pyazi-thumbnail-resmi

Yazmak Kolay Mı?

Kaç kitap okumam gerek bir kitap yazmam için? Her yazma eyleminin ürünü illa ki bir kitap veya dergi mi olmalıdır? Hiç çıkarım olmadan düşündüklerimi bir kaç sayfalık bir yazıya dökmekten ne kaybederim ki? Ama hayır, o kadar kolay değil! Insanların yıllarını verdiği bir işe burnumu sokamam. Bırak bu işi bilenler yapsın. Kimseyi “mağdur” etme.
Işte yaşadığım bir iç tartışmanın ürünleri. Burada çalışmam için ilk (ve son oldu) teklif geldiğinde elim ayağım birbirine dolaşmıştı. “Hadi oradan ne yazacağım, daha neyim ki o insanlarla birlikte benimde yazılarım yayınlansın” gibisinden hakaretler içeren cümleler falan derken kabul ettim tabi. Yazacağım abi dedim. Benimde ne zamandır düşündüğüm ama her zaman olduğu gibi “yapacağım ama henüz hazır değilim şimdi olmaz” diyerek ertelediğim bir şeydi. Dürüst olmak gerekirse benim planlarımda başkalarıyla paylaşmak yoktu. Kendi çapımda yazıp düşüncelerimi somut bir hale getirecektim o kadar. Ama şimdi karşıma düşündüğümden çok farklı bir durum çıkmıştı. O yüzden tereddüt etmiştim. Hata yapmaktan korkuyordum. Yanlış anlaşılmaktan korkuyordum. Ama kabul etmiştik bir kere, çok çalışıp mahcup olmamaktan başka bir seçeneğim kalmamıştı.

yazi-thumbnail-resmi
Peki ne yazacaktım burada. Endüstri Mühendisliği okuyordum ama ilgi alanlarım çok farklıydı. Felsefe, sosyoloji, iktisat konuşmayı bunlar üzerine kafa yormayı seviyordum. Genç neslin özellikle de mühendis adaylarının genellikle haz almadığı konulardı. Bir sorun daha çıkmıştı karşıma ya da ben büyütüyordum her şeyi. Ama kararımı vermiştim.

Kaybedeceğim ne vardı ki? Bunu anımsadığımda üzülsem mi sevinsem mi bilemedim ama şimdilik beni yeterince motive etmişti. İnsanlara daha doğrusu insanlığa hizmet etmeyi, bir şeyler kazandırmayı çok istiyordum ve bu benim karşıma çıkan ilk fırsattı. Fikirlerimi başkalarıyla paylaşacak, belli mi olur belki bir kişiye de olsa yararım dokanacaktı.

Ne olursa olsun, hangi konuda olursa olsun yazacaktım. Aklımdan, kalbimden geçenleri, hislerimi, coşkularımı paylaşacaktım. Kaçıramazdım bu fırsatı.

yazi-thumbnail-resmi1
Tevafuk ya daha yeni okuduğum bir kitapta da tam bundan bahsediyordu. Salt okuma yapmanın, sürekli dışardan fikir almanın düşünmeyi körleştirdiğini, zamanı gelince kendi düşüncelerimizi de ete kemiğe büründürmemiz gerektiğini söylüyordu yazar. Kolları sıvayıp işe koyulmamın zamanı gelmişti yani.

Ama nasıl başlamam gerektiği hakkında bir fikrim yoktu. Ne yapmalıydım, ne yazmalıydım, nereden başlamalıydım bilmiyordum. Örnek yazılar incele dedi arkadaşım lakin başka bir insanın kullandığı kalıba girmeyi istemiyordum. Bu benim yazım olacaksa her şeyi ile bana ait olmalıydı. Bende yeni olmanın verdiği duyguyla bu ilk yazımı buraya geliş hikayeme ayırdım.

creative-writing-diploma-course-p56-165_zoom-2
Iyice havaya girince klavyenin başına geçip başladım tuşlara basmaya. Yazdıkça kendime sorduğum soruların da cevabı geliyordu tek tek.
Yapmam gereken sürekli ertelemeyi bırakıp başlamakmış sadece. Sadece küçük bir reaksiyonmuş meğer bana lazım olan. O reaksiyonda gerçekleşmişti artık.

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Mehmet Ali Kurtulmuş

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendislliği
İlgi alanları; İktisat, Felsefe, Sosyoloji ve Öğrenen Organizasyonlar

 • Rabia arı

  çok anlamlı bir yazı olmuş, başlangıç yapamayan kişilere güzel bir örnek olabilirsiniz. tebrik ederim.

 • Pingback: Hayatın İçinde Endüstri Mühendisliği - Industryolog()

 • İlker Mert Akbulut

  Kardeşim bahsettiğin gibi yazmak gerçekten zor iş emek ister yürek ister sende bunu çok güzel başarmışsın emeğine yüreğine sağlık hayırlı uğurlu olsun 🙂

 • Serkan Çıngıloğlu

  Besmele var bide başlamak için 😉 şaka bir yana cesur arkadaşlarımızı tebrik ederim. Şimdiden hayırlı olsun M.Ali. İnsan yorum atarken bile çekiniyor

  • Mehmet Ali Kurtulmuş

   çekinme yoldaş eleştirilerinize ihtiyacımız var daha kaliteli hizmet için.

 • Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bir işe başlamanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkması beni mutlu etti. Umarım bu yazı yeni yazarlara umut olur 🙂

  • Mehmet Ali Kurtulmuş

   İnşallah kardeşim, umarım yararı dokunur 🙂