Başkalarının Gözünden Bir Siz: Pratfall Etkisi


Herkese merhabalar,

Bu yazımda “Pratfall etkisi” konusu ile karşınızdayım.

Ödül törenlerinde öyle anlar yaşanır ki, bu yaşananlar ödülden daha fazla öne çıkar. Örneğin Oscar Ödül Töreni diyince aklınıza ne geliyor? Ödüller, ünlüler veya sahne? Peki ya Oscar ödülünü almak için sahneye çıkarken düşen bir ünlü diyecek olsam aklınıza bir isim gelir mi? Bu şekilde söyleyince çoğu kişinin aklına gelen isim Jennifer Lawrence oluyor.

Jennifer Lawrence 2013 yılında Oscar töreninde yılın en iyi kadın oyuncusu ödülünü almak için sahneye çıkarken basamaklara takılıp düşmüştü. Ve bu olay o geceye damga vurmuştu.

Konuşmasını yaparken ne dediğini hatırlıyor musunuz? Lawrence kalkıp konuşmasını yapacağı sırada, salondakiler de ayağa kalkmış ve onu alkışlayarak cesaretlendirmeye çalışmışlardı. O da “ Orada düştüğüm için üzülmeyeyim diye beni ayakta alkışlıyorsunuz. Bu durum utanç verici ama teşekkür ederim.” demişti.

Bu Olayın Konuyla Ne İlgisi Var?

Pratfall etkisi, sevilen kişilerin yaptığı sakarlıkların, birtakım küçük yanlışların veya hataların başkalarının gözünde o kişiyi daha sevimli bir hale dönüştüren bir durumdur. Yani insanlar sizi hiçbir hatanız yokken değil ufak hatalarınız varken daha çok sever. Bu şekilde yapılmış bir hata, kabul edilebilir hale gelir ve insanların sizi anlayışla karşılamalarını hatta daha fazla sempati duymalarını sağlar.

Mesela arkadaşlarınızla yürürken ayağınız takıldığında ne tepki verdiğinizi düşünün. Eğer o anda gülüp iyi olduğunuzu belirtirseniz arkadaşlarınız da sizinle birlikte güler, sizinle dalga geçmeye bile başlar. Böylece  olay eğlenceli hale gelir. Ya da arkadaşlarınızla bir yerde otururken önünüzdeki bir bardağı düşürdüğünüzde ne olacağını düşünelim. Muhtemelen siz “ne yaptım ben” diye düşünüp utanırsınız. Ama  karşınızdaki kişiler bunun normal bir şey olduğunu hatta sizin sakar ve tatlı olduğunuzu belirten gözlerle bakıyorlarsa sakin olup gülmeye başlayın. Bu durum tam da Pratfall etkisini gözler önüne seriyor. Çünkü beynimiz, hiçbir hata yapmamaya çalışan bir kişiyi mükemmel gibi algılayıp ona karşı mesafe koyabiliyor. Bu nedenle hatalarına gülebilen, küçük bir olayı ciddiye almayıp kendisiyle barışık olan kişilerin hareketleri, çevresi tarafından samimi ve sevimli bulunuyor.

Konuşma yapmak için sahneye çıkan bir konuşmacı düşünün. Konuşmaya başlayacağı sırada heyecandan söyleyeceği şeyi unutuyor ve gülümseyerek bu durumu sizlere açıklıyor. O durumda ne yapardınız?

Çoğu kişi o anda o kişiyi daha sempatik görmeye başlar ve cesaretlendirmek için alkışlar. Bu durumu çoğu kez gözlemleme fırsatı yakaladım. İnsanlar o kişinin heyecanını anlar ve ona karşı sempati duyarlar. Bu tepki karşısında mutlu olan konuşmacının güveni de yerine gelir.

Bu Etki Herkese Karşı Aynı Şekilde Mi İşliyor?

Tabi ki hayır. Sevdiğimiz kişiler sakarlık yaptığında ona karşı hoş tavırlar sergileriz ama sevmediğimiz bir kişide bu durum tam tersi olur. Sevmediğimiz bir kişi bu tarz hareketler yaptığında onun hakkında kötü ve olumsuz şeyler düşünüyoruz ve zaten sevmiyordum gibi bir bakış açısı sergiliyoruz. Bu sebeple bu tip hataların kim tarafından yapıldığı da etkili olmuş oluyor.

Herkes hata yapabilir, bu çok normal bir durum. Önemli olan, yapılan her işte “ya hata yaparsam, ya insanlar beni eleştirirse” düşünceleri ile olaya yaklaşmaktan kaçınmaktır. Çünkü bunu yaptıkça hem kendinize olan güveninizi zedelersiniz hem hata yapmaya daha yatkın olursunuz hem de gelişime kapalı bir hale gelirsiniz. Her zaman her şeyi ciddiye almamak gerekir. Tabi ki olması gereken yerler vardır ama fazlası sizi olumsuz yönde etkiler.

Kendinizi kısıtlamayacağınız günler dileğiyle. Hoşça kalın.

Exit mobile version