rukiye betül dinç

E – ticaret pazarının yıllar geçtikçe hem Dünya da hem de Türkiye de gelişiyor olmasına rağmen artık bu pazarda kalıcı bir yer edinmek zorlaşıyor. Tüketicilerin talepleri ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden e ticaret siteleri rekabette bir adım öne çıksa da sektörün trendlerini takip ederek alanında daha başarılı ve lider konumunda olmak sürekli olarak pazarı takip etmekten geçiyor. Peki bu seneki pazarlama trendleri neler? Bu yazımda hep beraber inceleyelim.

  • İnteraktif İçerik

Okuduğunuz içeriğin altında etkileşimde bulunabileceğiniz içeriğin olması artık daha popüler olmaya başladı. Örneğin BuzzFeed’ in “Which TV Show Apartment Would You Live In?” konulu testi okuyucuları pasif olarak bırakmak yerine aktif olarak katılmalarını sağlıyor. İnteraktif içerik değerlendirmeler anketler bilgi grafikleri ve yarışmalar içerebiliyor.

  • Etkili Pazarlama

Ürününüzü satarken bir reklamdan daha etkili olan nedir? Sevimli bir sosyal medya kişiliği, ürününüz hakkında hayranlarına ve takipçilerine anlatmakla pazarlamayı arttırmaktadır. Tüketici hayranı oldukları kişilerin önerilerine güvenirler ve sosyal medya mesajı veya reklamı aracığıyla bu güven aktarılır.

  • Video Reklamcılığı ve Canlı Yayın

Her gün 5 milyardan fazla videonun izlendiği, ayda 900 milyon saatten fazla videonun tüketildiği Youtube, e-ticaret firmaları tarafından daha önce keşfedilmişti.  Youtube için video reklamcılığın en önemli merkezlerinden biri demek yanlış olmaz. Ayrıca Facebook da günde 8 milyarlık video görüntüleme hacmine sahip. Bu iki platformun sunduğu canlı yayın video özelliği ise son zamanların yükselen değeri ve 2017’nin trendi konumunda.

Hem masaüstü bilgisayarlar hem de mobil cihazlarda en çok rağbet gören bu iki platformda takipçilere ya da abonelere yapılacak canlı yayınlar aracılığıyla ürün ve hizmetlerin ya da uygulamaların tanıtılması, e-ticaretin 2017’de en önemli dayanaklarından biri olacak.

  • Chatbotlar

Harika bir örnek, kullanıcılara haber güncellemeleri, kişiselleştirilmiş yanıtlar ve daha fazlasını sağlayan bot programlarına önemli miktarda kaynak yatıran devasa Facebook’dur. Bir insandan mı yoksa bottan mı bahsediyorsun? Eğer söyleyemiyorsanız, bot amaçlandığı gibi çalışıyor demektir.

  • Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal gerçeklik kavramının altının daha fazla doldurulması ile e-ticaret anlayışında da farklılıklar başladı. Örneğin 2016’daki en önemli olaylardan biri artırılmış gerçeklik sayesinde mobil cihazlardan sokaklarda Pokemon yakalamaktı. Veya bir katalogda görülen kare kodun okutulmasıyla ekrana baktığınız ürünün gelmesi gibi benzeri uygulamalar yakın geleceğin önemli trendleri arasında gösteriliyor.

  • Sosyal Medya “Satın Al” Butonları

Satın alma işleminin üçüncü taraf bir sitede gerçekleşmesine gerek kalmadığı bir çağa geçiyoruz. Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinde karşılaştığımız satın al butonu hızla kullanım alanını genişletiyor.

E-ticaret sitesi ile sosyal medya kanallarının entegrasyonunu sağlayan bu buton, sosyal mecralarda takipçi sayısı arttıkça satış hacminin de yükseleceğine işaret ediyor. 2017’de e-ticaret firmaları ile kullanıcıları daha da yakınlaştıracağı düşünülen bu buton, online alışverişe yeni bir soluk kazandıracak.

  • Embrace The IOT

Sütünüz azaldıkça sizi bilgilendiren ve size hemen bir sipariş verme seçeneği sunan bir buzdolabı nasıl olur?

Günlük hayatta kullandığımız nesneler internete bağlanmaya başlıyor ve bu yaklaşım, markalar ve pazarlamacılar için tüketicilerin gündelik hayatlarıyla bütünleşmelerine olanak sağlıyor.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz