Bazen hayatımızı etkileyen altın kurallara ya bir kitapta ya da bir filmde rastlarız. Benim hayatımda önemli değişimlere sebep olan filmlerden biridir “3 idiots”. Lise hayatım boyunca sınavlar önümde aşılması çok zor olan bir dağ gibi dururdu. Her zaman korkaklık yapıp hiçbir şeyi başaramayacağıma inanırdım ve hep gelecekte de bir şey başaramamaktan korkardım ama filmi izledikten sonra bu düşüncemi tamamen aklımdan sildim. Sınavlar zor olabilirdi ama her şey yolundaydı ve ben başaracaktım.

3-idiots-film-analizi-1

3 idiots mühendislik fakültesinde okuyan 3 arkadaşın hayatını anlatan bir  Rakumar Hirani  filmidir. Hirani, eğitim sistemini Bollywood tarzında sorguluyor.

Aamir Khan ve diğer iki tane ahmak diye nitelendirilen genç arkadaşları filmde 3 ayrı insan modelinin nasıl uyum içinde, eğlenceli, hayat dolu olabileceğini duygusallık, komedi, yaşamda karşılaşılan ailevi ve çevredeki etkileri içerisinde öyle güzel işlemişler ki filmin 3 saat olduğunu hissetmiyorsunuz bile filme dalıp gidiyorsunuz. Günümüz dizi ve filmlerinde ender rastlanan eğitici, öğretici, eğlenceli ve her yaşa hitap eden böylesine kaliteli bir filme ister istemez geri dönüşlerde artıyor.

Film 2009 yılında vizyona girmiş ve tam olarak 19 ödül alıp Bollywood sinemasında önemli bir yere yerleşmiştir.

 3-idiots-film-analizi-2

Filmde başrol oyuncusu olan Aamir Khan tüm zorluklara rağmen eğitimine ara vermiyor ve “önemli olanın teorik bilgi değil pratiğe dökülmüş bilgidir siz kalbinizi ferah tutun her şey yolunda” mesajıyla eğitim şeklinin nasıl olması gerektiğini gözler önüne seriyor.

3-idiots-film-analizi-3

Üniversite neydi sadece meslek hayatından önceki son eğitim dönemi mi? Hayır, asla. Üniversite dostlukların kurulacağı, öğrenmenin kitapta, defterde olanı ezberlemek değil de onu yorumlayabilip icraate geçirileceği, karşılaşılan sorunlara çözüm bulunabileceği eğitim hayatının en güzide olduğu dönemdi… İşte filmde de asıl verilmek istenen mesaj buydu.

3-idiots-film-analizi-4

İçerik olarak sadece üniversite öğrencilerini ve ailelerini anlatsa da izlediğiniz zaman kendinize ve hayatınıza dair parçalar bulacaksınız. “Industryolog Akademi” olarak izlemenizi şiddetle tavsiye eder keyifli seyirler dileriz…

3-idiots-film-analizi-5

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim