Merhabalar,

Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde biliyorsunuz ki birçok iş yeri evden çalışma kararı aldı. Bu süreci doğru yönetebilmek için birçok uygulama; yapılan toplantılarda ele alınmaktadır. Ben de bugün sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm, işlerinizi hızlandırıp kolaylaştıracak Zoom uygulamasından bahsedeceğim.

Zoom uygulaması bir canlı görüşme aracı olarak tanımlanabilir. Bu uygulama ile ekip arkadaşlarınızla birebir ve canlı bir şekilde süre kısıtlaması olmadan görüşebilirsiniz. Bir toplantı düzenleyecekseniz de 40 dk sınırınız var. Ancak bağlantı koptuktan sonra tekrar bağlayabilirsiniz. Yani genel olarak baktığınızda yine bir süre sınırınız yok. Ki bir toplantı için ideal süre de 40 dakikadan fazla olmamalıdır bence.

Zoom’un tercih edilmesini sağlayan belli başlı özelliklerden bahsedecek olursak;

Gerçek bir toplantı ortamını tıpkı işyerinizde, toplantı salonunuzda yaptığınız haliyle sağlayabileceğiniz bir platform. Nasıl ki gerektiğinde toplantı konularınızı projeksiyona yansıtıp ordan devam ediyorsanız, Zoom’da da aynı şekilde ekranınızı paylaşıp herkesin takibini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda toplantıdaki arkadaşlar yetkiye bağlı olarak anlık bir şekilde sizin ekranınıza müdahale edip anlamadığı yeri bir tahtaya yazı yazar gibi kullanarak belirtebilir. Gerçek yazı tahtası gibi de kullanılabilmektedir. Ekranınızı paylaşarak tüm dokümanı rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Karşılıklı dosya paylaşımında bulunabilir, hızlı bir şekilde inceleme ve üzerine konuşma fırsatı da yaratabilirsiniz. Böylelikle bu paylaşım için uzun süreli mailleşmeleri de takip etmek zorunda kalmazsınız. Hızlı ve doğru bir şekilde geri dönüş sağlamış olursunuz.

Konuşamayacağınız bir ortamda bulunma ihtimalinize karşı da mesajlaşma, yazışma özellikleri mevcuttur. Toplantılarınıza yazışarak da katılabilirsiniz. Ya da o sırada konuşan arkadaşınızın sözünü kesmemek için mesaj bölümünü kullanıp sonrasında konuşmak üzere notunuzu alabilirsiniz.

Önemli

Kesinlikle en önemlisi olarak göreceğim kısım ise görüşmenizi kayıt altına oluyor olmanızdır. Toplantınızı kaydettiğiniz için sonrasında hatırlayamayacağınız bir bilgiyi, bir konuşmayı kayda dönerek öğrenebilir, zamandan ciddi şekilde tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda birebir doğru veriye ulaşmış olursunuz.

Bir toplantıdan alabileceğiniz tüm verimi hatta daha fazlasını almanızı sağlayan Zoom uygulamasını zoom.us adresinden inceleyebilir,ücretsiz olan bu uygulamayı buradan indirebilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Daha gelişmiş formları için ücretlendirmeleri de mevcuttur.

İçinde bulunduğumuz bu özel günlerde, işletme içi krizi doğru yönetip bu durumu Zoom uygulaması ile kolaylaştırabilirsiniz. Şu dönemde imkan olduğu sürece home office olarak çalışmanın daha doğru ve sağlıklı olacağını düşünmekteyim. Bu ortamı sağlamak için de Zoom gibi Webex, Slack, Discord gibi daha birçok uygulamaya da internet üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve kullanabilirsiniz. Tüm bu uygulamalar ile işlerinizi daha kolay yönetebilir, ekibinizle evden de hızlı bir şekilde iletişim kurabilir ve toplantılar düzenleyip aksiyonlar alabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Bu kötü günlerin üstesinden bir an önce gelmek dileğiyle.. Hiçbir şeyin insan sağlığından önemli olmadığını unutmayınız 🙂 Sağlıklı günlere..


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Ezgi Çayır

29 Temmuz 1994 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2017 yılında tamamlamıştır. Şu anda bir tekstil firmasında maliyetlendirme mühendisliği yapmaktadır. Yüksek lisansı devam etmekle ile birlikte Brainy Tech firmasında aktif olarak görev almaktadır.