CPU Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Merhabalar. Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik bir ürün almadan önceki yaptığımız araştırma aşamalarında ilk olarak genellikle işlemcisine bakarız. Ürünün çalışma hızı bizler için son derece önemlidir. Bu yazımda da içimden ‘ Bu minicik şeyler nasıl oluyor da bu kadar işlemi yerine getiriyor ? ‘ dediğim ve çok merak ettiğim merkezi işletim birimi olan CPU ya değineceğim. Keyifli okumalar..

İşlemci (CPU) Nedir ?

Açılımı, Central Proccesing Unit/Merkezi İşlem Birimi diğer bilgisayar aygıtlarından gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, hesaplamaları yapar sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Bilgisayarın içindeki tüm bilgi akışını kontrol eder ve yönetir. Yani bilgisayarın beynidir diyebilir. Saniyede yaptığı işlem sayısına göre bir hız birimi atanarak işlemcilerin kapasiteleri ve çalışma hızları belirlenmektedir. Bu birim HZ, MHZ, GHZ olarak nitelendirilir. Günümüz teknolojisinde ise hız birimi GHZ olan işlemciler kullanılmaktadır. Günümüzde 32 Bit ve 64 Bitlik işlemciler kullanılır.

CPU ‘ lar  ALU ( Arithmetic Logic Unit) ve CU (Control Unit) diye adlandırılan iki temel birimden oluşur. 

ALU ;

  • Tüm mantıksal ve aritmetik işlemleri gerçekleştirmekten sorumludur.
  • Toplama, çıkarma, sayı, harf, özel karakterler arasında karşılaştırma, karşılaştırma işlemlerinde eşit olup olmadığını saptama , daha küçük veya daha büyük olduğunu saptama vs. gibi görevleri vardır.

CU ;

  • Elektrik sinyalleri ile bilgisayar içindeki işlemlerin akışını düzenler.
  • Komutları yorumlar ve yerine getirilmesini sağlar.
  • Ana belleğe ikincil bellekte bulunan verilerin ve talimatların yüklemesine yardımcı olur.
  • Komutun düzenli adımlarla ilerlemesini sağlar.
  • Merkezi işlemcinin hafıza ve giriş çıkış birimleriyle olan iletişimi dış kontrol sinyalleriyle kontrol edilir.

CPU Çalışma Prensibi

Aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneğine sahip olan işlemciler, makine dili olarak adlandırılan, 0 ve 1’lerden oluşan düşük seviyeli kodlama sistemi ile çalışmaktadır. Yani işlem yapmak için 2 lik sistemleri (10010011) kullanır. Ekrandaki görüntülerin oluşması için hafızadaki 2 lik değerleri birleştirerek işlem yapar. Komutların yerine getirilmesi için işlemciye gelen sinyalleri milyonlarca transistörlerden geçer ve 4 işlem gibi temel matematiksel işlemlere dönüştürür. Bu işlemler ALU da gerçekleştirilir. Çeşitli veriyolları ve kontrol bileşenleri işlemcinin içerisinde yer alıyor.  

CPU genel olarak bu şekilde tanımlanabilir. Soru ve görüşleriniz için bana musak@industyolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hayatta daime üretken olmanız dileğiyle.. ESEN KALIN