Merhabalar,       

Bugün sizlere son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan, aynı zamanda kullanım kolaylığı sağlayan ve belki de tüm gün kulağınızda takabileceğiniz bir ürün olan AirPods Pro’ yu anlatacağım. Peki bu AirPods Pro’ nun özellikleri açısından kullanıcıya ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Ergonomik açıdan kullanımı uygun mu? Vereceğimiz para karşılığında memnun kalacak mıyız? İşte tam da bu sorunların yanıtına bu yazıda ulaşacağız.

Aktif Gürültü Engelleme

İlk olarak bana göre AirPods Pro’ nun en önemli özelliklerinden biri olan “Aktif Gürültü Engelleme(ANC-Active Noise Cancelling)” den bahsedelim. Peki nedir bu aktif gürültü engelleme özelliği? Bilirsiniz ki günlük yaşamımızda çevredeki bazı seslerden hepimiz rahatsız oluruz. Bu durumda AirPods Pro bu özelliği bize büyük bir rahatlık sağlamaktadır. İç ve dış kısmında bulunan mikrofonları sayesinde dışarıdaki sesleri engellemektedir. Bu sayede biz de yapacağımız işlere rahatlıkla odaklanabiliriz. Özelliği aktif hale getirmek için; kullandığınız cihazların ayarlar bölümünden erişilebilirlik kısmına girip, gürültü engelleme ayarını aktif hale getirmeniz gerekmektedir veya kulaklığın üstündeki küçük çıkıntıyı sıkarak bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu sistem tamamen hatasız bir şekilde çalışmaktadır.

Aktif gürültü engelleme özelliğinin tam tersi bir özellik olarak da “Şeffaf Mod” özelliği karşımıza çıkmaktadır. Bu özellik aktif gürültü engelleme özelliğiyle ortak çalışma sistemine sahiptir. Kulaklığın sap kısmında yer alan kuvvet sensörünü sıkmanızla birlikte bu mod devreye girer ve dışarıdaki sesleri algılamanızı sağlar. Böylece dış dünyadan kopmamızı engellemiş olur. Özelliğin sağladığı en büyük avantaj, kulağınızdan kulaklığı çıkarmadan normal ses seviyesinde sohbet edebilmenize yardımcı oluyor.

Diğer özellikleri ise ses kalitesini arttırmak üzere kurulu bir mod olan “Adaptif EQ” ve 10 adet ses çekirdeği sayesinde ses gecikmesini en aza indiren “H1 Çipleri” dir. Adaptif EQ özelliği sayesinde AirPods Pro, kulağınızı algılamaktadır ve kulağınızın şekline göre size en iyi sesi sağlamaktadır. Bu sayede dinlediğiniz müziklerin veya podcastlerin seslerini, mükemmel bir ses deneyimi ile daha net algılamanızı sağlamaktadır. H1 Çipleri ise hem kulaklığın içindeki sistemin kontrolünü hem de Apple ürünleri ile anında eşleştirme imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu çipler gürültü engelleme özelliğinin kontrolünde de büyük bir rol oynamaktadırlar.

Bahsettiğim tüm bu özellikler sayesinde Airpods Pro, en çok tercih edilen kablosuz kulaklık modellerine kıyasla baş konumdadır.

Tasarım

İkinci olarak bahsedeceğim konu ise AirPods Pro’ nun tasarımıdır. Çünkü AirPods Pro’ nun tasarımı diğer AirPods tasarımlarına göre biraz daha farklıdır ve kullanımı açısından daha ergonomiktir. Diğer AirPods modellerine göre hem daha kısa hem de silikon uçlara sahiptir. Kulaklığın daha kısa olması kulağın çok dışına çıkmamasını sağlamıştır. Silikon uçlara sahip olması ise kulaklığın kulaktan çok çabuk çıkmasını engellemektedir, bu sayede kulaklık uzun süre kulakta takılı kalabilmektedir ve kulağınızı acıtmamaktadır. Ayrıca AirPods ile birlikte kutu içinden çıkan 3 farklı büyüklükteki silikon uç sayesinde kulağınıza en uygun ölçüyü de bulabilmektesiniz.

Son olarak bahsetmek istediğim konular ise batarya performansı ve vereceğimiz para karşılığında memnun kalıp kalmayacağımızdır. Batarya konusuna değinecek olursak; tek sarjla 4.5 saate kadar dinleme ve 3.5 saate kadar konuşma imkanı sunmaktadır. Gürültü engelleme ve şeffaf mod kapalı olduğunda ise dinleme süresi 5 saate kadar çıkmaktadır. Kablosuz sarj kutusu ile birlikte bu süre 24 saate çıkmaktadır. Ayrıca şarj kutusundaki 5 dakikalık şarj süresi ile de 1 saat konuşma veya 1 saat dinleme imkanı sağlamaktadır.

Memnuniyet konusunda da ilk olarak şunu söylemek istiyorum; geçen aylarda bir arkadaşım satın almıştı ve deneme fırsatı buldum. Performansından oldukça memnun olduğunu söyledi. Denedikten sonra bende arkadaşıma hak verdim. Gerçekten verdiğiniz paraya karşılık mükemmel bir performans sunmaktadır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.