Ali Demirkaya: Merhaba Banu Hanım. Sorularımıza başlayalım. Öncelikle BEST nedir, ne iş yapar, kuruluşu hangi tarihlere dayanır, özet bilgi alabilir miyiz?

Banu Uzunköprü: Öncelikle hoş geldiniz, BEST 1960’lı yılların ortalarından itibaren faaliyetlerini yürüten, on iki farklı Yırcalı Holding firmalarından en büyüğüdür.

 Yaklaşık 1200 çalışanımızla trafo üretimimize devam ediyoruz fakat sadece trafo dağıtım değil bunun dışında kuru ve güç trafo da yapıyoruz. Tüm trafo çeşitlerini üretebilen Türkiye ve Avrupa’daki tek firmayız diyebiliriz.

Funda Yılancı: Fabrika bünyesinde kaç mühendis çalışıyor, kaçı Endüstri Mühendisi ve bu Endüstri Mühendisleri’ nin fabrika içi faaliyetleri nelerdir?

Banu Uzunköprü: Bünyemizde 90’ı geçkin mühendis ile çalışmaktayız ve bunların 25’e yakını Endüstri Mühendisi’ dir. Sorunuzun bünyemizde Endüstri Mühendisleri ne iş yapar kısmına gelirsek; Endüstri Mühendislerimiz genelde üretim ve malzeme planlamada çalışmaktadır bunun yanında satın almada çalışan mühendislerimiz de mevcut.

Son çalışmalarımızda Endüstri Mühendislerimizi ARGE bünyesinde üretim ağında da bulunmalarını düşünüyoruz aslında ki zaten şuan 5S,KAIZEN gibi üretim süreç iyileştirme noktalarında yardımcı olan arkadaşlarımız da var.

Funda Yılancı: Peki BEST’te hangi kalite belgeleri mevcut durumda?

Banu Uzunköprü: BEST, kalite belgelerinin birçoğuna sahip bir firmadır. Şuan almaya uğraştığımız bilgi işlem kalite belgesi var onunla ilgileniyoruz.

Sevgi Dırmıkcı: Sizin için iş deneyimi hangi pozisyonlarda daha ön planda kalıyor?

Banu Uzunköprü: Sorumlu ve üstlü pozisyonlarda yani sorumlu yönetici ve müdür alımlarında iş deneyimi kavramı bizde önemli onun dışında önemi yok çünkü hangi firma adı altında hangi departmanda çalışırsa çalışsın bizim firmamıza geldiğinde herkes eşit başlar çünkü bizim firmamızın işini yeniden öğrenmesi gerekmektedir.

Sevgi Dırmıkcı: Yani bu demek oluyor ki dışarıdan sorumlu yönetici ve müdür transfer alabiliyorsunuz. Peki bu işyerindeki çalışanlarda motivasyon kaybına sebep olmuyor mu, sonuçta rotasyon dediğimiz kavram işyeri düzenleme ve çalışanlarda motivasyon değil midir bir anlamda? Ve bu konuda önlem alıyor musunuz?

Banu Uzunköprü: Bazı noktalarda evet motivasyon kaybı oluyor illa ki zaten biz öncelikler içimizde var olan yetenekleri kullanamaya dikkat ediyoruz bulamazsak dışarıdan transfere gidiyoruz. Önlem konusuna gelecek olursak tabi ki bir takım rotasyon uygulamalarımız oluyor bu ara bunu üzerine de çok yoğunlaşmış durumdayız.

Bazı arkadaşlarımızın hangi pozisyonda ne yapılması gerektiği konusunda bilinçlendirilmeye ihtiyacı olabiliyor ya da asıl bilgi ve yeteneğinin başka diğer pozisyonlarda açığa çıktığını görmeleri gerekebiliyor biz de bu gibi durumlarda iş rotasyonu ile iş değişimine başvuruyoruz.

Terfi durumlarında bazen motivasyon düşüklüğü yaşıyoruz ama onda da bazı standartlarımız var belirli yılı aşkın bizde çalışmış olması gerekiyor, performans notları var vs.

Ali Demirkaya: İş rotasyonu ile iş değiştirme uygulanırken ne gibi şartlar sunuyorsunuz çalışanlarınıza?

Banu Uzunköprü: Öncelikle kendi bölümlerinde en az 1 yılı aşkın süredir çalışıyor olmaları gerekiyor başka bir bölüme geçmek istenildiğinde. Bununla ilgili olarak rotasyon uygulaması isteyen arkadaşlarımıza yönelik formlarımız var öncelikle bu formu doldurup rotasyon talebinin gerekçesini öğreniyoruz. Örnek veriyorum yöneticisiyle problem yaşamış olabilir, sağlık nedenleri olabilir, kendini geliştirme konusu olabilir..Bu tarz sıkıntılardan haberdar olup öncelikle çalışılan bölümün yöneticisiyle görüşüyoruz insan kaynakları olarak daha sonra rotasyon uygulaması isteyen arkadaşımızla görüşüp bu değişimden beklentisini,değişim sonucu şirkete katmayı düşündüğü artı değerleri,şirketin ona katabileceklerini soruyoruz. Bakalım ücret artışı için mi istiyor rotasyon uygulamasını. Daha sonra geçeceği bölümün yöneticisiyle görüştürüyoruz arkadaşımızı geçebileceği olası tarih veya geçebiliritesini değerlendirip çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Ali Demirkaya: Anlaşıldığı üzere toplu bir rotasyon uygulanmıyor değil mi daha çok bireysel rotasyona başvuruluyor?

Banu Uzunköprü: Evet kesinlikle zaten toplu rotasyondan fazla bir verim alımı beklenemez.

Sevgi Dırmıkcı: Uygulanan rotasyonun belirli bir zamanı yok o zaman, belirli periyotlarla uygulanmıyor yani.

Banu Uzunköprü: Evet aynen öyle rotasyon uygulamalarımızda tek tarih iş değiştirmeye gittiğimiz çalışanımızın hangi tarihte yeni görevine başlayacağıdır.

Şunu da ekleyelim bu zamana kadar hiç zorunlu rotasyon yapmadık ki zaten bir yılın sonunda yöneticisine ve çalışanımıza form gönderiyoruz rotasyon faydalı oldu mu, sorun var mı, varsa çözüme yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Rotasyon sınırlamamız yoktur.

Ali Demirkaya: Rotasyon öncesi eğitimleriniz oluyor mu?

Banu Uzunköprü: Eğitim derken şöyle bir uygulamamız var;

İş değişiminin gerçekleştiği tarihten itibaren yaklaşık bir ay kadar sonra oryantasyon uyguluyoruz bu konu hakkında. Oryantasyon sonucunda eğitime ihtiyaç duyuluyorsa tabi ki adaptasyon süreci dediğimiz bir süreç sunuyoruz çalışanlarımıza.

 

Sevgi Dırmıkcı: Peki genel anlamda işte eğitim uyguluyor musunuz?

 

Banu Uzunköprü: Bu konu hakkında şunu söyleyebilirim;

Eğitim olanakları tanıyoruz arkadaşlarımıza. Pek fazla maddi olmasa da çalışma saatlerinde esneme, eğitim uygulama alanları gibi avantaj sağlıyoruz elbette.

Bunun dışında doktora ve yüksek lisans eğitimlerine destek veriyoruz.

Funda Yılancı: Peki eğitim sonucunda verimliliği test ediyor musunuz?

Banu Uzunköprü: Sizin için atanan iki görevli iş arkadaşlarımız değerlendiriyor eğitimlerimizi.

Ali Demirkaya: Rotasyon uygulamalarını standardize etmeniz yaklaşık hangi tarihe dayanıyor?

Banu Uzunköprü: Yaklaşık 1.5-2 yıldır kıvrımları gerçekten belirlenmiş bir rotasyon uyguluyoruz.

Funda Yılancı: Banu Hanım göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Röportajı Yapanlar

Ali Demirkaya

Funda Yılancı

Merve Bodur

Sevgi Dırmıkcı

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim