Merhaba herkese.
Bu yazımda sizlere XML de kök elementi anlatmaya çalışacağım.

İyi biçimli bir XML dosyası oluşturabilmek için kök elemana ihtiyaç vardır. 


Nedir Kök Eleman?


Bildiğimiz gibi XML belgeleri elementlerden oluşuyordu.Element ne diye soran arkadaşım XML Öğreniyorum 2 Kurallar 1 (Tag Ve Element Kavramı) dersimizi okuyabilir.

Bir XML dosyasının well-formed olabilmesi için ise bir kök elemente ihtiyaç duyar. Ne dediğimizi açacak olursak. 

Mesela şöyle bir XML belgesi oluşturalım.

 
Bu şekilde tek bir element bir XML dosyası oluştursak bu XML dosyası well-formed dır ve hata almayız. Ama biz gerçek bir XML dosyası oluşturmak istersek işte o zaman hiç bir zaman tek element işimizi görmez birden fazla element yazarak belgemizi oluşturmak zorunda kalacağız. Şimdi bunu bir inceleyelim az önceki dosyamıza birde soyadımızı yazabileceğimiz bir element ekleyelim.
Gördüğümüz gibi istediğimiz XML dosyasını elde edemedik.

işte birden fazla elementi XML belgemize dahil edebilmek için yazacağımız tüm elementleri içine alacak bir kök(root) elemente ihtiyacımız var. Bunun nasıl olacağını yine örneğimiz üzerinde gösterelim.
Gördüğümüz istediğimiz belgemizi oluşturabildik. Burada gördüğümüz gibi <bilgiler> </bilgiler> elementleri tüm elementleri içine alan bir kök(root) elementimiz olmuştur. Tüm elementleri içine alması bakımından tek elementtir.

Son olarak şunuda söyleyip bitirelim. Elementler içinde elementleri o elementlerde içlerinde farklı elementleri barındırabilir bu böyle devam eder gider buna yuvalanma diyoruz. 

Bugünkü dersimizde böylelikle sonuna gelmiş olduk. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar.