Not: Kişisel Blogumda 4 yıl önce yazmış olduğum eğitimlerdir.

Merhabalar herkese. 7. dersimizle HTML derslerine devam ediyoruz. Bu dersimiz o kadar uzun olmayacak sizlere sadece HTML kodlama yaparken kullandığımız bazı özel karakterler var onlardan bahsetmeye çalışacağım. Bir tablo şeklinde onları verip dersimizi sonlandıracağız.
Kod yazarken bildiğimiz gibi HTML e ait bir takım işaretlerimiz var.

Mesela etiketleri yazarken kullandığımız < > işaretleri. < bu işareti her kullandığımızda tarayıcı bunu bir etiketin başlangıcı olarak anlayacaktır ama biz yapmamız gereken bir işlem dolayısıyla gerçekten < bu işareti kullanmak isteseydik ne olacaktı?
İşte bunun için mühendisler bunları HTML in tanıyabileceği özel karakterlerle tanımlamışlar ve bu soruna böyle çözüm bulmuşlar.

< bu işaretin özel karakteri &#60; > bu işaretin özel karakteri ise &#62; şeklindedir.

Biz HTML dosyamıza bunları yazarsak tarayıcı yazılan bu karakterleri < ve > olarak okuyacaktır.

Tabi mühedisler bakmışlar ki bu tek çözüm pek olumlu değil ikinci bir çözüm daha bulmuşlar. Çünkü yazı ile yazılan bir şeyi hatırlamak sayısal olan bir şeyi hatırlamaktan daha kolaydır.

Bunun için özel karakterleri birde sadece yazı ile bir tanımlama sistemi kurmuşlar.

< –> &lt;
< –> &gt;

şeklindedir.

İki tanımlamada geçerlidir. Sadece string karakter ile olanın hatırlanması kolay olması bir avantaj iken tüm tarayıcıların bunu tanımaması bir dezavantajdır.

Bahsetmemiz gereken bir diğer konu ise HTML dosyasında boşluk bırakma.

Bir HTML dosyasında kodları yazarken istediğiniz kadar Space tuşu ile boşluk bıraksanız da tarayıcı, bunu sadece tek boşluk olarak algılar.

Bunu aşabilmek yani istediğimiz boşluğu bırakabilmek için imdadımıza yetişen özel karakterimiz &nbsp; numara ile de &#160; şeklindedir.

Son bir not özel karakterler büyük küçük harfe duyarlıdır buna dikkat etmelisiniz.

Özel karakterler tablomuzu da verelim ve bu dersimizin de sonuna gelmiş olalım. Çalışan arkadaşlara kolaylıklar dilerim. Vesselam.