Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

 

Herkese yeniden merhaba. Bugün yazımda sizlere, hayatımızın her bir alanına girmiş olan sosyal medyanın pazarlama alanındaki yansımalarından bahsedeceğim. Her gün birçok örneği ile karşılaştığımız bu pazarlama yöntemine dair sunacağım bilgileri keyifle okumanızı temenni ederek yazıma başlıyorum. Herkese keyifli okumalar…

7’den 77’e çoğumuzun artık en az bir adet sosyal medya hesabının bulunduğu bugünlerde sosyal medya pazarlaması revaçta olan pazarlama stratejilerinden biri. Nedir bu sosyal medya pazarlaması diyecek olursak; Sosyal medya pazarlaması, şirket veya kurumların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için sosyal ağ sitelerini pazarlama aracı olarak kullanmasıdır. Ürün ve hizmetlerini tanıtmak dışında marka bilinirliğini arttırmak ve kampanya haberlerini duyurmak içinde kullanılmaktadır.

 

Peki sosyal medya pazarlamasının süregelen pazarlama stratejilerine göre artı yönleri nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması dışında hedef kitleye ulaşım ölçümleri, sınırlı sayıdaki denek üzerindeki yapılabilirken, sosyal medya ve internet pazarlamalarında bu ölçüm nerdeyse birebir yapılabilmektedir. Pazarlama iletişimi, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, pad cihazları gibi internet ulaşım araçlarıyla çift yönlü ve anlık olarak izlenebilmektedir.

Bunların yanı sıra sosyal medya pazarlamasında müşteri ile iletişim daha kolay sağlanmaktadır. Müşteri memnuniyeti ölçümleri, müşteri tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik kampanyalar geliştirme ve müşteri güvenini kazanma konularında sosyal medya sayesinde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Klasik pazarlama yöntemlerine nispeten daha hızlı ve kolay alınan geri dönütler sayesinde geliştirilmesi gereken konular daha hızlı fark edip daha hızlı çözümler getirilecektir. Satış sonrası oluşacak olan müşteri memnuniyetinin, şikayet, öneri ve diğer isteklerinin yine sosyal ağ aracılığıyla paylaşılması itibarınızı online olarak yönetilmesine imkan sağlamaktadır.

 

 

Hangi markalar sosyal medya pazarlamasını kullanmaktadır?

Dünyada çapında adını duyurmuş olan Dominos Pizza sosyal medya pazarlamasını kullanan şirketlere verilebilecek en iyi örneklerden biridir.Firma, arama motorları üzerinden sipariş vermek için yetkili kişileri arayan kişilerin de ilk olarak karşısına çıkmaktadır. Eğer siz arama motorları üzerinden lahmacun sipariş vermek üzere bir arama yapmışsanız, ilk sırada Dominos Pizza’nın “Lahmacun mu Pizza mı?’’ konulu reklamı ile karşılaşabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasını başka bir boyuttan ele almış firmalar da yok değil. Bazı firmalar sosyal medya pazarlamasının alt başlığında incelenen “Gerçek Zamanlı Pazarlama’yı kullanmaktadır. Markaların gündemde yer alan konulara ilişkin yaptığı bir içerik pazarlaması faaliyetini kullanmasına gerçek zamanlı pazarlama denilmekte ve buna verilebilecek en iyi örnek Tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleşen 31 Marttaki elektrik kesintisini hatırlarsınız, Faber-Castell kısıtlı sürede krizi fırsata çevirip Twitter üzerinden bu paylaşımı yapmıştır.

Bu yazımında burada sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım okurken keyif aldığınız bir yazı olmuştur. Yeniden görüşesiye kadar sağlıklı,huzurlu ve mutlu kalın.