Herkese Merhaba,

Günümüzde veri analizinin büyük çoğunluğu elle yapılmaktadır ve bu da çok fazla zaman almakta olup tam olarak doğru analizler yapılamamaktadır.

Veri analizi bütün toplu yaşamların, çalışmaların olduğu yerlerde çok büyük bir önem taşımaktadır.

Veri analizi işi karmaşıktır ve büyük verilerden bir sonuç elde etmek zordur. Bu karmaşıklık kısmen, verilerin web analizi, pazarlama sürümleri ve sosyal medya yayınları gibi bir dizi farklı kaynaktan toplanması gerektiğinden kaynaklanmaktadır.

Verilerin toplanması sadece ilk adımdır, aynı zamanda analist veya veri bilimcisi yararlı bilgiler elde etmeden önce organize ve rafine edilerek analize hazırlanmalıdır. Ve ne yazık ki verileri analiz etme işi tamamıyla  bilgisayar ortamına aktarılamamıştır bu da veri analistlerinin zamanının %80 ini almaktadır. Fakat yenilikçi teknoloji arttırılmış analitik sayesinde bu işlemlerin tamamı sanal ortama aktarılmış olacak.

Arttırılmış analitik nedir?

Arttırılmış analitik, veri analizini, veri paylaşımını ve iş zekasını geliştirmek için makine öğrenimi  ve doğal dil işlemenin (NLP) kullanılmasıdır.

Arttırılmış analitik için kapsayıcı bir kavram olan artırılmış zeka kavramı, araştırma şirketi Gartner tarafından “Yükselen Teknolojiler için Hype Cycle” 2017 baskısında tanıtıldı.

Arttırılmış analitik, verilerin ham veri kaynaklarından otomatik olarak alındığı, tarafsız bir şekilde temizlendiği ve analiz edildiği ve insanların anlayabileceği doğal dil işleme kullanılarak bir raporda iletildiği süreci açıklar.

Makine öğrenimi sayesinde, artırılmış analitik verilerdeki desenleri arar veya veri bilimcilerinin katılımı olmadan diğer değerli bilgileri keşfeder. Bu analiz daha sonra ekip üyeleri ile paylaşılabilir. Çıkan raporun veri analisti olmayan kişiler için anlaşılması kolay olduğundan, bir kuruluştaki bireylerin, makinenin verilerde gördüklerini yorumlaması için bir veri analistine ihtiyaç yoktur.

Makine öğrenimi ve NLP kullanımı, artırılmış analitik araçlarına verileri organik olarak anlama ve bunlarla etkileşim kurma ve değerli veya olağan dışı eğilimleri fark etme yeteneği verir.

Kurumlar veri madenciliği, veri yönetimi, iş süreçleri yönetimi, tedarik zinciri, müşteri yönetimi ve sosyal medya gibi bir çok alandan çeşitli veriler elde etmektedir.

Örnek vermek gerekirse;

İlk olarak, gelirinizin yıldan yıla % 20 azaldığını gösteren veriler var. Bunun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden önce cevaplanması gereken daha fazla soru vardır.

  • Pazarlama etkili olmadığı için mi?
  • Endüstrideki diğer kişiler de aynı şeyi yaşıyor mu?

Ürününüz veya satış personeliniz mi? Bunun gerçekten ne anlama geldiğini ortaya çıkarmak için daha derin bir dalış gereklidir. Bu daha derin dalış, birden fazla kaynaktan gelen bilgilere bakmanızı, verileri temizlemenizi ve analiz etmenizi, verilerden iç görüler bulmanızı ve daha sonra geliri artırmak için neler olması gerektiği konusunda kuruluşla iletişim kurmanızı gerektirir.

Analitiğin artırılmasından önce, işletmeler verileri anlamak için veri bilimcilerini veya analistleri işe almak zorundaydı.

Arttırılmış analitiklerin eklenmesiyle, işletmelerin verileri yorumlamak için bir veri bilimcisi tutması gerekmez. Arttırılmış analitik, verileri demokratikleştirir ve büyüklükleri ne olursa olsun tüm işletmelerin veri kaynaklarından doğru ve mantıklı bilgiler elde etmelerini sağlar.

Arttırılmış analitik, tüm işletmelerin veri odaklı olmasını kolaylaştırdı. Bunun anlamı veriler doğrultusunda alınan kararlar net, doğru ve insan menfaatinden sıyrılmış bir karar olacaktır.

Arttırılmış Analitiğin Geleneksel Veri Analizinden Farkı Nedir?

Sisteme daha fazla entegre yapay zeka ve makine öğrenme uygulamaları dahil ediliyor.

Daha az önyargılı kararlar alınabiliyor.

İlgili konuya daha çok odaklanarak farkındalık yaratılabiliyor.

Kullanıcıların verilerle etkileşime girmesine olanak sağlanıyor.

İç görülere göre hareket edilerek sonuç üretme hedefleniyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win