Merhabalar,

Bir önceki yazımda Kripto paranın ne olduğundan, nasıl üretildiğinden ve güvenli olup olmadığından bahsetmiştim. Bugün ise sizlere Kripto paranın tarihinden ve geleceğinden bahsedeceğim. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Kripto Para’ nın Tarihi

Dijital para birimi oluşturmak için 90’lı yıllardan beri birçok girişimde bulunulmuştur. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirilmiştir, ancak bu sistemler sahtekarlık ve anlaşmazlıklar gibi sebeplerden ötürü başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

İlk Kripto para, 2009 yılında takma adı Satoshi Nakamoto olan bir yazılımcı tarafından ortaya çıkan “Bitcoin”dir. Yalnız Satoshi Nakamoto’ nun kim olduğu bilinmemektedir. Kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu söyleyen birçok kişi olmuştur, ancak böyle bir kişinin varlığı henüz kanıtlanmamıştır. Bu kişi bitcoini icat ettikten bir yıl sonra ortadan kaybolarak projeyi bıraktığı belirtilmesine rağmen proje başka çalışanlar tarafından geliştirilerek tamamen şeffaf bir şekilde halen çalışmaya devam etmektedir.

Bitcoin’ in ortaya çıkmasından sonra 2011 yılının Nisan ayında merkezsiz bir DNS(Domain Name System)  aracılığıyla internetteki sansürü zorlaştırmak için ilk altcoin (alternatif coin) olan “Namecoin” ortaya çıkmıştır. Ekim 2011’de ise şifreleme metodu olarak  Scrypt (parola tabanlı anahtar türetme fonksiyonu)kullanarak ortaya çıkan “Litecoin” kullanıma sunulmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Anoncoin, Darkcoin, Counterparty, Nextcoin, Dogecoin, Bitshares, Ripple ve Ethereum gibi yüzlerce altcoin ortaya çıkmıştır ve her gün yeni altcoinler piyasaya girmektedir.

Altcoinlerin ortaya çıkmasının temel nedeni Bitcoin’ e olan ilginin artmasıyla birlikte Bitcoin çıkarmanın maliyetinin ve zorluğunun artmasıdır. Bu nedenden ötürü farklı bir algoritma yapısına sahip Bitcoin’ den farklı altcoinler devreye girmiştir. Şuan da 600’ den fazla altcoin bulunmaktadır.

Kripto Paranın Geleceği

2017 yılında bitcoin fiyatlarının yükselmesiyle birlikte bitcoine büyük bir ilgi patlaması sebep olmuştur ve bitcoin toplumda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bitcoinlerin bu kadar yaygın kullanılması, teknolojilik devrimlerin hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasından da kaynaklanmaktadır.

2017 yılında bitcoinin fiyatının yükselmesi, diğer kripto paraların da gelişim sürecine ön ayak olmuştur. Hatta bu gelişim sürecinin bu kadar ileri seviyede olması kimse tarafından tahmin edilemiyordu. Özellikle de günümüzde kripto para piyasası çok canlı bir şekilde devamlılığını sürdürmektedir.

Kripto para piyasasının geleceği ile ilgili olarak da ortaya birçok farklı teori atılmaktadır. Bu teorilerin bazılarının gerçekleşmesi durumunda ise parasal sistemi kökünden değiştirebilecek bir alana doğru gidecek olabiliriz. Çünkü daha şimdiden bankacılık sektöründe bile bir takım değişikliklere gidilmeye başlandı ve bana kalırsa ilerleyen dönemlerde bu değişiklikler daha da çok artmaya başlayacaktır.

Günümüzde birçok ülkede nakit para kullanımı oldukça düşmeye başlamıştır. Özellikle, Danimarka ve İsveç’ de neredeyse peşin para kullanma devri kapanmış durumdadır. Dünya genelinde para transferlerinin büyük bir kısmı banka kartı sistemiyle yapılmaktadır. Bu gelişmelerden yola çıkacak olursak; bana kalırsa gelecekte yeni nesiller arasında dijital paranın kullanımı daha da yaygınlaşacaktır hatta sadece dijital para bile kullanabilirler. Bazı bankalar bile şuan da elektronik ödeme sistemlerinin yerini yavaş yavaş kripto para birimleri ile Blockchain sistemine bırakmaya başlıyor.

Son 2 yılda daha fazla ön plana çıkan Litecoin, Ethereum, Ripple ve Dash gibi birçok kripto para birimlerinin kripto borsalarındaki işlem hacimleri hızlı bir şekilde artmaktadır ve piyasa değerleri gerçekten de şuan küçümsenmeyecek durumdadır.

Yukarıda bahsettiğim tüm durumlara bakacak olursak; özetle Kripto paraların gelecekte de yaygın olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Fakat burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Bu kadar hızlı gelişim sonrası ortaya bir düzensizlik durumu çıkabilir ve Kripto paralar değer kaybetmeye başlayabilir. Tabi bu bana kalırsa küçük bir ihtimal, ancak bunları da gözardı etmemeliyiz. Bu yüzden Kripto paralara yatırım yaparken dikkatli davranmalısınız. Çünkü herhangi bir negatif durumda tüm yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz.

Yazımın burada sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı ve bilgi sahibi olacağınız bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda sizlere ilk kripto para olan bitcoinden bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.