5 Adımda Etkin Bir Dinleyici Olmak

Merhaba bu yazımda 5 adımda etkin bir dinleyici olmak hakkında yazacağım. İletişimin temel iki unsuru konuşma ve dinlemedir. Ne yazık ki çoğumuz isin konuşma kısmını iyi beceririz ama dinleme konusunda kötüyüzdür. Halbuki Atalarımız ne güzel  “bir söyle on dinle” diyerek dinlemenin önemine değinmişler. Etkin dinleme sadece dinlemek olmayıp, karşıdakini anlamak, onun değerlerini benimsemek ve onun düşüncelerine değer verdiğimizi hissettirmektir. Doğru iletişimin altın anahtarı ise, etkin dinlemek.  Peki, ama ne kadar doğru dinliyoruz?

Dinlemeyle ilgili yapılan araştırmalar diyor ki; birçoğumuz söylenenlerin yaklaşık olarak yüzde 50′sini anlıyor, değerlendiriyor ve aklında tutuyor. İki gün sonra ise bunların sadece yarısını hatırlıyoruz. Yani sonuç olarak söylenenlerin sadece yüzde 25′ini akılda tutuyoruz. Hal böyle iken nasıl daha iyi bir dinleyici olunur size 5 adımda anlatmaya çalışacağım.

Dikkatinizi dağıtan nesnelerden kurtulun

Karşıdakini dinlemeye başlamadan önce yapmamız gereken ilk iştir. Dinlemeye başlamadan önce dikkatimizi dağıtacak olan tüm nesnelere bir kenara koymalıyız. Bir kenara koymalıyız ki karşıdakine verdiğimiz değeri gösterebilelim ve ortaya sağlıklı bir iletişim çıksın. Tabi bu her zaman olacak bir durum değildir. Bazen çok önemli ve halletmemiz gereken işlerimiz olabiliyor. Böyle bir durumda güzel bir dille konuşmayı daha uygun bir zamana ertelemeyi teklif edebiliriz.

Odaklanmaya çalışın

Birinci adımda dikkatimizi dağıtacak olan nesnelerden kurtulmuştuk. Bu adımda ise zihnimizi dağıtan düşüncelerden kurtulup dikkatimizi konuşan kişiye vermeliyiz. Bu noktada göz teması da çok önemlidir. Çünkü kuracağımız göz teması sayesinde uzaklara dalıp gitmekten kurtuluruz ve dikkatimizin dağılmasını engelleriz. Konuşma sırasında da karşıdakinin lafını bölmemeye çalışmalıyız. Ancak konuşma bittikten sonra, konu netleşince yorumlamaya başlayabiliriz.

Hemen yorum yapmaya çalışmayın

Bazı insanlar karşıdakini dinlerken hemen soruna çözüm bulmaya çalışır ve karşıdakinin konuşması bitmeden konuşmaya, yorum yapmaya başlar. Eğer karşıdaki kişinin bir konuda tavsiyeye ihtiyacı varsa, konuşmasının bitmesini beklemeli ve konuşma bittikten sonra düşünmek için kendimize biraz zaman tanımalıyız. Karşıdakinin sözünü kesmeyip sonuna kadar dinleyince konunun daha net anlaşıldığını ve daha iyi yorum yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

 

Anlamlı sorular sorun

Öncelikle savunma yapmaktan veya birilerini savunmaktan kaçının. Karşıdakini daha iyi anlayabilmek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için anlamlı sorular sorun. Soru sormanın bir güzel tarafı da karşıdakini dinlediğinizin göstergesidir. Aksi takdirde sessizce dinlediğinizde karşıdakinde “ben duvara mı konuşuyorum” hissi uyandırabilirsiniz ki bu hiç hoş değildir. Ayrıca etkin bir dinlemenin en iyi yolu soru sormaktan geçer.

“Söylenen sözün etkisi insanların nasıl konuştuklarından çok
nasıl dinlediklerine bağlıdır. ” (Ralph G. Nichols)

Asıl mesajı yakalayın

Burada anlatmak istediğimiz mesaj içindeki mesajı alabilmektir. Yani karşıdaki size birçok şey anlatabilir ama asıl söylemek istediklerini yakalayabilmek çok önemlidir. Yani etkin bir dinleyici olmak istiyorsanız kelimelerin ardındaki asıl mesajı yakalayabilmelisiniz. Bu nedenle karşınızdaki kişinin söylemediklerine de odaklanmalı, oradaki mesajları da almalı ve ona göre sorular sorulup yorum yapılmalıdır.

Son olarak şunları diyebiliriz; etkin dinleme becerisi yüksek bireyler olduğumuzda problemleri daha iyi karşılayabilecek, daha sağlıklı ve doğru kararlar alabilecek, daha sağlam adımlar atabileceğimizi ve ilişkilerimizi daha iyi zeminlere oturtabiliriz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

 

 

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz