Herkese Merhaba,

Bu yazımda çoğumuzun ilk defa duyduğu teknolojik gelişme olan dijital ikizden bahsedeceğim. Umarım faydalı bir yazı olur.

Teknoloji hayatımızın her yerinde artık kolumuza taktığımız sanal asistanımız da olan bir saatle kalp krizi geçireceğimizi anlayabiliyor ve bunu biz farketmeden ambulansı çağırıyor

Günümüzde birçok alanda dijitale dönüşüm gerçekleşmiş durumda. Sanal hayatı hayatımızın her alanında hissedebiliyoruz. Verileri sanal sistemde analiz edip inceliyoruz ve bir sonuç çıkarıyoruz, sanal parayla ticaret yapıyoruz ve birçok örnek bu duruma örnek verilebilir.

Dijital İkiz kavramı ilk olarak 2002’de Dr. Michael Grieves tarafından NASA’nın eşleme teknolojisi sonucunda ortaya atılmıştır. Dijital İkiz kavramı 2002’den bu yana var olsa da Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birlikte daha etkili hale gelmiştir. Bugün hala çok önemlidir ki, Gartner’ın 2017’de 10 stratejik teknoloji trendi listesinde yer almaktadır.

Dijital ikiz, en kaba tabir ile canlı veya cansız bir fiziksel varlığın dijital bir kopyasıdır.

Temel olarak dijital ikiz, fiziksel bir nesne veya sistemle ilgili gerçek dünya verilerini girdi olarak alan ve bu fiziksel nesnenin veya sistemin bu girdilerden nasıl etkileneceğine dair tahminler veya simülasyonlar üreten bir bilgisayar programıdır. İkiz, gerçek dünyadaki bir muadilden veri toplayan sensörlerden girdi alabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu, ikizin performans ve potansiyel problemler hakkında bilgi veren süreçte fiziksel nesneyi gerçek zamanlı olarak simüle etmesini sağlar.

Genelde bu veriler veri analistleri, matematikçiler veya fizik uzmanları tarafından geliştirilir. Bu geliştiriciler, taklit edilen fiziksel nesnenin veya sistemin altında yatan fiziği araştırır ve bu verileri dijital alanda gerçek dünya orijinalini simüle eden bir matematiksel model geliştirmek için kullanır.

Dijital bir ikiz sürekli olarak  kendinin gerçek zamana yakın durumunu, çalışmasını veya konumunu temsil etmek için  birden fazla kaynaktan öğrenir ve günceller. Bu öğrenme sistemi, çalışma koşullarının çeşitli yönlerini ileten sensör verilerini kullanarak kendi kendine öğrenir; derin ve ilgili endüstri alan bilgisi olan mühendisler gibi uzman olan insanlardan, diğer benzer makinelerden, diğer benzer makine filolarından ve parçası olabileceği daha büyük sistemlerden ve ortamdan öğrenir kendini geliştirir.

Dijital İkizin Kullanım Alanları

Ürün tasarımı ve geliştirme alanında kullanılmaktadır ürünün tasarımı kalitesi nasıl çalışırsa daha iyi olur gibi soruların cevabını öğrenebiliriz.

Operasyon faaliyetlerinde önemlidir. Arızaların önceden tespitinde, oluşan problemlerin uzaktan kontrolünde kullanılmaktadır.

Ve en önemli alan; üretimde kullanılmaktadır. Kalite, verimlilik gibi süreçlerin üretimi nasıl etkileyeceği konusunda bizlere ön fikir vermektedir.

Endüstri Uygulamaları

  • Uçak motorları
  • Rüzgar türbinleri
  • Büyük yapılar, ör. açık deniz platformları, açık deniz gemileri vb.
  • HVAC kontrol sistemleri
  • Lokomotif
  • Binalar
  • Kamu hizmetleri (elektrik, gaz, su, atık su ağları) gibi endüstri alanlarında kullanılmaktadır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Faydayla kalın.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win