Herkese merhaba,

Günümüzde varlığını sürdüren küçük büyük birçok şirket var. Peki bu şirketlerin üretim faaliyetlerini nasıl sürdürdüğünü merak ettiğiniz oldu mu?

Bir sorunla karşılaştıklarında hangi yöntemi kullandıklarını ya da kalite anlayışlarını nasıl geliştirdiklerini? Bu yazı ile sizlere bu soruların cevabını vermeye ve 6 Sigma’yı anlatmaya çalışacağım. Keyifli okumalar.

Sigmanın kavram içerisinde neden yer aldığıyla başlayalım. Sigma; istatistikte bir değişkenlik ölçüsü olarak kullanılır. Bahsedilen bu sigma(σ) değeri, bir popülasyon içerisinde hesaplanan standart sapma değerini verir.

İfadeyi iş hayatına uyarlamaya çalıştığımızda ise şu sonuç ortaya çıkar: Kuruluş ya da firmanın proseslerinin değişkenliğini belirlemeye çalışan, hata sapmalarının ve kayıplarının ne derecede olduğunu gösteren bir ölçüdür. 6 Sigma’nın özüne indiğimizde Normal Dağılım’dan faydalanıldığını görürüz.

 6 Sigma bir kalite ve yönetim stratejisi olarak karşımıza çıkar. Şirketler süreç ve ürünlerini iyileştirebilmek için 6 Sigma’ya başvurur. Amacı prosesleri hatasız bir biçimde tamamlayabilmektir.

Operasyonlarda mükemmelliğin sağlanabilmesi için firma içerisinde gerçekleşen süreçlerin tanımlanması, ölçümlerinin yapılması, analizi ve iyileştirilmesi için kullanılır.

Üretim süreçlerini düşündüğümüz zaman hatasız olması bizim için çok büyük bir durummuş gibi geliyor. Kendi hayatımızda bile her şey iyi olsun diye çabalarken bizim engelleyemeyeceğimiz bir sorunla yaşadıklarımız farklı bir yöne evrilebiliyor.

İşte bu durumu işletmeler için ele aldığımızda mükemmellikle yürütülen süreçleri düşünebilmek ve sonrasında uygulayabilmek zor bir süreç olarak değerlendiriliyor ama hatasızlığa en yakın derecede bile olması o işletme için çok şey ifade ediyor. Ve her yönden kazanca olanak sağlıyor. 

Kendimizi ele alalım. Özellikle elektronik eşya alırken birçok kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Bir ürünü beğenip almaya karar verdiğimizde yeni sorular aklımıza geliyor. Acaba iyi midir, bir sorun çıkar mı?

Hepimizin başına gelmiştir. Aldığınız telefon ilk günden sorun çıkarmıştır. Yeni aldığınız bir bilgisayar bir hafta sonra çok fazla ısınmaya başlamıştır.

Örneğin telefon üreten bir firmanın süreçlerini ele alırsak, üretim süreci birçok kısımdan oluşur. Telefon ana kartları oluşturulduktan sonra belli aşamalardan geçer. Şebeke test cihazlarında wifi, bluetooth, GPS gibi kısımların testleri gerçekleştirilir. Sonra montaj bölümüne gönderilir. Yapılan işlemler belirli bir sıraya göre devam eder ve alıcısına kadar ulaşır.

Peki müşterinin almış olduğu telefonda herhangi bir sorun varsa o zaman ne olur? Örneğin şarj giriş yerinde bir problem varsa ve telefon şarj olmuyorsa ne yapılır? Müşteri ilk aldığında bu sorun gerçekleşmişse genelde yeni bir telefonla değiştirilir çünkü firmadan kaynaklanan bir sorundur.

İşte 6 Sigma’nın amacı bu sorunları ortadan kaldırarak hem üretim sürecinde kaliteyi artırmak hem de müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çekmektir. Bu şekilde firmaya olan güvenilirlik de artacaktır.

6σ ’nın yapmak istediği bir kalite oranı vardır. Bu kalite oranı üretimdeki hata paylarını bir milyonda 3.4 birim seviyesine indirmektir.

Fakat bu durum her firmaya aynı şekilde uyarlanamaz. Çünkü her firmanın ihtiyaçları, üretim durumları ve süreçleri, yönetim ve üretim stratejileri farklıdır. Bu sebeple işletmeler 1σ, 2σ, 3σ, .., 6σ gibi teknikler kullanılır.

Kullanılan bu tekniklere göre de kusur sayıları değişiklik gösterir. Ama eğer kurumsal bir firma işin içindeyse kullanması gereken tekniğin 3σ ‘nın üzerinde olması istenir.

Sigma düzeyi arttıkça daha az sayıda hata gerçekleşir.

Neden Bir Milyondaki Hata Sayısına(DPMO) Bakılır?

Bir milyon fırsattaki hata sayısı, 6 Sigma metriği olarak geçer. Bir milyon çıktı içerisindeki hatalı ürün sayısı hesaplanır. Ve DPMO’nun 3,4’ten düşük olması için çalışmalar başlatılır.

DPMO = ( 1000.000 x Hatalı Ürün Sayısı ) / Üretim Miktarı

ile belirlenir. Bu oranın kullanılması kusurların karşılaştırılmasını pratikleştirir.

6 Sigma Yanlış Biliniyor

6 sigmayı tanımlayabilmek ya da süreçlere uygulayabilmek her zaman kolay olmuyor çünkü yanlış anlaşılmalara müsait bir durum.

Bazı firmalar sadece satışı yapılacak ürünün kontrol altına alınması olarak değerlendiriyor. Ya da bütün işlemleri tamamlanmış ürünün sadece müşteriye gönderilmeden önce kontrol edilmesi olarak algılıyor. Oysaki durum sanıldığından çok farklı.

6 sigmayı zorunlu bir neden olarak görmeyi bırakmak gerekiyor. Çünkü gözde büyütüldükçe zorunlu bir işi zorla yapıyor gibi gelir insana. Bunun yerine işleri kolaylaştıran ve kaliteyi artıran yönlerine odaklanmak ve bunu hayatın ve sürecin bütün aşamalarına yedirebilmek yeterli gelir.

6 sigma ile;

  • Maliyetler düşer ve müşteri memnuniyeti artar.
  • Rekabet gücü artar.
  • Süreç performansı gelişir ve hatalarda azalma meydana gelir.
  • Çevrim süreleri düşer.
  • Kayıplar en aza indirilir.
  • Üretim maliyetleri %10- %40 arasında düşer. Ürün maliyetleri ise %10 ile %25 arasında azalır.
  • Firmanın hedefleri net bir şekilde belirlenir ve stratejik iyileştirmeler sağlanır.
  • Müşterilere odaklanarak süreç yönetimlerini geliştirir.

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 Sigma uygulama kararları hemen verilebilen bir karar değildir. Firmanın veya kurumun kalite standartlarına bağlı olan bir faaliyettir ve dikkatli bir şekilde araştırma yaparak uygun bir şekilde uygulanması gerekir. Bu sebeple alınacak olan değişim kararı önemli bir adımdır. 

Üst kademede yer alan yöneticiler maliyetleri artıracağını ya da uygulanmasının mümkün olmayacağını düşündüğü gerekçesiyle kabul etmek istemeyebilirler. Değişimin neler getireceğini detaylı bir şekilde açıklayabilmek bu bakımdan önemli ve gereklidir.

Uygulanmasına karar verildikten sonra değişim her kademede olmalıdır; en üst kademedeki yöneticileri de en alt kademede yer alan personelleri de kapsamalıdır ki gereken önem verilip amacına ulaşılabilsin.

Örneğin bazı şirketler alışma durumunu daha kısa süreye yaymak ve zaman kaybetmeden bilinçlenmek adına 6 Sigma eğitimleri düzenlemektedirler.

6 Sigma Uygulayan Bazı Firmalar

6 Sigma’yı uygulayan ilk firma Motorola’dır. Yaptığı çalışmalarla başarılı olmuştur. 6σ uygulayarak milyar dolarlık tasarruflar elde etmiştir.

General Electric, şirketin hedeflerine bu teknikleri uygulamıştır. 6σ eğitimlerine 400 milyon dolar harcamıştır ama yaptığı 6σ projeleri sonucunda bu durum şirkete 600 milyon dolar kazanç sağlamıştır.

American Express bu sayede plastik emisyon faaliyetlerini geliştirme imkanı bulmuştur.

Bu firmaların dışında Ford, Nokia, Jaguar, Shell, Sony, Hyundai gibi firmalar da 6σ uygulamıştır.

Türkiye’de ise 1990’lı yıllarda ilk örnekler görülmeye başlanmıştır. Arçelik, TEI, Borusan Holding ve Kordsa bu konunun öncüleri olmuşlardır. TEI, kâr oranlarının arttığını ve verimlilikte yükselişin meydana geldiğini belirtmiştir.

Kaliteyi iyileştirerek verimliliği artırmak ve süreçleri düzenlemek uzun bir süreçtir. Ama uygulandıktan bir süre sonra getirileri daha büyük olacaktır. İyi bir şekilde uygulanırsa ilerleyen süreçlerde devamlılık sağlayan bir kârâ dönüşecektir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..