İnsanlar olarak düşünebilen ve belli yetilere sahip olan varlıklarız. Her zaman düşüncemizin doğru olduğunu savunup, başkasının buna karışmasına asla müsaade etmeyiz. Bu düşünce sistemimiz psikologlar tarafından, kronik kendi kendini değerlendirme yeteneksizliği olarak açıklanıyor. Bu varsayıma ise “Dunning-Kruger” varsayımı deniyor.

 Bizler sürekli bir şeyleri düşünüp sorgularız. Bunun en basit örneğini vermek gerekirse; iş yerimizdeki iş arkadaşlarımız. Belki de bizden üst seviyede olan biri. Her gördükçe “Nasıl bu pozisyonda olur?”, “Hala nasıl burada barındırılırlar?” diye düşünüp, hayıflanıyoruz. Hayatımızın her yerinde böyle sorguladığımız insanlar mutlaka oluyor. Bazı insanların kendi yetersizliklerini fark etmemeleri onlara bir avantaj olarak geri dönüyor aslında. Çünkü bu kişiler gerçekten iyi olduklarına inanıyorlar ve öne çıkmaktan, yaptıklarıyla gurur duymaktan sakınmıyorlar. Bunu hak olarak görüyorlar.

Farklı ve benzersiz bir şey yaptıklarını düşünseler de, hiç hoş olmayan hareketler sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla bu kişiler dikkat çekmiş ve incelenmeye açık bir hal almış durumda bulunuyorlar.

dunnig-kruger

Yukarda örneğini verdiğimiz durum, 1999 yılında Cornell Üniversitesi’nde bulunan David Danning ve Justin Kruger psikologları tarafından yapılan araştırmalarla açıklanmış ve araştırma sürecinde üniversiteden 45 öğrenci mercek altına alınmıştır. İnceleme sürecinde ise; öğrencilere çeşitli sorular sorarak bilgi dereceleri ölçülmüştür.

Soruları daha az bilen kişiler, daha çok soru bildiklerini ve başka bir zaman zarfında soruların tamamına yakınını cevaplayabileceklerini iddia etmişlerdi. Soruları daha çok bilen kişiler ise daha az soru cevapladıklarını söylemişlerdi. İnceleme bitip değerlendirme aşamasına geçildiği zaman; çok cevapladık diyenlerin; soruların %10’unu, az cevaplardık diyenlerin ise; %90’lık kısmı cevapladığı görülmüştü.

dunnig-kruger 2

Bu deney sonucunda psikologlar; bilgili olan kişilerin alçak gönüllü ve mütevazi olduğunu, az bilgili olanların ise cahil cesaretine sahip olup yetkin olmadığı gözlemledi. Bu gözlem sonucunda şu özellikler tespit edildi;

      * Niteliksiz insanlar, nitelikleri abartma eğilimindedir.

         *Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görmekten acizdirler.

      *Niteliksiz insanlar, ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

       *Eğer nitelikleri belli bir eğitim ile artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerini farkına varmaya başlarlar. Yukarda verilen araştırma sonuçlarını Darwin 19.yy’da fark etmiş ve şu sözlerle ifade etmiş;

“Cahillik, daha sıklıkla bilgiyi değil, güveni doğurur; ısrarla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini iddia edenler, çok bilenler değil, az bilenlerdir.”

 

Print Friendly, PDF & Email
Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim