Daha İyiyi Yapabilme: Kaizen kaizen

Yeni bir yazıyla hepinize merhabalar;  kaizen

Daha iyiyi yapabilme kavramı Kaizen felsefesini en iyi açıklayan sözlerden biridir.

Felsefe diyoruz çünkü Kaizen’i sadece iş hayatında değil hayatınızın her alanında uygulamaya geçirebilirsiniz. Kaizen nedir diyecek olursanız, daha iyisini yapabilmek için sürekli çalışmak ve mükemmele ulaşma arzusudur diye tanımlayabiliriz. Kaizen Japonca kökenli bir kelimedir. Kelimenin Japonca da anlamı “daha iyisi için değişmek”, “gelişme” dir. Japoncada kai “değişim”, zen ise “daha iyi” anlamına gelmektedir.

 

Hepimizin istediği veya hayalini kurduğu bir hedefi vardır fakat sorun şurada başlıyor ki neredeyse çoğumuz bu hedefe ulaşabilmek için gerekli kararlı ve disiplinli yolda süreklilik sağlayamıyoruz. Tabi bir diğer durum ise sabırlı olmamız gerektiği lakin bazen elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı ve gerekli zamanın dolduğu düşüncelerine kapılıp pes etmemiz. 

Hayalini kurduğumuz şeyi düşününce vazgeçmemiz ya da pes etmemizin bir nedeni de tabi ki uzun bir yolun bizi bekliyor olması ve hiç yapmamamız gereken bir durum: “ertelemek”!

Japonların kültüründe kendini geliştirmek için “bir dakikalık ilke” fikrini içeren uygulama var. Kaizen adı verilen bu yöntemin özünde, bir kişinin her gün sadece 1 dakika aynı anda bir şeyler yapmaya çalışması fikri yatıyor. 

Gayet kolay gözüküyor, değil mi? Tembellik sorun değil; bunu her gün 30 dakika boyunca yapmanız değil, sadece 60 saniye yapmanız isteniyor.

Söz konusu 1 dakikalık süre ile başlayan zaman dilimleri, kademeli olarak artmaya başlayacaktır. Başlangıçta sadece beş dakika daha ekleyecek, ancak daha sonra yarım saatlik bir alışkanlığa kavuşacağız. Daha uzun sürmesi için artık bir engelimiz kalmayacak. Hedefimize ufak fakat sağlam adımlarla ilerlemeye başlayacağız.

“Büyük bir değişim, küçük adımlarla yapılır.”

Kökeni Japonya’ya dayanan Kaizen, Masaaki Imai tarafından icat edildi ve şöyle diyor:

“Kaizen stratejisinin mesajı, herhangi bir yönde ilerleme kaydetmeden günü geçirmemektir.”

Tek yapmamız gereken bir plan yapmak ve süreklilik sağlamak.

Bir kaizen uygulayıcısı olan Robert Maurer dediği gibi “Adımlar o kadar küçüktür ki başarısız olmanız mümkün değildir.”

Kendimden örnek verecek olursam; yapmak, öğrenmek istediğim birçok şey olduğu gibi atmadığım adım sayısı da bir o kadar fazladır belki de. Kendimi bir süre önce sorgulamaya başladım ve “Nevin senin bir amacın var, erteleyerek nereye kadar gidebilirsin?” derken buldum. Evet ben yapacağım, bir hedefim var ve kaç yaşına gelirsek gelelim öğrenilecek çok şey var bunun için ertelemek yok artık, adım atma zamanı.

Sizden istediğim sadece kendinizi sorgulamanız. Bir amacımız olsun, yaşamak için yaşamış olmayalım. Küçük adımlar ile başlayıp o küçük parçaları birleştirerek ortaya işte bu diyebileceğimiz bir hayali gerçekleştirelim.

Kaizen yöntemi ile bir dakikadan başlayıp belirlediğiniz plana göre o süreyi arttırabilirsiniz ama burada unutmamamız gereken en önemli faktör süreklilik olsun.Bir nevi alışkanlık haline getirmek de denilebilir. 

Öğrenilmesi gereken bunca şey, okunulması gereken bunca kitap ve çok daha güzel günler için ertelemeye son verelim. 

Çok değer verdiğim bir abimizin de dediği gibi “üretelim”. Biz yapalım ki bizden sonrakiler de yapsın. 

Esen kalın…

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz