C# LINQ To SQL Eğitimleri 16- Satışı Tamamla -2

Herkese merhabalar;

Önceki yazımda satışı tamamlayabilmek için veritabanını incelemiştik. Bu yazımda ise bu incelemeyi C#ortamına aktararak gerekli LINQ işlemlerini kullanıp sonuca varacağız. Faydalı olması dileğiyle. Keyifli okumalar.

Doldurmamız Gereken Kolonlar 

Öncelikle Customer tablosundan CustomerId ‘yi alacağız. Önceki yazılardan hatırlayacağınız üzere bunun formlar arası geçiş işlemlerinde yapmıştık. Sonrasında Order tablosunda yeni bir veri oluşturacağız. Oluşturduğumuz bu verinin Id ‘sini alabilmek için Lambda Expression’ı kullanarak en yüksek Id ‘yi çekeceğiz. En yüksek Id ‘yi ise OrderItem da kullanacağız. Ancak müşteriler birden fazla ürün alabilir. Bunu unutmamamız gerekmekte.

Bu sorunu çözebilmek için de basit bir for döngüsünü kullanacağız. Bunu da listview deki ürün sayısı kadar döndüreceğiz ve her bir elemanı OrderId olarak kaydedeceğiz. Ürün adedini, birim fiyatını ve tutarını ise yine listviewden çekeceğiz. Öncelikle ürün bilgilerini çekelim.

Şimdide Order  tablosunu dolduralım. Order tablosunda OrderId den başka Identity olmadığından En yüksek OrderNumber ‘ı alarak 1 arttırıyoruz ve Onu ekliyoruz.

Şimdide OrderItem Tablosunu ekliyoruz.

Toplamları Yazdırıyoruz.

Son olarak bütün kodlar:

Programımızı çalıştıralım.

Gördüğümüz gibi siparişler eklendi. Programımız başarıyla çalıştı. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.