Dijital Pazarlama Eğitimleri 1 – Giriş

 

Merhabalar;

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren elektronik cihazlar günlük hayatımızı etkilerken, birçok alışkanlığımızı da değiştirmeye başladı. 2016 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’de aktif internet kullanıcı sayısı 46 milyona ulaştı. Bu demek oluyor ki, nüfusumuzun %58’i internetten faydalanıyor. Bu yüzden insanlar alışveriş, banka işlemleri gibi birçok işini internet üzerinden kolaylıkla halletmeye başladı.

 

Teknolojinin hayatımızın her yerinde olduğunu fark eden işletmeciler de yıllık bütçe planlarında interaktif pazarlamaya büyük oranda yer vermeye başladılar. Kısa bir sürede büyük bir kitleye ulaşmak ve firmalarının bilinirliğini arttırmak için dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyorlar. Şuanda pazarlama sektörünün olmazsa olmazı haline gelen dijital pazarlama, diğer pazarlama yöntemlerine olan ihtiyacı neredeyse kaldırmış durumda.

“Fiziksel dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır. Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır.”

– Jeff Bezos

Dijital pazarlama; radyo, tv, gazete ve fiziksel panoların aksine daha interaktif yöntemleri kullanır. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi iletişim cihazları ve dijital reklam panoları sayesinde sürekli tüketici ile etkileşim halinde olmak bir markanın ya da kuruluşun gelişmesinde oldukça etkilidir. Dijital pazarlama aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama,       e-marketing ve web pazarlama olarak da bilinir.

 

 

Dijital pazarlamanın diğer geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha fazla tercih edilme sebebi ise müşteri ve markalar arasındaki etkileşimin daha güçlü ve dinamik olmasıdır. İnternet ve sosyal medya sayesinde müşterilerden direkt dönüş alınması, pazarlamacıların doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Örnek vermek gerekirse, televizyona ya da gazeteye verdiğiniz bir reklamı kaç kişinin gördüğünü ölçemezken, interaktif bir ortamda verdiğiniz bir reklamın kaç kişiye ulaştığını kolaylıkla görebilir ve tüm analizleri yaparak reklamın başarı oranını ölçebilirsiniz.

 

 

Dijital pazarlama, online alanda işiniz için yaptığınız oldukça mantıklı bir yatırımdır. Dijital pazarlamaya gerekli bütçeyi ayırmayan birçok büyük ve orta düzeydeki firmanın, satış oranlarında rakiplerinin altında kaldığı görülmektedir. Yatırım yapacağınız dijital pazarlama yöntemlerini etkin ve akıllıca yönettiğiniz sürece, ödediğiniz ücretleri kolaylıkla geri kazanabilir ve devamlı getiri sağlayacak kârlı bir işe çevirebilirsiniz.  Dijital pazarlama alanında kötü sonuçlarla karşılaşmamak için ise dijital kanalları profesyonelce kullanacak bilgi-birikime sahip olmak ya da profesyonel destek almak gerekir. 

Sizlere son zamanların en önemli pazarlama yöntemi olan dijital pazarlamayı ve önemini açıklamaya çalıştım. Gelecek yazımda ise dijital pazarlama tekniklerini anlatacağım.

Görüşmek üzere…