Tedarik zinciri kuyusuna artık ışık tutup derinliklerine inmeye başlayacağız. Bundan önce yazdığımız 3 yazıda kuyunun derinliklerine dalmak için hazırlık yaptık. Belimize ipimizi bağladık. Fenerlerimizi ve pillerimizi kontrol ettik. Temelimizi attık. Şimdi de hazır ekipmanım sağlamken kuyuya daha yakından bakalım. Yavaş yavaş aşama aşama ineceğiz ve tedarik zinciri kuyusunun her aşamasında durup inceleyip yolumuza devam edeceğiz. Bugün kuyunun ilk aşamasına yani tedarik zincirinin iş süreçlerine ışık tutacağız. Şimdiden keyifli okumalar.

Tedarik Zinciri Eğitimleri 3 – Tedarik Zincirinin Temel Kavramları” isimli yazımızda tedarik zincirinin temel süreçlerinden bahsetmiştik. Aslında bugün bahsedeceğimiz konu ile temel süreçler konusu birbirine çok benzer konular. İç içe geçmiş olan tanım veya kavramlardır. Tedarik zincirini konusunda şu ana kadar bahsetmediğimiz ama bilmemizin iyi olabileceği bir kaç nokta var. Kısaca bu noktadan başlayarak kuyuya ilk adımızı atalım.

Tedarik zincirinde halkalar arasında 3 tip akış vardır. Bu akışların genel isimlerini şu şekilde özetlemek yanlış olmaz:

Ürün akışı

Nakit (Finansal) akışı

Bilgi akışı

Ürünler tedarikçilerden müşteriye doğru giderken, nakit genelde müşteriden tedarikçiye doğru gitmektedir. Ancak bilgi her halka arasında karşılıklı vardır. Tedarik zincirinde ki amaç zaten bu akışları optimize ederek; doğru ürünü doğru yerde doğru zamanda doğru müşteriye verebilmektir. Hatta bu ifadeye doğru fiyatta kelime grubunu eklemek çok yanlış olmayacaktır. Şuraya kocaman bir tedarik zinciri amacı çizelim. Şurada küçük küçük ama mutlu müşterilerimiz olsun.

Doğru ürünü doğru yerde doğru zamanda doğru fiyata doğru müşteriye verebilme sanatıdır.

İş süreçlerinden bahsederken neden araya akışları sıkıştırdık? Çünkü tedarik zinciri için bir süreç yaklaşımı uygulamadan özellikle ürün akışını optimize etmek mümkün görünmüyor. Bu yüzdendir ki tedarik zincirinin 8 adet iş süreci belirlenmiştir. Bu 8 iş sürecini iyice anlamalı, benimsemeli ve sindirmeliyiz. O zaman kuyunun ilk bölümü olan iş süreçlerimiz nedir gelin birlikte yakından bakalım. Birlikte benimseyip sindirelim.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri Hizmetleri Yönetimi

Talep Yönetimi

Sipariş Gerçekleştirme

Üretim Akışı Yönetimi

Tedarik

Ürün Geliştirme ve Ticarileştirme

İadeler

Müşteri İlişkileri Yönetim Süreci

Tedarik zinciri kuyusuna inmek ve içerisinde zaman geçirip süreçleri rahat rahat yönetebilmek için çok iyi bir hazırlığımızın olması gerekiyor. Tedarik zinciri eğitimleri isimli yazı dizisinde bile konuları anlatmaya başlamadan önce 3 tane hazırlık yazısı yazdık. Bunu yönetimsel olarak düşündüğümüz zamanda da hazırlık sürecimiz çok önemli bir olgu haline geliyor. Yönetimsel hazırlıktan kastımız ilk önce kim için çalıştığımızı bilmekten geçiyor. Hep ne diyoruz bizler? Tedarik zinciri yönetiminin odağı müşteridir. Müşteri ilişkileri yönetimi de odağımızda ki müşteriler ile alakalı bir süreç yönetimidir.

Tedarik zinciri yönetiminde ilk hazırlık olarak kurumun misyonu için kritik önemde olan müşterileri belirlemektir. Tedarik zinciri konusuna giriş yaparken kurumun aktörlerinin tek bir hedefe doğru birlik olması gerektiğinden bahsetmiştik. Burada sadece kurum içi aktörleri değil dış aktörlerinde ekibimizin bir parçası olduğu konusunun üzerine epey bir vurgu yapılmıştı. Tedarikçilerimiz, müşterilerimiz gibi dış aktörlerle ortaklık yapısı kurabilmenin önemi etkin bir tedarik zinciri yönetimi için iyi bilinmelidir. İşte ilk adım olarak bu kritik ortaklık yapısı içerisinde olabilecek müşterileri belirlemektir.

Müşteri ilişkileri ekibi kurumun başta kritik müşterileri olmak üzere müşteriyle ve hedef kitlesiyle birlikte çalışır. Özellikle talep tahminleri konusu özelinde çalışmalar yürütür. Müşteri ilişkileri performansının ölçülmesinde amaç, müşteri kârlılığının olduğu kadar, müşterilere sunulan hizmetin düzeyinin de analiz edilmesini sağlamaktır.

Müşteri Hizmetleri Yönetim Süreci

Müşteri hizmetleri yönetim süreci de müşteri bilgisinin elde edildiği çok önemli bir kaynaktır. Müşteri hizmetleri ile kurum, üretim ve dağıtım faaliyetlerinde tek bir takımız biz düşüncesi sayesinde müşterinin ihtiyacı olan bilgileri müşteriye sağlar. Ürünün teknik detayları ve taşıma/ teslim tarihlerini buna örnek gösterebiliriz.

Kurumların günümüzde müşteri hizmetlerine ne derecede önem verdiği aşikardır. Bilinçli tüketici ürünün garanti süresine, kurumun ürün arkasında durma gibi kriterlerini fiyattan önce değerlendiriyor.

Talep Yönetim Süreci

Tedarik zincirinin bir diğer hazırlık kolu ise talep tahminleridir. Talep tahminleriniz bizim, kurumumuzun üretim, üretim planlama, satın alma gibi iş birimlerini yönlendiren bir konudur. Talep tahminlerinde ki yanlış dalgalanmalar ilerleyen günlerde kurumumuzu yutabilecek koca koca dalgalara dönüşebilir. Gemimiz dalgalar arasında çok fazla kalırsa direnme gücü düşer belkide batar. İndustryolog Akademi yazarlarından İlknur Hazal “Üretim Planlama ve Kontrol Eğitimleri 2 – Üretim Planlarının Hazırlanması” isimli yazısında talep tahminleri konusundan bahsetmiş ve önemini ortaya koymuştur. Dileyen yazıyı linkten okuyabilir.

Talep yönetim sürecinin en kritik amacı; tedarik etme gücümüz ile müşteri ihtiyaçlarını dengelemeye çalışmaktır. Ne bir eksik ne bir fazla diyerek çalışmalarını yürütürler. Miktar belirlerken tabi ki neyi nerede ne zaman satın alacağız sorusuna da cevap arıyoruz bu sürecin içerisinde. İyi bir talep yönetim sistemi, belirsizliği azaltmak ve tedarik zinciri boyunca akışların etkinliğini sağlamak için anahtar müşteri ve satıcı verilerini kullanır. Bu yüzden pazarlama ve üretim planları, geniş tabanlı hazırlanmalıdır. Böylece, birçok tedarik ve sevkıyat seçenekleri, geniş tabanlı hazırlanmış üretim planları ve sipariş teslim süreleri göz önünde bulundurulmuş olacaktır. Talep yönetiminin çok ileri uygulamalarında, müşteri talebi ile üretim planları eş zamanlı yürütülerek stok yönetimi daha etkin yürütülmeye çalışılır.

Yazımız burada son buluyor olacak. Aslında 8 maddeden bahsedecektik. Ancak kendi içimizde yaptığımız öz eleştirinin sonuçları bize gösterdi ki uzun yazılar sıkıcı yazılara dönüşebiliyor. Bu yüzden ya maddeleri kısa kısa anlatıp geçecektik ya da yazıyı ikiye bölüp maddeleri sindire sindire birlikte öğrenecektik. Biz de yazıyı burada kesip diğer yazımız da kalan 5 maddeyi de uzun uzun anlatma kararı aldık. Umarım sizler için keyifli ve öğretici bir yazı olmuştur. Bundan sonra ki konumuz: “Tedarik Zinciri Eğitimleri 5 – Tedarik Zincirinin İş Süreçleri 2” olacak. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Tedarik Zinciri Eğitimleri yazı dizisi:

Tedarik Zinciri Eğitimleri 1 – Tedarik Zincirine Giriş

Tedarik Zinciri Eğitimleri 2 – Tedarik Zincirinin Tarihsel Yolculuğu

Tedarik Zinciri Eğitimleri 3 – Tedarik Zincirinin Temel Kavramları