Not : Yazılar Yaşar İslam’a aittir. İzni ile sayfamızda paylaşılmaktadır. Yazar tanıtım resmi için bunun görülen resim yazıyı yayına hazırlayan kişiye aittir. İletişim kurduğunuzda geri dönüş alabilmeniz için.


Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere alert log dosyasını anlatacağım.
Alert log dosyası veritabanın da olan aktiviteleri , hataları tutan dosyadır. İçindeki bilgileri zamanına göre sırasıyla tutar. Alert log dosyasından sistemde veya veritabanı üzerinde olan hataları tespit edip çözüm yolu bulabiliriz.

Alert Log dosyaları tam olarak hangi bilgileri tuttuğunu sırasıyla incelemek istersek ;

* Veritabanının açılış veya kapatış bilgilerini

* Yönetici tarafından olan değişiklikler ( ALTER SYSTEM , ALTER DATABASE )

* Oracle  hataları ( ORA–* )

* Shared server ve dispatcher hataları

* Instance startup olurken parametrelerin değerleri .
DIAGNOSTIC_DEST parametresi alert log dosyasının yerini belirler. DIAGNOSTIC_DEST ‘ in default değeri ORACLE_BASE değişikenin değeri atanır. Eğer ORACLE_BASE ‘ in değeri yok ise bu seferde DIAGNOSTIC_DEST parametresinin değerine de ORACLE_HOME/log dizini atanır.

Alert log dosyası iki şekilde saklanır. XML formatı ve text dosyası .Alert log dosyasının ismi alert_<instancename>.log şeklindedir.
V$DIAG_INFO view’ı ile alert log dosyasının dizinini tespit edebiliriz.V$DIAG_INFO ‘ daki bilgilerden Diag Trace alert log dosyasının text formatta ki halinin dizinini gösterir.Enterprise Manager ‘ dan da alert log dosyasının içindeki bilgileri görebiliriz .Enterprise Manager ‘ ın Server -> Related Link -> Alert Log Contents .

Alert log dosyasını canlı olarak ta izleyebiliriz .Terminalden alert log dosyasının bulunduğu dizine gidelim.


tail -10f alert_ORCL.log komutuyla birlikte alert log’u canlı olarak izleyebiliriz.

Faydalı olması dileğiyle …

Yaşar İslam