Merhabalar,

Bugün sizlere çoğumuzun adını duyduğu fakat detaylı olarak bilmediği “Kripto Para” dan bahsedeceğim. Peki nedir bu son yılların en popüler gündemlerinden biri olan Kripto para? Nasıl üretilmektedir ve güvenli midir? İşte bu soruların cevabını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli okumalar dilerim.

Kripto para veya diğer adıyla Kripto döviz, işlemleri güvence altına almak için kriptoloji(şifreleme) bilimini kullanan tamamen dijital ve sanal bir para birimidir. Daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse; nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış dijital bir varlıktır, diyebiliriz.

Bazı kişilere göre geleceğin para birimi olan Kripto para, alım-satım veya takas işlemlerinde kullanılmaktadır. Kripto paranın geleceğin para birimi olarak görülmesinin nedeni ise, dünyadaki diğer para birimlerine kıyasla daha çok sevilmesi ve ilgi görmesidir. Bunun altında yatan nedene değinecek olursak da herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmiyor olmasıdır. Ayrıca hiçbir ülke tarafından yönetilmemesi ve ülkelerin merkez bankalarına bağlı olmaması ülkelerin ekonomik durumlarını da etkilememektedir.

Kripto paraların çalışma prensibini kullandığımız banka kartları ve kredi kartları ile harcanan veya aktarılan paralara benzetebiliriz. Çünkü bu işlemler neticesinde Kripto para da olduğu gibi yalnızca sistem verilerinde değişiklikler meydana gelmektedir.

Kripto paralar yaptığımız her işlemi sahip olduğu dijital ağ üzerinden kontrol eder ve bu işlemleri onaylar. Onaylanan bu işlemler hiçbir şekilde kaybolmaz ve tüm hesap bilgileri bir sonraki bloga aktarılır. Burada blokların her birini kayıt defteri olarak düşünebilirsiniz. Yani bir kayıt defteri bittiğinde diğerine geçilmektedir ve eski kayıt defterindeki tüm bilgiler yeni kayıt defterine aktarılmaktadır. Ayrıca hesapların dondurulması ya da hesaplara el koyulması mümkün değildir. Bu yüzden kripto paralar oldukça güvenlidir.

Kripto Paraların Üretimi

Kripto paraların üretimi kullanıcı temeline dayanmaktadır. Bu para birimlerinin bir üretim sınırları vardır. Bu nedenden ötürü de üretilen Kripto para birimi miktarı arttıkça, daha fazla Kripto para üretmek için yapılan işlemler git gide zorlaşmaktadır.

Kripto paranın üretimi madencilik yoluyla yapılmaktadır. Bahsedilen bu madencilik, matematik problemi çözmeye dayalı işlemlerdir. Bunun için kimseye ihtiyaç yoktur. Eğer  işlemci gücü ve internet bağlantısına sahipseniz; madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin yapabilirsiniz. Ayrıca bu Kripto para üreticiliği yasaldır ve hiçbir şekilde suç değildir.

Kripto paraların üretimini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu işin kişiye uygun olup olmamasıdır. Çünkü harcadığınız zamanın ve paranın karşılığını alamazsanız, verdiğiniz tüm emekler çöpe gitmiş olur. Ayrıca düzgün madencilik ekipmanları alacak paranız yoksa da bu işe girmemeniz önerilir. Yani bu üretim işlemlerini yapmak için yeni bir bilgisayara sahip olmalısınız ve yeni bir madencilik donanımı almalısınız. Bu nedenle başlangıç aşamasında doğru cihazlara yatırım yapmalısınız. Fakat burada unutulmaması gereken bir şey daha vardır. Madencilik donanımının yanı sıra bu donanımlar için iyi bir güç kaynağına ve soğutulmaya ihtiyaç vardır.

Diyelim ki madencilik donanımını da eksiksiz bir şekilde tamamladınız. Burada yine önünüze bir engel çıkıyor. Tek başınıza yaptığınız işlemlerin kapasitesi yeterli olmamaktadır. Bunun için birlikte Kripto para madenciliği yapıp karı paylaşan madenci havuzlarına ihtiyacınız olacaktır. Yani birlikte çalışmaya başladığınızda bir sonraki blok bulma işlemi tamamlandığında, yaptığınız iş kadar Kripto para almaya başlayacaksınız.

Yazımın burada sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda Kripto paranın tarihçesinden ve Kripto paranın geleceğinden bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere, esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.