Troia eğitimlerimize Copy yolu ile kalıtım konusu ile devam ediyoruz.

Bir önceki dersimizde Inherit olayını görmüştük. Bugün biraz daha kolay bir mantıkla farklı bir bakış açısı ile oluşturulmuş COPY yolu ile yeni diyaloglar üretmeyi görüyor olacağız.

Senaryomuz şöyle olsun.

Yeni bir Dialog yapacağız. Ama dialog daha önce yapılmış bir diyaloga tasarım olarak çok benziyor. Sadece üzerine bir kaç komponent ekleyip yada çıkarıp istediğimizi kolayca elde edebileceğiz. Aynı zamanda şu olsun da istemiyoruz. Base olarak Inherit almak istemiyoruz. Çünkü daha sonra base dialogda herhangi bir değişiklik yapılırsa biz o değişikliklerden etkilenmek istemiyoruz. İşte böyle bir durumda COPY yolu ile kalıtım oluşturmayı seçebiliriz.

Yeni oluşturacağımız diyalog EDUHCRD002 dialogu aşağıdaki diyalogdan adresin çıkarılmış hali olacak. Böyle bir durumda baştan yapmak yerine copy almak zamandan kazandırır.

Şimdi şunu yapıyoruz. Copy alınacak dialog öncelikle açılır. Daha sonra Object kısmında Diyaloga sağ tıklanır. Açılan sekmede Copy seçeneği seçilir.

Dialogun ismini veriyoruz. Hotline seçiyoruz. Eğer Copy alınan diyalogdan kodları da almak istiyorsak With Code seçeneği seçilmelidir. Caption başlıklardır. Eğer bunu işaretlersek captionlarda alınır.

Böylece yeni diyaloğumuz oluştu.

Burada oluşan Diyalog inheritli bir diyalog gibi değildir. Üzerindeki tüm komponentler bu diyaloga aittir. Hiç bir ekstra bir iş yapmadan hepsine müdahale edilebilir.

Kodları almamıştık.

Şimdi bir tane Metodun içine girersem içinin boş olduğunu göreceğiz.

Eğer kodları da almış olsaydık burada Copy alınan diyalogun kodlarını da görmüş olacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.