Tedarik Zinciri Yönetimi 8 – Lojistik Yönetiminin Tarihsel Gelişimi

Lojistik kavramına bir önce ki yazımızda sizlerle birlikte bir giriş yapmıştık. Lojistik kavramını veya lojistik yönetimi kavramının temelini attıktan sonra katlarını çıkmadan önce birde sizlerle bu lojistik kavramının tarihsel yolculuğu nasıl olmuş diye incelemek istedik. Bu yazımızda lojistik kavramının tarihsel gelişiminden bahsedeceğiz. Geçmişe yapacağımız bu hızlı yolculuk için kemerlerinizi bağladıysanız yola çıkabiliriz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Lojistik kavramı tıpkı tedarik zinciri gibi sanayi devrimi ile birlikte doğmuştur. Doğal olarak böyle oldu çünkü lojistik tedarik zincirinin konularından biridir. Ne demiştik pazarlar büyüdü sınırlar ticari anlamda ortadan kalkmaya başladı ve arz talep dengeleri alt üst oldu. Bunlardan önce ki yazılarımızda bahsetmiştik. İşte pazarlar büyünce lojistik yönetimi diye bir kavramla karşı karşıya kaldık. Ama lojistik kavramının yönetimsel olarak önemi 2. dünya savaşında anlaşıldı. Savaş teçhizatlarının taşınması, saklanması, korunması gibi problemler büyüdükçe büyümüş ve insanları yeni yöntemler bulmaya zorlamıştır. Bu gelişme insanları lojistik yönetimi konusuna bol bol kafa patlatmaya, üzerinden düşünmeye ve yeni yeni yöntemleri ortaya koymaya yöneltmiştir.

2. dünya savaşı sonrası teknoloji almış başını gitmiş her gün yeni bir buluş yeni bir gelişme ortaya çıkmıştır. Lojistik yönetimi konusunda kafa patlatan amcalarımız teyzelerimiz kurumlar -artık kim takip ediyorsa- tüm bu gelişmeleri çok iyi takip etmiş ve gelişmeleri çok iyi entegre etmişler lojistik yönetimi konusuna. Çünkü savaş sonrası lojistik yönetimi kavramı da gün gün ilerleme kaydetmiş. Otomobil teknolojisi, uçak teknolojisi, alt yapı teknolojileri, inşaat sektöründe ki gelişmeler, depolama yöntemleri derken lojistik yönetimi her gün kendine bir şey katmış her gün bir önceki günden daha gelişmiş bir hal almış.

2. dünya savaşının ardından oluşan hızlı gelişme sürecini takip eden döneme modernleşme dönemi diyebiliriz. Savaş sonrası hızla büyüyen lojistik yönetimi kavramında ortaya atılan tüm metotlar bu dönemde yeniden ele alınmış. İnsanoğlu teknolojiyi takip edemez hale gelmiş. Bir gün sonrası bir gün öncesinden çok daha farklılık göstermeye başlamış. İşte bu teknolojik atılım yanında çok fazla şey doğurarak yoluna devam etmiş. Teknolojiyle satış pazarlama tekniklerinden tutunda müşteri talepleri, yönetim araçları gibi onlarca olgu her gün değişkenlik göstermiş. Bu değişkenlikte sürekli büyüme ve gelişme içerisinde olan lojistik yönetimi konusuna yeni bir nefes zorunluluğu katmıştır. Paragrafa başlarken dediğimiz modernleşme dönemi ifadesi bu yüzdendir. Ortaya atılan metotların hemen hemen hepsi gözden geçirilmiş modernize edilmiştir.

Günümüz içinde modernize dönem diyebiliriz. Her gün yeni bir metot ortaya çıkıyor her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Geçmiş sürekli modernize edilmeye devam ediyor. Kara nakliye, deniz nakliye derken üzerine hava nakliye eklendi. Yetmedi boru hatları ile nakliye diye bir kavram ortaya çıktı. Şimdi yeni yeni denemeler yapılıyor. Drone ile taşıma yapılıyor. Sevkiyatlar tam otomatik sistemlerde yönetiliyor. Her gün her şey yeniden tanımlanmak zorunda kalıyor. Her gün her şeyi yeniden öğrenmek zorunda kalıyoruz. Dün ki yetkinliklerimiz bugün eksiklik olabiliyor. Bu düzen içinde ayakta kalabilmek her gün kendini yenilemekten geçiyor. Kurum olarak birey olarak ister konu lojistik olsun ister başka bir şey kendimizi yenilemeyi rutine bağlamamız gerekiyor. Günümüzde 4.0 devriminden bahsedildiği bir ortamda dominosun drone ile pizza dağıtması çok normaldir.

Bugün sizlerle lojistik kavramının üstün körü tarihçesine bakmaya çalıştık. Öyle belli net tarihler konuşmak yerine lojistiği geliştiren tarihsel olaylardan bahsetmek istedik.

Tedarik zinciri eğitimlerinin diğer yazılarına aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz.

Tedarik Zinciri Eğitimleri 1 – Tedarik Zincirine Giriş

Tedarik Zinciri Eğitimleri 2 – Tedarik Zincirinin Tarihsel Yolculuğu

Tedarik Zinciri Eğitimleri 3 – Tedarik Zincirinin Temel Kavramları

Tedarik Zinciri Eğitimleri 4 – Tedarik Zincirinin İş Süreçleri 1

Tedarik Zinciri Eğitimleri 5 – Tedarik Zincirinin İş Süreçleri 2

Tedarik Zinciri Eğitimleri 6 – Tedarik Zincirinin Yapısal Boyutları

Tedarik Zinciri Eğitimleri 7 – Lojistik Kavramına Giriş