C# Eğitimlerimizde veri tiplerine devam ediyoruz. Bugün C# için önemli bir kavramdan bahsedeceğim.

Var Tipi

C# da var tipli bir değişkenler değişkenin alacağı tip tam olarak bilinemediğin de tanımlama için kullanılabilir. Ayrıca bir diğer kullanım sebebi programlar arası geçişlerde global bir veri tipi olmasıdır. Örneğin C# da double olarak tanımlanan bir değişken tipi Python da farklı olabilir. Böyle geçişlerde evrenselliği sağlamış ve hata oranlarını azaltmıştır.

Var Tipli Değişken Tanımlamı


Gördüğümüz şekilde var tipli değişkenler tanımlayabiliriz.

Önemli Not: var tipli bir değişken ilk değeri verilerek tanımlanabilir. İlk değeri verilmeden tanımlamanız mümkün değildir. Aşağıda gördüğümüz hatayı alırız.

Var Tipinin Çalışma Mantığı

Var tipli bir değişken tanımladığınız da bunun tipini siz değil verilen değere göre derleyici kendisi belirler.

Bellekte buna göre yer ayrılır ve değişken o tipiyle kayıt altına alınır.

Var Tipli Değişkenin Tuttuğu Veri Tipini Öğrenme

Program içinde var tipli bir değişkenin hangi türde bir veriyi tuttuğunu öğrenmemiz gerekebilir. Bunun için yapmamız gereken işlem;

GetType() Metodunu kullanmaktır.

Eğer değişkenimizin tipini bariz biliyorsak bu değişkeni var ile kullanmak çok mantıklı değildir. Bunu tavsiye etmiyoruz.  Bir sonraki yazımda bir performans değerlendirmesi yapacağız var tipi ve diğer değişkenler arasında. Görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.