aktif olduklarını düşünürsek, sosyal medyanın insanlara ulaşmak için ne kadar etkili olduğunu görebiliriz. Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi için Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Instagram dahil olmak üzere birçok farklı platform kullanılmaktadır. Ulaşılmak istenen kitlenin ilgisini çekmek için oluşturduğumuz içerikler bu kanallarda paylaşılmalı ve potansiyel müşteriler hedeflenmelidir. Ayrıca paylaşımların içerik planlaması, zamanlaması ve kalitesinin daha önceden belirlenmesi, doğru bir sosyal medya yönetim stratejiniz için çok önemlidir.

 3.ARAMA MOTORU PAZARLAMASI (SEM)

Arama motoru pazarlaması SEM, PPC ya da Google Adwords reklamları olarak billinir. SEM, arama motoru sonuçlarının en üstünde ya da sayfanın yanlarında beliren sponsorlu sonuçlardır. SEM’in temel mantığı tıklama başına maliyettir. Yani kullanıcılar reklamları görüp tıkladığında, işletmeler para öder. PPC ise reklamların önceden belirlenen anahtar kelimeler sonucunda çıkmasını ve istenilen kitlelere servis edilmesini sağlar.

 4.ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)

SEO, dijital pazarlama teknikleri içerisindeki en önemli faaliyetlerden biridir. SEO sayesinde internet sitemizin teknik altyapısını düzenleyerek anahtar kelimeler arandığında sayfamızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabiliriz. SEO çalışmalarından faydalanarak rakipleriniz arasında fark yaratabilir ve piyasada kalıcılığınızı koruyabilirsiniz. SEO çalışmalarına olumsuz etki eden birçok faktör olduğu için SEO ayarları deneyimli kişiler tarafından eksiksiz ve hatasız oluşturulmalıdır.

 5.MOBİL PAZARLAMA ARAÇLARI

Akıllı telefonlar, tabletler vb. mobil araçlar sayesinde hareket halinde olsak bile bilgi akışı devam etmektedir. Mobil cihazlarla uyumlu uygulamalar sayesinde kullanıcılara her yerde ulaşmak mümkün hale geldi. Günümüzde birçok marka Foursquare ve Facebook gibi müşteri check-in araçları sayesinde müşterilerini takip ederek müşteri taleplerini öngörmeye çalışıyor ve taleplere uygun en iyi teklifleri hazırlıyor.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere, esen kalın.