2018 İçin Öngörülen Dijital Pazarlama Trendleri

Herkese merhabalar;

Şimdiye kadar elimden geldiğince dijital pazarlamanın ne olduğunu ve tekniklerini anlatmaya çalıştım. Az ya da çok dijital pazarlamanın önemi hakkında hepimizin bir fikri oluşmuştur. Bu yazımda ise şirketlerin 2018 yılı için planladıkları ve öngördükleri dijital pazarlama trendlerinden bahsedeceğim.

Geçtiğimiz ay, çeşitli sektördeki ve alanlardaki şirketlerin 2018 tahminlerine yönelik birçok rapor paylaşıldı. Bunlardan biri Ascend2 isimli araştırmaya dayalı pazarlama firmasına ait. Ascend2 dijital pazarlama alanındaki 2018 için tahminlerinin yer aldığı bir araştırma raporu hazırladı. Bu rapor aralık ayı içerisinde toplamda 217 pazarlama firmasının katıldığı bir araştırma sonucunda elde edildi.

Elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan firmaların %93’ü, 2018 yılında dijital pazarlama alanında daha fazla harcama yapmayı planladıklarını belirtti. Firmalardan %52’si yeni yılda dijital pazarlama bütçelerinin az bir miktar artmasını beklediklerini belirtirken, %41’i ise dijital pazarlama bütçelerinin önemli ölçüde artmasını beklediklerini ifade etti. Büyük çoğunluk dijital pazarlamaya ayrılacak bütçenin artacağını düşünürken, %7 lik bir kısım ise 2018 yılında dijital pazarlama bütçelerinin azalmasını beklediklerini belirtti.

 

Araştırma raporunun ikinci kısmında ise 2018 yılı için değerlendirilen dijital pazarlama teknikleri bulunmakta. Katılımcı şirketlerin %18’i, bu yıl en etkili dijital pazarlama tekniğinin sosyal medya pazarlaması olacağını düşünürken, %17’si içeri pazarlaması olacağını savundu. Sosyal medya ve içerik pazarlamasından sonra en çok oy alan dijital pazarlama teknikleri ise sırasıyla pazarlama teknolojisi, arama motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlaması, arama, sosyal reklamlar ve veri yönetimidir.

 

Son kısımda ise şirketlerin yaptığı geri dönüşlere göre, bahsedilen dijital pazarlama tekniklerinin içinde uygulanması en zor olanlar veri yönetimi ve pazarlama teknolojisi olacağı yönünde. Üzerinde oldukça durulan veri yönetimini ve pazarlama teknolojisini gelecek yazılarımda detaylıca inceleyeceğiz. Bakalım 2018 yılında kullanılacak diijital pazarlama teknikleri, öngörüleri ne kadar doğru çıkartacak.

Bahsetmemi istediğiniz konuları ve yorumlarınızı bana iletebilirsiniz. Görüşmek üzere…