Değer Akış Haritası (VSM)

Merhabalar..

Bugün parçaya değil de bütüne odaklanmamızı sağlayacak, müşteri istekleri doğrultusunda iyileştirmeler yapmamıza yardımcı olacak “Değer Akışı Haritası (VSM=Value Stream Mapping)” metoduna değineceğim.

Hazırsanız başlayalım;

 

Değer akış haritalama süreç verimliliğini artırmak, kazanımlar elde etmek ve somut adımlar atmak için ne gerektiği konusunda net bir vizyona sahip olmamızı sağlayan güçlü bir yalın araçtır. Ayrıca değer akışı haritası normal süreç haritasının genişletilmiş halidir. Aradaki fark değer akışı haritasıyla prosesin hangi adımlarına değer katıldığına ve hangi adımlarında israf yapıldığına karar vermemizi sağlayacak bilgiyi içermesidir.

Verimliliği arttırmak şöyle de açıklanabilir: “Müşterinin istekleri doğrultusunda sürece değer katan adımları maksimize etmek ve israfları en aza indirgeme çalışmaları” diyebiliriz. Dış müşterinin değer olarak gördüklerine üründeki fiziksel veya fonksiyonel değişimler örnek verilebilir.

 

Değer katmayan işler ise diğer her şey diyebiliriz. Örneğin; çifte kalite kontrolü, evrak doldurma makinenin çevrim süresini bitirmesini bekleme ya da ürünü taşıma gibi işlemler sürece değer katmayan işlemlerdir.

Değer akışı haritasının başarmayı umduğu şey,  bir ürünün süreç boyunca değer katan ve katmayan adımlar dahil bütün taşınma(hareket) işlemlerini haritalamak. Haritanın bir diğer artısı da iyileştirme yapılacak adımları keşfetmenize ve gizlenmiş israfları bulmanıza yardımcı olmasıdır.

Mevcut ürün sürecinizin haritası durum haritanızdır ki VSM burada devreye girerek gelecekteki durum haritanızı yaratmanızı da sağlar.  Gelecekte ki durum haritanız, organizasyonunuzun karar verdiği kusursuz ürün akışı(müşteri siparişinden teslimine kadar olan süreç) ve israfların en aza indirgenmiş olduğu haritadır. Prosesimizde ki ürün akışının mümkün olduğu kadar temiz, görünür ve verimli şekilde ilerlediği bir süreç haritası düşünelim. Bunu harita iyileştirmeler için nereden başlanacağı hangi hedeflere odaklanılacağı belirtilmiş belgelere sahip bir rehber harita gibi hayal edebilirsiniz.

Şunu demeye kesinlikle yarar: “Şuan buradayız ve ilerde olmayı umduğumuz yer şurası”

Prosesiniz de neleri iyileştirebileceğinizi analiz ettiniz ve gelecekte ki durumunuzu belirlediğiniz de; ulaşmak için girişilebilecek özel hedefleriniz, Genelleştirilmiş yönetim süreçleri yerine sürecin spesifik adımlarına odaklanıp iyileştirmeler yapabilirsiniz. Örneğin;

Daha hızlı yap?

Kaliteyi arttır?

Üretim hızını arttır?

Müşteri memnuniyetini arttır? 

Değer akış haritalaması ile gelecekte hangi yöne gitmek istediğimizi görebiliriz. Bu bize başarılabilir hedefler koymamızı ve ne kadar ilerlediğimizi görmemizi sağlar. İsrafları resmederek ortadan kaldırmak için plan oluşturmayı sağlar.  Malzeme ve bilgi akışının bağlantısını kurar. İyileştirme ve geliştirme potansiyellerini görmemizi sağlayan bir rehber görevi görür. Son olarak şunu diyebiliriz ki iyileştirme her zaman mümkündür.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…