Merhaba.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen CES 2017 fuarında tanıtılan teknolojilerden bahsetmek istiyorum. Önce CES nedir diye sorarsanız şunları söyleyebilirim. CES (Consumer Electronics Show), her yılın Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da gerçekleşen küresel bir tüketici elektroniği ve tüketici teknolojisi fuarıdır. Bu sene 50. yılı olan CES 2017, toplam 2.4 milyon metrekare kapalı alanda gerçekleşti ve 3800 katılımcı firma ile 700.000’in üzerinde ürünle tüketicilerin karşısına çıktı.

Bu kadar fazla ürünün tanıtıldığı bir fuarda bütün ürünleri incelemek elbette mümkün değil. Ama büyük firmaların tanıttığı ve tüketicilerin büyük ilgisini çeken ürünleri sizler için tanıtmak istiyorum.

1) Qualcomm Snapdragon 835

Bu işlemci akıllı telefonlarda, tabletlerde, sanal gerçeklik cihazlarında kullanılacak. Önümüzde ki aylarda çıkacak olan Samsung Galaxy S8, LG G6, HTC 11 gibi üst düzey akıllı telefonlarda bu işlemcinin kullanılması bekleniyor. Özelliklerine gelecek olursak şöyle sıralayabilirim.

Bir önceki sürümüne göre %25 daha az enerji tüketiyor.

Bir önceki sürümüne göre %30 daha küçük (10 nm).

Quick Charge 4 özelliği ile daha hızlı şarj imkanı.

8 çekirdekli olan işlemci 2.45 GHz hızına çıkabiliyor.

Ultra HD Premium teknolojisini sunuyor. (4K Ultra HD Video)

2) LeEco Super Bike

Günümüzde her cihaz akıllı hale gelirken bisikletinde bu teknolojiden faydalanmaması düşünülemezdi herhalde. Android işletim sistemini kullanan bu akıllı bisiklet, gidonda bulunan mekanizma ile bizlere çok fazla teknolojik imkan sunuyor. Bu imkanlar ise ;

 • SIM Kart desteği ile bizlere 4G imkanı sunuyor.
 • Walkie-Talkie (Telsiz), Bluetooth, müzik dinleme, navigasyon gibi özellikleri de bize sunuyor.
 • Aynı zamanda GPS özelliği sayesinde çalınan bisikletin bulunması kolaylaşacak.
 • Fiyatına gelecek olursak 800 dolar civarında bir ücreti olacağı söyleniyor.

3) Laundroid : Otomatik Kıyafet Katlama Robotu

Çoğu annenin büyük derdi olan kıyafet katlama ve yerleştirme sorununa bu robot ile yeni bir çözüm getirilmiş. Robotun bir gözüne rasgele şekilde atılabilen kıyafetler, görüntü tanıma teknolojisi ile şekline göre yada sahibine göre ayırabiliyor. Böylece katlanan kıyafetler, robotun bir başka gözünden katlanmış ve düzenli bir şekilde bize sunuluyor. Tek olumsuz yanı ise şimdilik biraz yavaş olması. 1 kıyafet için ortamala 5-10 dakikaya ihtiyaç duyuyor. Ama kolaylık ve uğraş bakımından büyük avantaj sağlayan bu robota, ilerde yıkama ve kurutma teknolojisi de eklenirse daha ilgi çekici olmaz mı? Ne dersiniz?

4) İnsan Taşıyan Drone

Şimdiye kadar hep küçük boyutlarda ve belirli bir ağırlığın üzerinde yük taşıyamayan drone’ları gördük. Ama bu drone biraz farklı. Çünkü artık insanlar bu drone ile ulaşımını sağlayabilecek. 100 kilograma kadar bir yolcuyu yaklaşık 20-25 dakika uçurabiliyor. Aynı zamanda max. 3500 metre yüksekliğe çıkabilen bu drone 100 Km hıza erişebiliyor. Hepimiz böylece trafiğin azalacağını düşündük değil mi? Ya da trafik artık karada değilde havada mı olacak ilerde göreceğiz. Belli mi olur belki de çizgi film olan Jetgiller de ki yaşama yaklaşıyoruzdur.

5) Razer Project Valerie Laptop

Masaüstü bilgisayardan daha çok kullanım kolaylığı olan laptoplar bize hep daha çekici gelmiştir. Ama bu olay oyun oynayan yada video gibi işlerle uğraşan kullanıcılar için tam tersidir. Çünkü hep daha kaliteli ve daha büyük bir ekran isteriz. Şimdi bu isteğimizi tam olarak karşılayacak dünyanın ilk 3 ekranlı laptopu üretildi. Her biri ekranı 17.3 inç ve 4K çözünürlüklü laptopun negatif yönleri ise fiyatı ve 5.5 kilogram olan ağırlığı olacaktır diye düşünüyorum.

6) Honda Riding Assist

Otomobil ve teknoloji alanında lider firmalardan olan Honda, bu sefer farklı bir konsept ile karşımıza çıkıyor. Bu motorun çok farklı özellikleri var. Bunlar ;

 • En büyük özelliği kendi kendine dengede durabilmesi. Kırmızı ışıkta ayağımızı yere koymadan veya park edince ayaklığı indirmeden dengede durabiliyor.
 • Bir başka teknolojik özelliği ise uzaktan kontrol ile bulunduğunuz konuma devrilmeden gelebiliyor veya bizi arkamızdan takip edebiliyor.
 • Otomatik ve manuel direksiyon kontrolü ile kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor.
 • Yüksek hızlarda dengesini sağlayabildiği için kazaların önüne bir nebze de olsa geçilmiş olacak.

7) LG W7 OLED Televizyon

Bu televizyon bildiğimiz televizyonlardan değil. En büyük özelliği kalınlığı. Daha doğrusu inceliği diyebilirim. Çünkü tam olarak 2.57 milimetrelik kalınlığı ile akıllı telefonlardan bile ince bu televizyon. Yani toplamda 1 adet kredi kartı kalınlığı kadar diyebilirim. Sadece manyetik aparatlarla duvara montelenebiliyor. Böylece duvar ile arasında boşluk kalmıyor ve kalınlığı 3.85 milimetre oluyor. Adeta duvarda bir tablo, resim gibi duran bu televizyon 65 ve 77 inçlik boyutları ile 4K çözünürlük destekliyor.

8) Faraday Future FF91

Görmüş olduğunuz Faraday Future dünyanın en hızlı elektrikli otomobili sloganı ile karşımıza çıkıyor. Bu slogana sahip çünkü 0-100 km/h hızlanmasını sadece 2.39 saniyede gerçekleştiriyor. Böylece rakibi olan Tesla Model S P100D’yi de geçmiş bulunmakta. Diğer başlıca özelliklerine gelirsek şöyle sıralayabilirim.

 • 1050 beygirlik motor gücüne sahip
 • Tek şarj ile yaklaşık 608 km gidebiliyor
 • 130 kWs’lik 4 adet bataryası bulunuyor
 • 240 Volt ile yaklaşık 9 saatte batarya tamamen doluyor
 • Kendi kendine parkedebilme özelliği yanında üzerinde bulunan birçok sensör ile daha fazla özellik sunuyor kullanıcılara
 • Otomobil ile ilgilenen alıcılar elini çabuk tutmalılar çünkü 2018 yılında sadece 300 adet üretilecek ve FF.com sitesinden ön sipariş verilecek.

9) BMW i Inside Future

BMW, önümüzde ki 5 yıl içinde otomobillerin iç dizaynının nasıl bir evrim geçireceğine dair konsept bir tasarım tanıttı. Çok sade bir tasarım olan bu otomobil daha çok bir yaşam alanına benziyor bence. Konforun ön planda olduğu bu tasarımda her kullanıcı için ayrı ayrı paneller sunuluyor ve müzik, video gibi işlevler bu panellerde gerçekleştirilebiliyor. Çok fazla yoruma ihtiyaç duymayan bu tasarım, önümüzde ki yıllarda bize otomobillerin nasıl farklılaşacağını gösterecek.

10) Powerray Underwater Drone

Şimdiye kadar bütün drone’ları havada uçarken gördük. Ama bu drone farklı bir ortamda ve farklı bir amaç ile kullanılmak üzere kullanıcılara sunulmuş. Eğlence amaçlı üretilmiş olan bu drone su altında 30 metreye kadar dalış yapabiliyor ve 40 metreye kadar olan balıkları tespit edebiliyor. Hem Android hem de IOS için telefon bağlantı imkanı veriyor. Böylece önündeki kamera ve altındaki sensör sayesinde su altındaki yaşamı canlı olarak görebiliyoruz. Bunların yanında drone’un ön uç tarafında ki apartına balık yemi takılarak bu aparat olta ile kontrol edilebiliyor. Böylece balık tutma işi daha kolay hale geliyor.

CES 2017 fuarında tanıtılan ürünlerden en ilgi çekici olan 10 tanesini anlatmaya çalıştım. Sizin için daha ilgi çekici ürünler elbette olacaktır o yüzden CES 2017 resmi sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Print Friendly, PDF & Email
Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz