Bu benim bu ortamda ilk yazım olacak. Umarın uzun yıllar birlikte gelişiriz birlikte öğreniriz. Hadi başlayalım.

Depo yönetim sistemi (wms ing: warehouse managment system) denildiği zaman aklımıza ilk olarak bir yazılım sistemi geliyor. Önceleri erp sistemlerin altında yer alan wms; bir modül olmaktan çıktı ve son yıllarda başlı başına bir yazılım sistemi halini aldı. Bu yazıda wms’i inceleyeceğiz ve birazda öneminden bahsedeceğiz.

Depo yönetimi tedarik zincirinin ana başlıklarından biri. Artan rekabetle ortamı, tüketiciye hızlı cevap verebilme kabiliyetinin önemi, tüketimin artması, artan sevkıyat rakamları, doğru ürünün doğru müşteriye sevk edilebilmesi gibi sıralayabileceğimiz sebeplerden dolayı depo yönetiminin önemi her geçen gün artmaktadır. Bunu şahsi görüşüm depo yönetimini erp’nin altından çıkmasına sebep olan olay çok hızlı büyüyen e-ticaret siteleri. Yurt dışında çok ciddi pazar payına sahip e-ticaret siteleri var. Amazon, e-bay, alibaba gibi. Bu sektör Türkiye’de de müthiş bir atağa kalktı. Çok ciddi satış rakamlarına sahipler.

Yanda ki resimde Amazon’un Deposundan bir görsel örneği var. Bu sadece bir örnek. Burada binlerce hatta on binlerce üründen bahsediyoruz. Yüzlerce hatta binlerce çalışandan bahsediyoruz. Çok karmaşık bir yapıdan bahsediyoruz. Ve bu karmaşık sistemler gün geçtikçe büyümeye devam

ediyor. Her gün yeni ürünler ekleniyor bu sistemlere. Bu sistemleri hızlı ve doğru yönetmek çok karmaşık bir sistemi çözmek hiç kolay değil. Bir kere deponuzda o an kaç ürün olduğunu tam olarak bilmeniz gerekiyor. E-ticaret sitelerinin özelinden konuşacak olursam internet sitenizden satış yapıyorsunuz. Olmayan bir ürünü satmak sizin için müşteri kaybı olarak dönecektir.

Kısaca toplayalım isterseniz. Günümüz şartlarında depo yönetiminin önemini şu şekilde toparlayabiliriz.

Doğru ve hızlı sevkiyat ihtiyacı

Müşteri ihtiyacına doğru cevap verebilme ihtiyacı

Stok takibinin önemi

Sayım süreçlerinin zorluğu

İş gücünü etkin ve verimli kullanabilme yeteneğinin önemi

Karmaşık sistemlerde yönetim zorluğu

Depoların fiziksel olarak büyümesi

Ürün yelpazesinin büyümesi

Ticaretin uluslararası olması

İnternet’ten satış metotlarının gelişmesi

Kısaca sıralamaya çalıştık. Buraya eklenebilecek maddeler elbette vardır. Ancak bu maddeler bile başlı başlına büyük sorunlar. Bunların düzgün yönetimi yazılımsız çok zor olacaktır. Ve bu maddelerin sayısının artması wms’i erp sistemlerinin altından çıkmasına sebep olmuştur. Başlı başına bir yazılım sistemidir artık.

Peki bu wms sistemleri bize nasıl çözümler sunuyor. Bu konuda biraz yazalım isterseniz.

Depo yönetirken karşımıza temel olarak şu problemler çıkıyor.

Mal kabul algoritmaları

Ürün yerleştirme algoritmaları

Ürün saklama problemleri

Toplama algoritmaları

Ayrıştırma algoritmaları

Paketleme algoritmaları

Sevkiyat algoritmaları

Sayım algoritmaları

Alakasyon algoritmaları

Raporlamalar

Bu problemlerin çözümleri ve yönetimleri için çok iyi iş analizlerinin yapılması ve iş analizlerin sürece iyi yedirilmesi gerekmektedir. Siz bu problem çözümlerinde kağıt kullanımını ne kadar azaltırsanız bu sistemi o kadar kolay yönetebilirsiniz. El terminalleri, bar kod ve rf-id teknolojileri, bilgisayarlar bu kağıt kullanımını azaltmaktadır. Bu sistemlerin bir arada çalışmasını sağlayan sistem ise wms sistemidir. Bir örnek ile açıklayıp konuyu bağlamak istiyoruz:

Bir e-ticaret sitesinin deposunda on binlerce ürün olabilir. Fiziki olarak bu depo çok büyük olabilir ve yüzlerce raf koridorlarından oluşabilir. Çalışanlarınızdan bir ürünün nerede olduğunu bilmesini beklemek çok doğru bir yaklaşım değil. Çalışanınız ürünün nerede olduğunu bilemez ancak wms sistemi ürününüz nerede tam olarak bilebilir. Bunu yaparken de o ürününüzden kaç adet olduğunu da biliyor. Sizin oluşturacağınız toplama algoritması ile sistem personelinize şu koridora git şu raftan şu bar kodlu üründen şu kadar adet al daha sonra şu koridora git şu raftan şu bar kodlu üründen şu kadar al diye talimatlar verebilir. Böylece personeliniz ürün aramakla zaman kaybetmez. Ayrıca şöyle bir örnekle devam edelim. Diyelim ki personelinizin 3. stok koridorundan, 7. stok koridorundan ve 11. stok koridorundan ürün alması gereksin. Personelinize sistem tam olarak 3’e git daha sonra 7’e git en son 11’e git diyebilir. Bu sizin sisteminize uygun oluşturacağınız toplama algoritması ile alakalıdır. Yani personeliniz için optimum yürüyüş yolunu çizebilirsiniz. Bunu sisteme vereceğiniz bir kaç satır kod ile yapıyorsunuz. Yazılımsız bunu yönetmek gerçekten imkansıza yakın.

İlerleyen yazılarım da bu yazıya atıfta bulunarak yukarıda bahsettiğim algoritmalarla ilgili yazılar yazmak istiyorum. Şimdilik diyebileceğim her geçen gün wms kullanımı artmaktadır. Ve bu sistemde istihdam endüstri ve bilgisayar mühendisleri yoğunlukla olmaktadır. Wms sistemleri depo yönetimi konusunda mükemmeliyetçi çözümler sunmaktadır.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nevzad Ali Kılıç

2013 Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Tedarik zinciri danışmanlığı, proje ve tedarik zinciri mühendisliği görevlerimin ardından şu an Flo Mağazacılık bünyesinde Lojistik ve Depo Yönetimi Süreç Geliştirme Uzmanı olarak görev almaktayım.

 • Pingback: Tedarik Zinciri Eğitimleri 10 - AS/RS Depolara Giriş - Industryolog()

 • menekşe

  Yazınızı ilgiyle okudum. Bahsetmiş olduğunuz bu Wms sistemi işletmelere göre mi kuruluyor yoksa yapı aynı sadece yer tanımlamaları mı farklı merak ettim doğrusu.

  • Nevzad Ali Kılıç

   Merhabalar Menekşe Hanım,

   Günümüzde iki yöntemle takip ediliyor bu süreç. Depoyu yazılıma uyarlama ve yazılımı depoya uyarlama. Şahsi görüşüm yazılımı depoya uyarlamak daha mantıklı. Bir mobilya deposu ile e-ticaret deposunu bir tutmak çok akıl karı değil. Süreçleri tamamen farklı. Son yıllarda trend yazılımı uyarlama üzerine. Çok başarılı örnekleri var Türkiye için. Çok iyi iş analistleriyle sistem depoya bir güzel uyarlanıyor.

   • menekşe

    Çok teşekkür ediyorum cevabınız için. Ama eğer ki depo yazılıma uyarlandığı zaman daha fazla zaman kazancına ve maliyet azalımı sağlayacaksa ne kadar köklü bir değişim olasa da hesaplamalar sonucu bu göze alınabilirse uygulanabilir diye düşünüyorum.

    • Nevzad Ali Kılıç

     Ben teşekkur ederim sorunuz için?
     Yazilimi depoya uyarlamak depoyu yazilima uyarlamaktan daha ucuz ve daha az sure isteyen bir calisma. Ayrica size o kadar guzel bir olanak sagliyor ki. Deponuza bastan asagi is analizleri yapiyorsunuz. İs analizleri sayesinde ne durumdasiniz biliyorsunuz ve eksiklerinizi tamamlama sansiniz oluyor. Depoyu yazilima uyarlama sureci genelde SAP gibi dunya capinda ki firmalar tarafindan yapiliyor. Biz yazilimizi degistiremeyiz siz surecinizi degistirin diyorlar. Ve cogu depoda bu sistem yurumuyor.