Troia Eğitimlerinde Projemize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bir önceki dersimizde Before fonksiyonuna yazdığımız kodlarla tablo kolonlarını Grid Üzerinde göstermiştik. 

Bu yazımda Gridin özel durumlarını anlatmaya çalışacağım.

Grid üzerinde görünmesini istediğimiz kolonları özelleştirebiliriz. Bunun için yapmamız gereken işlem şudur.

Grid seçili iken Properties alanından Column Info sekmesine tıklayınız.

Sizi aşağıdaki gibi bir arayüz karşılayacak.

Burada öncelikle kolon isimlerimizi aynı veri tabanı tablomuzda olduğu gibi kolon isimlerini grid üzerinde görünmesini istediklerimizi giriyoruz.

Biz tüm kolonlarımız bu grid üzeride görünsün istiyoruz o yüzden hepsini gireceğiz. Kolonlarımız aşağıda göründüğü gibidir.IAS’ın kendi standart bilgilerini göstermek istemeyebiliriz. Onları o yüzden Grid alanına eklemeyeceğiz. Sondaki 4 kolon ismi IAS standart kolonlarıdır.

Resim üzerinde detaylıca anlatmaya çalıştım. Anlatamadıklarımla devam edeyim.

3. Alan o sütunun işlevselliğini belirtir. Disable olması kolon üzerinde herhangi bir işlem yapılamayacağını belirtir. Eğer Enable yaparsanız kolon üzerinde gelen değerin klavyeden müdahale edilebileceğini gösterir. Eğer tablo üzerinde direk değişiklik yapılmasına izin veriyorsanız bu alanı açabilirsiniz. Zoom Only özelliği şunu ifade eder. Kolonun köşesinde bir SEARCH butonu oluşur ve bir dialog yada bir tablonun kolonuna zoom yaparak veri almanıza yardımcı olur. Bunu birazdan örneğiyle göreceğiz.

Zoom Only kısmını aktif ettiğinizde kolon üzerinde sadece zoom dialog ögesinden seçim yaparak değişim yapabiliriz. Elle değişim yapmaya izin vermeyecektir.

4. alandaki seçenekler kısmından yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Bir Dialog’a mı zoom yapacak bir tabloyamı yada sadece bir alana mı bu seçimler ya da ayarlamalar bu kısımdan yapılır.

Label kısmı örneğin Kolon adlarınız ingilizce ama kullanıcılarınız türkçe olarak görmek istiyorlar gelen değerleri. Asıl kolonlara hiç bir müdahelede bulunmayız. Burada o kolonun hangi isimle görünmesini istiyorsak Label kısmına yazarız. Picture dediği girilecek değerin türüdür. Yani Integer bir değer gelecekse kolona integer seçilmelidir. Tarih gelecekse Date. Uygun tür seçilmeli görsel doğru bir şekilde oluşturulmalıdır.

Tüm her şey tamam ise Add deyip ekleyebiliriz.

Kolon bilgisi eklendiğinde şöyle oluşacaktır.

Eğer herhangi bir kolon üzerinde bir değişiklik yapmak istiyorsak o kolon ColumList Bölümünden seçilir. Yukarıda gerekli değişiklikler yapılır. Ve Update tuşuna basılır.

Tüm Kolonları Ekleyelim.

Tüm tablo verilerini girdik.

Ok Demez iseniz. Yaptığınız tüm işlem çöp olacaktır. Ok Diyoruz ve yaptığımız tüm işlemleri kaydediyoruz.

Şimdi gelin sorgumuzu hiç değiştirmeden nasıl çalışıyor nasıl görünüyor bir bakalım.

Aşağıda da gördüğümüz gibi bizim yazmış olduğumuz alanlar sadece grid üzerinde gözüktü.

Bu durumun faydası nedir?

Bazen bir tablo birden fazla uygulamada kullanılabilir olarak oluşturulur. Ama uygulamadan uygulamayada kullanılabilecek kolonları farklılaşabilir.

İşte öyle bir durumda örneğin 250 kolonluk bir tablonun tüm kolonlarını gösterip kullanıcının kafasını karıştırmaktansa sadece ilgilendiği alanları gride ekleyip tablodan o alanların verilerinin gelmesini sağlayabiliriz.

Şunu unutmamakta fayda var. Kullanıcılar sade ve sadece işlerine yarayacak şeyleri görmek isterler kullanıcı ekranlarında. Eğer bunu sağlamaz iseniz sadece onların değil kendi iş yükünüzüde artırmış olursunuz. Çünkü kullanıcı anlamlandıramadığı her olay için sizi mail göndererek yada telefonla arayarak yardım talebinde bulunabilecektir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.