Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere bizi teknoloji çağının en büyük icatlarından biri sayılan bilgisayarlarla tanıştıran dahi matematikçi Alan Turing ile tanıştırmak istiyorum.

Şuan bu yazıyı yazarken bile onu anıyoruz.

Sizi bekletmeden başlayayım.

Alan Turing, 23 Haziran 1912 yılında Londra’da doğmuştur. Daha küçük yaştayken öğretmenleri onun çok zeki, öğrenmeye ve bilgiye olan ilgisini özellikle de matematik konusunda çok yetenekli olduğunu keşfetmiş.

Böyle bir dahi keşfedilmese ne olurdu acaba?

Matematik ve kriptoloji yani şifre bilimi üzerine çalıştıktan sonra İngiliz Ordusu onu kriptoloji ekibine dahil etmişler. Alan bu görevi sürdürürken aynı zamanda yeni yöntemlerde geliştirmektedir. Enigma denilen cihaz tarafından üretilen şifreleri kırmaya yarayan Bombe adlı elektromekanik makine tasarlamıştır.

Turing’in yaptığı Bombe adlı makine.

 

BEN ROBOT DEĞİLİM

Bu arada Alan, Turing testi denilen ve bir makinenin akıllı sayılabilmesi için gereken standartları belirleyen bir deney tasarlar. Deneyin amacı makine karşısındaki deneğin görmeden iletişime geçtiği şeyin insan mı yoksa makine mi olduğunu tahmin etmesidir. Bu olay biraz tanıdık gelebilir. Hemen açıklıyorum. Günümüzde bizim de kullandığımız CHAPTCHA(Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) denilen bir uygulama işte bu deneyi bize açıkça anlatmaktadır. Hepimizin karşılaştığı bu görseller bize daha iyi açıklamaktadır.

Bu uygulama sayesinde internetteki kullanıcıların insan mı yoksa makine mi olduklarının anlaşılmasında önemli bir etken olmuştur. Şuan bizim dediğimiz teknoloji o zamanda Turing Makineleri diye anılıyordu.

Bu inanılmaz hikayeyi mükemmel bir şekilde anlatan bir filmi ısrarla öneririm. THE IMITATION GAME/ENİGMA bir devrin dehasını anlatmaktadır.

Sonuç olarak Turing bizlere paha biçilmez bir eser bıraktı. Bizlere düşen ise gelişen teknolojiyi takip ederek bu gelişmeleri yararımıza kullanmak ve geleceğe güzel eserler bırakmaktır. Umarım böyle olur. Keyifli okumalar 🙂 🙂