Bir E-Ticaret Devi: Amazon

Merhabalar, Bu yazımda sizlere bir e-ticaret devi olan Amazon’dan bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Amazon dan bahsetmeden önce B2C kavramına bakacak olursak;

B2C(Business to Consumer) İşletmeden tüketiciye ticaret yapılan bir e-ticaret modelidir. B2C’de fiyatlar, ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Bugün oldukça sık kullanmakta olduğumuz alışveriş siteleri örnek verilebilir: amazon.com bunlardan birisidir. B2C’den farklı e-ticaret modellerine Reyhanın yazısından bakabilirsiniz.

Amazon ile devam edelim,

Amazon.com, Temmuz 1995’te sanal kapılarını açtı. O tarihten bu yana, perakendeci 160 ülkede milyonlarca müşteriye hizmet vermiş ve web sitesinde saniyede 20 doların üzerinde ciro elde etmiştir. Birçok kişi amazon.com’u internetin “altın çocuğu” olarak görüyor. İlk olarak kitap satışı olarak başlanılan sitede kısa zaman da birçok alanda satışlar yapılmaya başlandı. Amazon’un yol gösterici felsefesi, müşterilerine üstün hizmet sunmaktır. Amazon.com’un her çalışanı müşteri hizmetlerinde çalışmaktadır.İki yılda bir her çalışanın müşteri hizmetlerinde çalışması gerekiyor. Bu uygulamaya CEO da dahil. Amaç tüm çalışanların müşteri hizmetleri sürecini anlamalarına yardımcı olmaktır.

Amazon, önceden sadece internetten kitap satışı yapılabilen bir yerdi daha sonradan harekete geçerek akla gelebilecek her şeyin satın alınabildiği bir yer haline geldi. Slice Intelligence‘ın Şubat ayında yayımladığı bir rapora göre 2016 yılında ABD’deki çevrimiçi satışların yüzde 43’ü Amazon üzerinden yapıldı. 2013’te verilerin bulunduğu bir rapora göre, Amazon günde 1,6 milyon paket gönderiyor.

Siz bu yazıyı okurken Amazon’un yaptığı satış miktarını hayal edebiliyor musunuz? Amazon, saniyede 306 satış gerçekleştiriyor.

 

 Amazon depolarında 45 bin robot kullanılıyor.Amazon, siparişlerin depolardan zamanında çıkmasını sağlayabilmek için otonom robotlar çalıştırıyor. 2016 yılından önce robotların sayısı 30 bin iken, şu an 45 bin robot çalışıyor.

Altyapıya ve tedarik zinciri yönetimine yapılan bütün yatırımların toplamı karşılığını buldu ve Amazon’u ABD’deki diğer tüm satıcılardan daha değerli hale getirdi. Amazon’un 356 milyar dolarlık değeri, Wal-Mart, Target, BestBuy, Macy’s, Kohl’s, JCPenney ve Sears’ın toplamından daha fazla.

İlk önce bir kitap satışı ile başlayan serüven öyle bir hale geliyor ki şu anda sitede satılmayan bir şey yok bunların yanında insanların hayatını kolaylaştıracak adımlarda atan Amazon bir çok alanda yenilikçi fikirleri ile kendini geliştirmektedir.

Bunlardan bazıları Dash Button , Fresh Pickup ve AmazonGo gelin birlikte bu teknolojileri anlatan videoları izleyelim.

Dash Button

Fresh Pickup

AmazonGo

Bu yazımda amazon üzerinde durdum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.