Bolca vakti olanlar, evde sıkışıp kalanlar, boş zamanlarında zihnini dinlendirmek isteyenler için bazı hobi önerilerinde bulunmak istiyorum. Yaptıkça huzur bulmanızı sağlayıp, evinizi, çevrenizi renklendireceğini düşünüyorum. Çoğu hobiyi istediğiniz zaman istediğiniz mekanda oluşturmanız mümkün. 7’den 70’e hemen her bireyin yapabileceği, yaparken keyif alacağı pek çok seçenek mümkün. Ben burada evinizde yapabileceğiniz birkaç hobiyi yazacağım. Siz araştırıp geliştirebilir daha farklı örnekler de bulabilirsiniz.

Taş Boyama

Taş boyama

İster park ve bahçelerden ister deniz kenarından topladığınız o güzel taşları değerlendirmenin bir yolu. Hem kendi evinizde sergileyebileceğiniz hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir hobi. İstediğiniz renk, desen ve boyutta taşlara istediğiniz resimleri çizerek onlara hayat kazandırabilirsiniz. İsterseniz örnek aldığınız bir karakteri isterseniz de sevdiğiniz bir anı resmedebilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

 • Çeşitli boyutlarda taş,
 • Akrilik boya,
 • Çeşitli boyutlarda taş,
 • Oje veya su bazlı vernik (taş üzerine yaptığımız resimlerin parlak ve canlı olması için),
 • Resim fırçası.

Malzemeleriniz hazırsa nasıl yapılacağı hakkındaki videoyu izleyerek sizde deneyebilirsiniz. Gerisi tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

İp Bileklik

İp bileklik

Sıradaki hobi ip bileklik. Taş boyamaya kıyasla çok daha az malzeme gerektiren ve evde bulunma ihtimali daha yüksek bir hobi.

Gerekli malzemeler;

 • Etamin ipi (makrome ipi)

Nasıl yapıldığı ile ilgili güzel bir video öneriyorum. Daha fazla desen seçeneği için araştırmaya devam edebilirsiniz.

Makrome Anahtarlık

Makrome anahtarlık

Evlerimizin, arabalarımızın, sevimli dolaplarımızın biricik güvenlik sorumluluları ‘anahtarlar’. Bunları daha da hoş göstermek ya da kaybolan çantalarda ele kolay gelmesini sağlamak için güzel makrome ile süsleyebiliriz.

Gerekli malzemeler;

 • Makrome ip
 • Anahtarlık

Ve birkaç makrome anahtarlık örneğinden sadece bir tanesini bırakıyorum örnek olarak, siz devamına bakabilirsiniz.


Origami

Origami

Rengarenk kağıtlarla oturduğunuz yerde yaparken; hem el ve parmak kaslarınızı hem de üç boyutlu düşünme yetinizi geliştirebileceğiniz ve konsantrasyonunuzu arttırabileceğiniz güzel bir aktivitedir origami. Siz yeterki bişeyler yapmak isteyin, üretecek şeyler çok, boş vakit yok; yeni hobi var.

Gerekli malzemeler;

 • A4 kağıdı
 • Yapıştırıcı (gerekirse)
 • Makas (gerekirse)

Siz malzemelerinizi hazırlarken bende size örnek bir video bırakıyorum.

Evde Çiçek Yetiştirme

Örn: Sukulent

Baktığınız zaman evde yalnız olmadığınızı hissettiren, düzenli olarak bakımını yaptığınızda, sevgiyle suladığınızda ve yapraklarını sildiğinizde size açtığı çiçekleriyle karşılık veren bir canlı istemez misiniz? Üstelik bazılarının güzel kokusu tüm evi sarar.

Sukulenti, menekşesi, orkidesi, kalanşosu, begonyası ve daha nice türleriyle evinizin her köşesine hayat getirecek bu canlıların bakımı aslında o kadar da zor değil. Bakımları ve çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilmeniz için size bir sayfa önerebilirim. Bu sayfa size pek çok türden ve bakımlarının nasıl olması gerektiğinden kısaca bahsetmiş.

Evde sukulent bakımı

Bu videoda da örnek olarak sukulent bakımının nasıl yapıldığından bahsetmiş. Sizde yetiştirmeyi düşündüğünüz çiçek için araştırma yapabilir ve ona göre önlem alıp ortam hazırlayabilirsiniz.

Boş vakit yok; yeni hobi var. Vaktinizi bu tarz etkinliklerle doldurarak enerjinizi toplayabilirsiniz. Umarım içlerinden kendinize en uygununu seçip keyifli vakit geçirebilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Burcu Köse

Gaziantep Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunuyum. Blog yazmayı ve araştırmayı severim.