Son yıllarda çok kullanılan ve neredeyse gerçek para yerine kullanılan Bitcoin’ in ne demek olduğunu ve nasıl işlediğini bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli biri tarafından deneysel olarak başlatılmış, ülkelerin para birimlerine çevrilen dijital bir para birimidir.Arkasında Bitcoin zinciri denilen geniş bir sanal sisteme sahip. Bitcoin’i kullanan kişilerin genellikle duyduğu en fazla şey madenciler yani Bitcoin’i üreten kişiler.

Madencilik, hesaplama yaparak işlem gerçekleştirme, sistemdeki ağı güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidr. Tek bir yerden kontrol etmek zor olduğu için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek vb. işleri yapmak için madenciler bulunmakta.

Madencilik için sadece bilgi birikiminin yanında çok iyi bir bilgisayar sisteminizin olması gerekmekte. Önceden işlemci ile yapılan işlemler daha da arttığı için şu anda bütün işlemler ekran kartı üzerinden yürümekte. Eğer ekran kartınız güçlüyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ancak günümüzde madenciler için özel makineler üretilmekte ve satılmaktadır.

Bitcoin kazanmak için mutlaka çok iyi performansa sahip olmanız gerekmiyor. Bitcoin havuzlarına dahil olarak yani kişisel bilgisayarımızın güçlerini birleştirerek daha basit çözülmesi için çok iyi bir sistem gerektirmeyen algoritmalarla uğraşabiliriz.

Eğer çok para kazanmak istiyorsanız, çok iyi algoritmaları çözmeniz ve ayrıca çok iyi bir donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü ilk kurulduğu yıllarda çok iyi para kazandıran donanımlar şu anda belki bitcoine başlamanız için bile yetmeyebilir. Herkesin üstün donanımlara sahip olamayacağı bilindiği için Cloud Mining denen yani internet üzerinde sizin adınıza bir nevi donanım kiralama gibi bir işlem yapabilirsiniz.

Bitcoin kullanabilmemiz için bir cüzdan oluşturmamız gerekiyor. Bu cüzdanımızı telefonlarda ya da bilgisayarlarda oluşturabiliriz. Bu cüzdan bildiğiniz banka hesapları gibi değil yani kişisel bilgilerimizi vermeye gerek yok ve ayrıca istediğimiz kadar da cüzdan oluşturabiliriz. Bitcoin sistemi ise şu şekilde çalışmaktadır. Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık uçlu şifreleme, noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak gönderiliyor. Her işlem yazımın başında da dediğim gibi bir blok zincirinde yer alıyor. Bu sayede eklenen bitcoinler birden fazla kullanılamıyor.

Her ne kadar sanal bir para olsa da bitcoin’i fiziksel hale getirmeniz mümkün. Her paranı üstünde belirli bir şifreleme yöntemiyle cüzdanlarınızı o fiziki para üzerinde saklayabilirsiniz. Ülkemiz de pek fazla kullanılmasa da Paypal tarafından kullanılabilir halde. Bitcoin üreticileri ise 2139 yılına kadar 21 milyon bitcoin parası basılacağını belirlemiş.

Eğer 2010 yılında 10 dolarlık bitcoin almış olsaydınız 78 milyon servetiniz olabilirdi.

Elimden geldiğince bitcoin ve madenciliğini anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın.

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Ali Demirkaya

Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim

http://alidemirkaya.net