C#’ da dizilerden sonraya bıraktığımız konumuz Foreach bu yazımın konusu.

Foreach döngü yöntemlerinden biridir. Ancak diğer döngü yöntemlerinden biraz farklıdır. Genelde diziler, koleksiyon tipli veriler içinde dolaşıp içerideki verilere tek tek ulaşmak için kullanılan bir yöntemdir.

Kullanımı

foreach(Veri_Tipi  Değişken_İsimi in Koleksiyon_İsmi)

{

// Kodlar

}

Çalışma Mantığı

Foreach döngüsü kendi içinde bir iteratör ile hareket eder ve son kaldığı elemanı hafızada tutar. Böylece her yeni adımda yeni elemana ulaşır.

Burada bilmemiz gereken en önemli şey koleksiyonun tipidir. Çünkü koleksiyonun tipi ne ise değişkenimizi ona göre belirlememiz gerekecek. Tabi var tipli bir değişken ile de herhangi bir koleksiyonun içinde dönebiliriz.

int[] Sayılar = new int[] { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 };

foreach (int sayı in Sayılar)
{
listBox1.Items.Add(sayı);
}

Kod İnceleme

Öncelikle int tipinde Sayılar isimli bir koleksiyon oluşturduk. Değer atamalarını gerçekleştirdik.

Daha sonra bu dizinin elemanlarına ulaşmak istediğim için foreach döngüsünü kullanıyoruz.

  • foreach (int sayı in Sayılar)

Sayılar dizisinin tipi int olduğu için içinden dönecek değerlerin int olacağı öngörüsü ile veri tipini int olarak belirledim.

Dizi içindeki her değer bir değişken üzerinde tutulacak ve biz bu değişken yardımıyla o andaki değere ulaşabileceğiz. sayı isimli değişkeni tanımladık bu sebeple.

in ifadesi syntax yapısında özel bir isim. Aslında İngilizce’de ki anlamıyla birazdan yazacağımız dizi yada koleksiyon içinde anlamını ortaya çıkarır.

En sona da içinde arama yapacağımız dizi yada koleksiyon ismi yazılır.

Foreach döngüsü dışarıdan bir sayaç ile kontrol yapan bir döngü olmadığı için diğer döngülerden biraz farklılaşır.

DipNot: Visual Studio kod editörü üzerinde foreach yazar iki kere Tab butonuna basarsanız. Kullanacağınız yapıyı sizin için oluşturacaktır.

foreach (var item in collection)
{

}

ÖnemliNot: Bir string değişkenin başlı başına bir karakter dizisini ifade ettiğini söylemiştik daha önce. Eğer bir string değişken üzerinde bir foreach döndüreceksek veri tipi char olarak belirtilmelidir.

Doğrusu

Böyle ipuçları için C# İpuçları yazı dizimizi de başlatacağım yakın zamanda. Oradan daha ince detaylar daha güzel bilgiler öğrenebileceksiniz.

Bir sonraki eğitim yazımda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.